SCENARIUSZ
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO Misia
Temat: Wszyscy kochamy misie
Cele ogólne:
- przybliżenie historii powstania pluszowego misia;
- zapoznanie z wyglądem i zwyczajami niedźwiedzi;
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
- zachęcanie do wspólnego śpiewania piosenek oraz kształtowania płynności ruchów przy muzyce
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna zarys historii powstania pluszowego misia ( w sposób przystępny dla wieku dzieci) ;
- zna podstawowe wiadomości o życiu niedźwiedzi;
- interesuje się literaturą dziecięcą;
- wie, o konieczności szanowania zabawek;
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;
- chętnie śpiewa piosenki wspólnie z innymi dziećmi oraz uczestniczy w zabawach ruchowych i tańcach
Metody:
- słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa ( ilustracje, bajka );
- aktywizująca (prezentacja multimedialna)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz Z. Bronikowskiej „Miś idzie do przedszkola”, Cz. Janczarskiego „ Naprawiamy misia”
misie przyniesione przez dzieci, piosenki o misiach, książki z ilustracjami „literackich” misiów, bajka „ Miś Uszatek” na DVD, kolorowanki z misiem ( dla każdego dziecka)
Przebieg zajęć:
I. Ranek.
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Wszyscy są witam Was”
2. Wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola” oraz wyjaśnienie dzieciom dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola.
-Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
-Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
-„Gdy tak prosisz, to już chyba
zabiorę cię dziś”.
I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
3. „Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci. Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach.
4. Gimnastyka poranna z misiem przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”
• Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
• Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
• Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach;
• Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
• „Miś na koniku” – czworakowanie w różnych kierunkach;
• Ćwiczenia oddechowe – pompujemy baloniki dla misia.
II. Druga część dnia
5. Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w dawno temu (w 1902 roku), kiedy w dalekim kraju (Stany Zjednoczone) pewien Pan (prezydent, Theodore Roosevelt), był w lesie na polowaniu i nie pozwolił zrobić krzywdy ( zabiciu) młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz (Clifford Berryman), który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie. Zobaczył go inny Pan ( Morris Michton), właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
6. „Jadą jada misie” – zabawa ruchowa z misiem przy piosence.
7. Oglądanie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczyciela „Wszyscy kochamy misie”
8. Zabawa w kole „ Stary niedźwiedź mocno śpi”
9. Konkurs „Co wiem o misiach?”
• Co lubią jeść misie ? ( degustacja miodku )
• Gdzie dzieci mogą zobaczyć niedźwiedzie ?
• Czy misie zasypiają na zimę?
• Jakie znacie bajki o misiach?
10. Zabawy dowolne z maskotkami
III. Trzecia część dnia
11.Słuchanie wiersz czytanego przez nauczyciela CZ. Janczarskiego „Naprawiamy misia” – pogadanka na temat poszanowania zabawek
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
12.Wspólne oglądanie bajki pt. „Miś Uszatek” na DVD
13. Zabawy ruchowe przy piosenkach o misiach.
14. Podsumowanie zabaw, każde dziecko otrzymuje kolorowankę - sylwetę misia do domu