SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ
„KARNAWAŁOWY ZAWRÓT GŁOWY”
Cel główny:
- wdrażanie do wspólnej zabawy, integrowanie się dzieci ze wszystkich grup wiekowych
Cele szczegółowe:
- dziecko zna bohaterów bajek dla dzieci
- potrafi bawić się zgodnie z innymi dziećmi
- słucha z uwagą wskazówek i poleceń nauczyciela
- potrafi współdziałać z dziećmi aby uzyskać zamierzony efekt
Pomoce dydaktyczne: arkusz brystolu z narysowaną tarczą strzelecką, mazak przyczepiony do patyka, pary kotylionów z takim samym znaczkiem, płyty z muzyką taneczną dla dzieci, treści zagadek, gazety, cztery złote korony, balony, miotła, artykuły dekoracyjne do ozdobienia sali.
Przebieg :
1. Powitanie dzieci
2. „Krzesełkowy konkurs” – każda grupa wybiera kilku reprezentantów; bierzemy krzesełek taka ilość by dla jednego dziecka brakło krzesełka; dzieci tańczą wokół ustawionych w koło krzesełek. Dziecko, dla którego braknie krzesełka, odpada. Zabawa kończy się kiedy zostanie jeden zwycięzca
3. Zabawy i tańce przy muzyce
4. „Taniec na gazecie” – każda grupa wybiera kilka par; każda para dostaje arkusz gazety na której musi zatańczyć; po każdej przerwie w muzyce składamy kartkę na pół; para która zejdzie z gazety odpada. Wygrywa para której najdłużej uda się nie zejść z gazety
5. Zabawy i tańce przy muzyce
6. „Książęca korona” – każda grupa wybiera parę, która będzie ich reprezentować. Zadaniem jest poprowadzić kolegę według wskazówek słownych do znajdującej się w drugim końcu Sali korony
7. Zabawy i tańce przy muzyce
8. „Tarcza strzelecka” – każda grupa wybiera kilku reprezentantów; zadaniem każdego jest trafienie „strzałą” (mazakiem przymocowanym do patyka) w środek tarczy (arkusz brystolu umocowany na tablicy). Zawodnicy dla utrudnienia mają zawiązane oczy
9. „Znajdź swoją parę” – zabawa polega na znalezieniu swojej pary- osoby która na kotylionie ma taki sam znaczek
10. Słodki poczęstunek – przerwa w zabawie na słodkie pyszności przygotowane przez panie kucharki
11. „Taniec z balonami”- dzieci dobierają się w pary; każda para dostaje balon. Musi z nim tańczyć tak aby nie upadł na ziemię.
12. „Bajkowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek słownych związanych z bajkami
„Ma kapturek i kubraczek w tym samym kolorze,
Babci zawsze chętnie pomoże.
Przez las z koszyczkiem spaceruje,
Kwiatki zbiera i wilka wypatruje” (Czerwony Kapturek)
„W kwiatku tulipana śpi mała dzieweczka,
wszystkie dzieci wiedzą, że to... (Calineczka)
„Zjedli Babie Jadze chatkę z piernika,
znacie tę dziewczynkę i tego chłopczyka ? (Jaś i Małgosia)
„Siedmiu krasnali w lesie sobie mieszka,
a razem z nimi... (królewna Śnieżka)
„Chłopiec z drewna wystrugany,
cóż to za kłamczuszek znany ? (Pinokio)
„Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. (Kopciuszek)
13. Zabawy i tańce przy muzyce
14. „Taniec z miotłą” – dzieci ustawiają się w kole; kiedy gra muzyka podają sobie wzajemnie miotłę. Kiedy muzyka cichnie dziecko które trzyma miotłę- odpada. Wygrywa dziecko które jako ostatnie dostanie miotłę.
15. Zabawy i tańce przy muzyce