Scenariusz zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
Prowadząca mgr Bożena Rzeźniczuk
Temat: Zielona choinka – autor S. Kustosz – utrwalenie figur geometrycznych i kolorów.
Podstawa programowa: 1.1, 8.1, 9.1, 10.1, 14.2, 14.5
Cele zajęć:
- wprowadzenie w świąteczny nastrój,
- utrwalenie poznanych figur geometrycznych i kolorów,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
Metody pracy:
- podająca, objaśnienie,
- poszukująca: rozmowa,
- ekspresyjne, swobodnej ekspresji,
- praktyczna: zadań, ćwiczeń.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla (1,7,8,9,10), duży arkusz papieru, szablony choinki, figury geometryczne, płyta CD z muzyką, gałązki świerku, jodły, pierniki, nuttela, dżem, posypka, rodzynki, wiórki kokosowe.
Przebieg zajęć
1. Powitanie z Darem 1
Czerwoną bombkę mam i ....... każde dziecko przedstawia się, podając dar następnemu dziecku.
2. Nauczycielka wprowadza w nastrój świąteczny- recytuje wiersz i zaprasza chętne dzieci do układania elementów z darów (7,8,10).
Zielona choinka, sobie stała i z trójkątów byłą cała (dziecko układa choinkę z daru 8)
Lecz ogromnie się smuciła
o bielutkich okrągłych płatkach śniegu marzyła.
Nagle powiał wietrzyk miły,
białe płatki zatańczyły (dziecko układa płatki śniegu z daru 10).
Haha ha cieszy się choinka ta,
lecz to przecież wkrótce święta.
O prezentach czas pamiętać aż tu nagle w jednej chwili
Są prezenty moi mili kwadratowe, kolorowe
Do grzecznych dzieci trafić gotowe
Pod choinką się chowają
W równym rządku ustawiają (dziecko układa prezenty z daru 7)
Jednak znowu posmutniała o ozdobach zapomniała
W świętach się zdarzają, cuda ubrać choinkę na pewno się uda
Już pomiędzy gałązkami, tańczą koła z trójkątami (dziecko układa ozdoby z daru 7).
Ha, ha, ha – cieszy się choinka ta. Jest już choinka pięknie ubrana
Brakuje tylko białego bałwana jest tu pięknie jak we śnie
Bałwan też pojawił się (dziecko układa bałwanka z daru 7).
Już niczego nie brakuje, każdy nastrój swój poczuje
Chyba przyzna, każdy z was święta to radosny czas.
3. Nauczyciel zachęca dzieci do inteligentnego myślenia czy nie zapomnieliśmy o jakiejś figurze geometrycznej. Po chwili wybrane dziecko zawiesza prostokąt na choinkę.
4. Rozmowa o wierszu.
- jakie drzewo stoi na środku miasta,
- w jakim jest kształcie,
- czego brakowało choince,
- jakiego koloru i kształtu jest śnieg,
- jakiego koloru i kształtu są prezenty,
- jakie ozdoby pojawiały się na choince,
- jaki jest bałwanek.
5. Zabawa ruchowa „Tańczące figury”.
Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi na dźwięk muzyki tańczą, jak jest pauza figury geometryczne dopasowują się ( trójkąt do trójkątów, itd.) zabawę powtarzamy 2/3 razy.
Aktywność w grupach
- grupa darów: układanie z darów choinek, dekorowanie ich.
- grupa badawcza: obserwacja przez lupę : świerku, jodły, jemioły.
- grupa twórcza: naklejanie sylwet choinek i ozdabianie wyciętymi figurami geometrycznymi.
- grupa gospodarcza : piernikowe słodkości – smarowanie pierników nutella, dżemem, nakładanie bitej śmietany, posypywanie posypką, wiórkami kokosowymi, rodzynkami.