Scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie dzieci 5-6 letnich pt. "Kolorowa jesień"
Przygotowała : Anna Jagodda
Czas trwania : ok. 2 h
Cele:
• pogłębianie więzi emocjonalnej z innymi członkami rodziny,
• aktywizowanie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i zajęć aktywizujących myślenie,
• opanowanie przez dzieci układów tanecznych – umiejętność wykorzystania ich podczas spotkania,
• doskonalenie sprawności manualnych i twórczej aktywności podczas tworzenia prac z wykorzystaniem materiału przyrodniczego
Pomoce:
• magnetofon, płyty CD z nagraniami piosenek i tańców
• naturalne okazy owoców i warzyw
• obrazki przedstawiające owoce i warzywa,
• tablica magnetyczna,
• zagadki,
• warzywa i inny materiał przyrodniczy
Przebieg spotkania
1. Przywitanie rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. „Taniec powitalny” w wykonaniu dzieci.
3. Zabawa pt. "Czarodziejski woreczek". Dzieci z prowadzącą siedzą w kole. Podchodzą do niej, wkładają ręce do woreczka i za pomocą dotyku(pomocniczo- węchu) rozpoznają warzywa, owoce, okazy jesienne i nazywają je.
Jeżeli dziecko nie potrafi podać nazwy prowadząca podpowiada zagadką, podaje pierwszą sylabę lub głoskę.
4.Taniec z ilustracja piosenki „Urodziny Marchewki”.
5.Zabawa pt. "Czy to owoc, czy warzywo?". Rodzice częstowani przez dzieci, rozpoznają za pomocą smaku warzywa i owoce . Nazywają je, określając, czy jest to owoc, czy warzywo. Dzielą wyrazy na głoski.
6. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy „ Na straganie”.
7.Rozwiązywanie zagadek. Odszukiwanie przez dzieci na tablicy magnetycznej obrazka stanowiącego odpowiedź. Dzieci 5-letnie podają rozwiązanie - dzielą je na sylaby. Dzieci 6-letnie dzielą wyrazy – rozwiązanie zagadki - na głoski.
a. Na zagonie złota głowa
Smaczne pestki w sobie chowa. /dynia/
b. Zielone łódeczki, a w łódkach kuleczki.
Gdy się ugotują, każdemu smakują. /groch/
c. Każdy odgadnie tę zagadkę.
Ma biały korzeń i zieloną natkę. /pietruszka/
d. Jakie warzywo, nawet niewielkie
Wyciśnie z oczu słoną kropelkę? /cebula/
e. Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. /marchew/
f. Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. /ogórek/
g. Z soczystych liści złożona,
Okrągła głowa zielona. /kapusta/
h. Ma okrągły brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego na obiad barszczyk doskonały. /burak/
i. Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. /kasztan/
j. Przeważnie jestem żółty
z wielkim pióropuszem. W szkole gdy go widzę
to omijać muszę.... / ananas/
k. Ładnie pachną żółtą skórką,
kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy,
wiemy, że to są... /cytryny/
l. Lubią mnie dzieciaki,
szukają mnie wiewiórki,
smaczny jestem w środku,
na wierzchu mam skorupkę. /orzech/
m. Ma gruby brzuszek
i kolor żółto-zielony.
Będzie z niej w zimie
kompot wymarzony...
/gruszka/
n. Pyszne placuszki, smaczne fryteczki, otrzymasz z jednej , brązowej kuleczki / ziemniak/
o. Okrągłe , czerwone na jabłonce zawieszone /jabłka/
p. Posadził dziadek ją kiedyś w ogrodzie, ciągnie i ciągnie wyciągnąć nie może /rzepka/
q. Przez dzieci i małpki bardzo lubiany , ale w naszym kraju na drzewie nie spotkamy /banan/
7. Taniec w parach „ Pac gruszka”"
8. Inscenizacja wiersza J. Tuwim „Rzepka” – wspólna zabawa z rodzicami .
9. Wspólne śpiewanie piosenki „Owocowy blues”- rodzice otrzymują tekst piosenki.
9. „Warzywne rzeźby” – praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. W czasie pracy słuchanie muzyki poważnej oraz owocowo-warzywny poczęstunek.
10. Zakończenie spotkania, podziękowanie za wspólną zabawę, dzielenie się wrażeniami, swobodne rozmowy.
Anna Jagodda