Monika Zawadzka-Adamiak
Nauczyciel, artysta plastyk, dyplomowany arteterapeuta
Scenariusz lekcji
Temat: Surrealizm-klucz do rozumienia sztuki współczesnej
(scenariusz do zajęć plastycznych w szkole podstawowej z zakresu historii sztuki-sztuka współczesna)
Główne zagadnienia lekcji:
Lekcja służy poznaniu surrealizmu jako jednej z form artystycznego wyrazu. Ponadto zwraca uwagę na zachodzące przemiany w rozumieniu funkcji współczesnej sztuki .
Cele lekcji:
Zainteresowanie uczniów problemem sztuki współczesnej, często nielubianej i nierozumianej przez uczniów klas wyższych. Próba pokazania im przyjemności żywego uczestnictwa w procesie powstawania sztuki.
Uczeń:
-definiuje sztukę współczesną jako proces rejestracji rzeczywistości według okre¬ślonych reguł – analizuje środki wyrazu
-wskazuje podstawowe cechy wyrazu plastycznego
-wyraża swoją opinię na temat znaczenia środków wyrazów, używanych przez surrealistów
-wyjaśnia specyfikę marzeń sennych
-ogląda aktywnie reprodukcje dzieł plastycznych
-prowadzi dyskusję i jasno formułuje argumenty
-sporządza syntetyzującą notatkę z lekcji
-wykorzystuje materiał teoretyczny jako punkt wyjścia do samodzielnych działań quasi-poetyckich
Uwagi dotyczące realizacji lekcji:
Zajęcia obejmują jedną godzinę lekcyjną, stanowią wprowadzenie do zagad-nień związanych z ogólną problematyką sztuki współczesnej. Nauczyciel powinien się odwołać zarówno do wiedzy, jak i wrażliwości uczniów. Za spra-wą metod aktywizujących (praca w grupach) zajęcia powinny zachęcać młodzież do własnych poszukiwań.
Środki dydaktyczne :
książka Sztuka i czas T 4, s 95.
-Prezentacja multimedialna w programie Power Point
- reprodukcje Rene Magrita, Fridy Kahlo i Salwadora Dali lub innych surrealistów
-kartka i długopisy-do stworzenia cadavre exuise
Pojęcia i terminy -
Surrealizm, nadrealizm, dadaizm, ruch społeczno - artystyczny, sztuka oniryczna, collage, medium,
Przebieg lekcji -
Nauczyciel podaje temat lekcji, przedstawia jej podstawowe cele i plan zajęć. Prosi uczniów, by na kartkach samodzielnie zdefiniowali pojęcie „sztuka współczesna”. Na¬stępnie poleca wykonanie notatki dotyczącej podstawowych wiadomości pochodzenia i rozwoju surrealizmu (Czołowi przedstawiciele-Max Ernest, Marcel Duchamp, Rene Magritte, Salwador Dali, Frida Karlo, Meret Oppencheim, Andre Breton). Nauczyciel konfrontuje uczniowską wiedzę na temat tego rodzaju sztuki z prezentacją reprodukcji typowych dzieł tego stylu.(np. Wytrwałość pamięci i Płonąca żyrafa Salwadora Dali,).
Ważne, by dostrzec w wypowiedziach uczniów spostrzeżenia zbieżne z sugestiami artystów, szczególnie z bardzo specyficznym sposobem oddania przestrzeni, czasu i symboli sennych .
Kolejny krok to polecenie nauczyciela, by uczniowie w grupach (piecio-, sześcioosobowych) przeprowadzili zadanie polegające na stworzeniu własnego tekstu cadavre exuise, oraz próby gramatycznej obróbki tego tekstu( który będzie podstawą do wykonania własnej pracy plastycznej, związanej z omawianym stylem sztuki).
Po wykonaniu pracy uczniowie prezentują swoje artystyczne dokona¬nia na forum klasy.
Praca domowa
Wykonaj własną prace plastyczną w formacie minimum A4 będącą ilustracją powstałych cadavre exuis w technice kolażu fotograficznego, rysunku, grafiki komputerowej.