Monika Zawadzka-Adamiak
Nauczyciel, artysta plastyk, dyplomowany arteterapeuta
Scenariusz zajęć z serii Sztuka dla dzieci młodszych.
Od słowa do obrazu .
Temat kompleksowy: Arteterapia dla dzieci z problemem werbalizacji myśli, z deficytem kreatywności, dla grup niezintegrowanych, z problemem współpracy
Temat szczegółowy: Od słowa do obrazu.
Cele:
- opanowywanie sztuki łączenia słów z obrazem
- wzmacnianie samooceny
- doskonalenie umiejętności zabawy grupowej w spokojnej atmosferze
- budowanie wspólnoty i więzi
- poprawa innowacyjności
- poprawa wyobraźni
Pomoce:
Duży arkusz papieru (najlepiej kolorowego bristolu lub odwrotnej strony dużego kalendarza). Czasopisma kolorowe. Kolorowe kartki ze słowami-przygotowane przez nauczyciela. Klej. Nożyczki.
Przebieg:
Pytanie uczestników czy chcą wziąć udział we wspólnej, przyjaznej zabawie w artystów. Nauczyciel opowiada, że do tej zabawy nie trzeba posiadać niczego oprócz wyobraźni.
1. „Rozgrzewka umysłu” – ćwiczenie koncentrujące uwagę.
Zabawa przebiega w kilku etapach. Zaczyna się od tego, że dzieci:
- Siadają na podłodze w kole-co wprowadza element równości wszystkich uczestników zabawy.
- Prosimy o przyjęcie wygodnej pozycji ciała na podłodze. Jeżeli mamy dywanik, dzieci mogą się położyć.
- Nauczyciel za pomocą poleceń prosi o to ,by uspokoić umysł. Sugeruje by zacząć oddychać coraz wolniej i głębiej ( oddychanie przeponowe -brzuchem). Prosi aby dzieci wsłuchały się we własny oddech. Następnie podaje polecenie: Pomyśl o kolorze niebieskim.
- Następnie nauczyciel prosi o otwarcie oczu i przystępuje do zabawy drugiej.
2. Kolor niebieski
Dzieci siedzą w kole. Toczy się swobodna rozmowa o tym co dla każdego kojarzy się z kolorem niebieskim.. Każde z dzieci rozpoczyna swoją wypowiedź od stwierdzenia: „ Kolor niebieski kojarzy mi się z...”
3. „Od słowa do obrazu”
Nauczyciel kładzie na podłodze wcześniej przygotowany arkusz papieru, gromadzi dzieci wokół. Obok układa przygotowane wcześniej kartki z losowo wybranymi przez dzieci słowami. Następnie prosi każdego uczestnika o wymyślenie historyjki z użyciem wybranych słów. Przy pomocy kostek Story cubs losujemy pierwszą osobę. Ustalamy ,który obrazek będzie decydował o wyborze. Dziecko, które zostało wylosowane jako pierwsze rozpoczyna swoją historyjkę. Po opowiedzeniu każdej z historyjek prosimy dzieci aby wspólnie wybrały najśmieszniejszą historyjkę. Następnie nauczyciel tłumaczy dzieciom pojęcie kolażu i prosi aby każde z dzieci ze stosu kolorowych czasopism wybrało jeden obrazek pasujący do historyjki. Dzieci wycinają swoje , wybrane obrazki i po kolei-w porządku zgodnym z narracją historyjki przykleiły obrazki. Nauczyciel dba aby zachować porządek przy wykonaniu obrazka, ponieważ praca musi powstawać etapami i dawać każdemu szansę na współuczestnictwo.
Na końcu pracy nauczyciel decyduje, które elementy wzmocnić lub wyeksponować- np. przez dorysowanie lub doklejenie .
4. „Opowiedz tę historię inaczej”.
− Aby utrwalić więzi i podnieść motywację do wspólnej pracy i zaangażowania w wykonywane wspólnie zajęcia, każde z dzieci próbuje opowiedzieć swoją historyjkę na podstawie wykonanego kolażu.
Opracowała
Monika Zawadzka-Adamiak