Temat: Inscenizacja baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.
Cele lekcji:
· Wyrażenie swoich uczuć słowami i czynami.
· Określenie nastroju utworu.
· Wypowiadanie swoich przeżyć w formie plastycznej i ruchowej.
· Inscenizacja baśni.
· Wykorzystanie Internetu jako źródła wiedzy
· Sprawdzenie, czy uczniowie stosują się do zasad Kodeksu 2.0.
Rola nauczyciela:
· Przypomnienie uczniom Kodeksu 2.0.
· Omówienie zasad tworzenia: rebusów, krzyżówek.
· Przypomnienie zasad występowania na scenie.
· Wskazanie uczniom potrzebnych stron internetowych
Zadania uczniów podczas zajęć:
· Przygotowanie sali – oddzielenie sceny od widowni.
· Przygotowanie inscenizacji.
· Przygotowanie krzyżówek lub ilustracji do tekstu baśni.
· Wyszukanie potrzebnych informacji do stworzenia scenariusza inscenizacji.
· Zaprezentowanie efektów swojej pracy.
Narzędzia TIK:
· Komputer.
· Strony internetowe
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, zapoznanie ich z celami lekcji. Przypomnienie zasad Kodeksu 2.0.
2. Przypomnienie zasad występowania na scenie.
3. Przygotowanie sali – oddzielenie sceny od widowni.
4. Wykonanie ćwiczenia logopedycznego – przeczytanie przez uczniów tzw. łamańców językowych.
· Tracz tarł tarcicę tak takt w takt, jak takt w takt tarcicę tartak tarł.
· Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień
na drzewie?
· Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
· Szedł Sasza suchą szosą, same nogi Saszę niosą.
· Kruk przy kruku tkwi przy bruku.
5. Uczniowie wcześniej zostali podzieleni na grupy. Każda grupa miała przygotować się do występu – inscenizacji baśni „Dziewczynka z zapałkami”, m.in. scenariusz, rekwizyty, kostiumy, dekoracje, itp. Każdy w grupie miał przydzielone zadanie. Uczniowie byli podzieleni w taki sposób, aby w każdej grupie byli uczniowie zdolniejsi i Ci, którzy mają trudności na podłożu dyslektycznym.
6. Zakończenie pracy grupowej. Zaprezentowanie efektów pracy zespołowej – inscenizacja baśni na podstawie tekstu baśni lub własnego scenariusza.
7. Uwagi i spostrzeżenia uczniów dotyczące zaprezentowanych inscenizacji.
8. Omówienie i ocena przez nauczyciela poszczególnych występów.
9. Praca w grupie - przygotowanie krzyżówek lub rysunków do tekstu baśni. Wystawa prac plastycznych uczniów.
10. Podsumowanie i samoocena uczniów.
Podsumowanie i wnioski:
· Lekcje z wykorzystaniem TIK są bardzo interesujące dla dzieci, jak i nauczycieli. Uczą samodzielnego poszukiwania informacji i zdobywania wiedzy na określony temat.
· Uczniowie chętnie angażowali się podczas pracy na lekcji. Byli aktywni.
Nie rywalizowali ze sobą a wręcz przeciwnie chcieli się więcej nauczyć, pogłębić swoją wiedzę. Chętnie dzielili się swoimi scenicznymi doświadczeniami.
· Na lekcji podczas pracy każdy pilnował porządku i czasu.
· Uczniowie zrozumieli jak ważna jest współpraca i pomoc, że wspólne zdobywanie wiedzy przynosi wiele korzyści, a nauka może sprawić wiele radości i przyjemności.