KONSPEKT ZAJĘĆ grupowych w oddziale dla dzieci z autyzmem
DATA: 21.11.2014
GRUPA: Oddział dla dzieci z autyzmem
PROWADZĄCY: Hanna Kozłowska
TEAMT ZAJĘCIA: „ Sześć parasoli”
CELE: dziecko:
• Śpiewa piosenkę na powitanie
• Wybiera swój znaczek, zaznacza na liście obecności, wybiera odpowiedni piktogram pasujący do aktualnej pogody
• Uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych- reaguje na przerwę w muzyce
• Ilustruje ruchem treść wiersza, śpiewa piosenkę
• Podaje ilustracje parasola na podstawie jego opisu
• Przelicza ilustracje oraz konkrety w dostępnym zakresie
• Odczuwa radość podczas zabaw przy muzyce
• Dopasowuje wzory kolorowe i czarno-białe do parasoli
• Wykonuje pracę plastyczno- techniczną
• Odwzorowuje ruchy na uczycie la na plecach kolegi
Dodatkowo Rafał i Paweł:
• Odczytuje z tablicy dzień tygodnia, nazywa aktualną porę roku
• Słuch tekstu wiersza, układa ilustracje parasoli zgodnie z jego treścią
• Przelicza liczebnikami porządkowymi
• Stosuje zaimki dzierżawcze
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie- zabawa ramowa
2. Zaznaczenie obecności, aktualnej pogody, pory roku.
3. Ułożenie planu dnia
4. Burza- opowieść ruchowa
5. Dmucha wiatr- ilustrowanie ruchem treści piosenki
Dmucha wiatr (dmuchamy)
Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz...)
Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda)
I ulewa (młynek dłońmi)
A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową)
Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem "nie")
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy lub gramy na dzwonkach)
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie
Dmucha wiatr (dmuchamy)
Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz...)
Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda)
I ulewa (młynek dłońmi)
A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową)
Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem "nie")
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy lub gramy na dzwonkach)
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie
6. Wysłuchanie wiersza Anny Łady- Grodziskiej pt. „Sześć parasoli”
Kiedy na dworze pada,
to w szatni stoi kolorowych
parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
- to parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka
- to parasol Jurka
Trzeci - beżowy w kropki
- to parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki
- to parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony
- to parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę
- wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka, aż deszcz będzie.
Układanie sylwet parasoli według kolejności podanej w wierszu
Dopasowywanie wzorów kolorowych i czarno-białych do parasoli
Przeliczanie liczebnikami głównymi lub porządkowymi
Podział wyrazu PARASOLE na sylaby
Nasze parasole- oglądanie parasoli przyniesionych przez dzieci, opisywanie ich wyglądu, stosowanie zaimków dzierżawczych, przeliczanie liczebnikami porządkowymi
7. Spacer w deszczu: zabawa ruchowa z parasolem : dzieci maszerują po Sali z parasolem w ręce w rytm muzyki, gdy nastąpi przerwa rozkładają parasole i chowają się pod nimi.
8. „Parasol” – wykonanie pracy plastycznej: Rysowanie parasola po śladzie, ozdabianie dowlną techniką
9. „ Sześć parasoli” – masażyk do treści wiersza