Scenariusz zajęć w grupie 6-latków: "Matematyczne zabawy z bałwankiem"
Grupa wiekowa: 6-latków.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi własnymi słowami opisać wygląd bałwanka;
-prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6;
-potrafi określić miejsce przedmiotu w szeregu;
-prawidłowo wykonuje działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6;
-rozpoznaje i odczytuje cyfry w zakresie 6;
-estetycznie porusza sie przy muzyce
- uwaznie słucha poleceń nauczyciela
Metody:
czynna- zadań stawianych do wykonania
słowna-opis, instruktaż
percepcyjna-pokaz, przykład osobisty nauczycielki.
Formy pracy: z cała grupa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-treść wiersza H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”, sylwety bałwanków dla każdego dziecka, papierowe kółeczka po 6 dla każdego dziecka, pompony po 2 dla każdego dziecka, szyfrogram i karteczki z działaniami matematycznymi, cyfry od 1 do 6, fragment wiersza A. Łady – Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków”, ilustracje 6 bałwanków,papierowe płatki śniegu, płótno, karta pracy, ołówki, magnetofon, płyta CD
Wstęp:
Odkrycie tematu zajęcia.- rebus fonetyczny.
Na tablicy umieszczone są ilustracje przedstawiające różne przedmioty. Zadanie dzieci polega na wybrzmieniu nazw przedmiotów oraz połączeniu pierwszych głosek w całość tak, by utworzyły one temat zajęcia - ZIMA.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Kto to?”.- wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej.
Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!
Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
-O czym był wiersz?
-Opiszcie, jak wyglądał bałwanek z wiersza.
-Co jest potrzebne, aby ulepić bałwana? Jaką porą roku pada śnieg?
-Wyszukiwanie różnic między bałwanem śniegowym, a nadmuchanym, który stoi w sali. Który bałwan będzie stał dłużej. Śniegowego bałwana można przynieść do domu?
2. Bałwanki – zabawa dydaktyczna.
Każde dziecko otrzymuje kopertę , w której znajduje się sylweta bałwanka, czarne kółeczka oraz kartoniki z cyframi.
Każde z was położy przed sobą bałwanka a na jego brzuszku 5 guzików. A teraz wybierzcie kartonik z cyfrą, która odpowiada ilości guzików na bałwankowym brzuchu.
Posłuchajcie wiersza, który przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Czytam wiersz:
Dziś jest bałwan nie w humorze, co bałkanka trapić może?
Wiatr mi zerwał trzy guziki małe. Nie wiem ile mi zostalo?
Dzieci wykonują zadanie, po sprawdzeniu słuchają dalszej części wiersza:
Dziś pan bałwan jest w humorze, co cię tak weselić może?
Wiatr dwa guzi dodał mi, policz ile teraz ich?
Dzieci wykonują zadanie na dywanikach, jedno wybrane przez nauczyciela wykonuje zadanie przy tablicy. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadanie przez wszystkie dzieci. Odczytanie działania matematycznego 5-3=2; 2+2=4.
3. Walc na śniegu- zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci estetycznie poruszając sie w rytm muzyki wykonując prosty układ taneczny
z wykorzystaniem biało-błękitnych pomoponów.
4. O którym bałwanku mówię?- zabawa dydaktyczna.
Na tablicy umieszczonych jest sześć sylwet bałwanów z różną ilością guzików
(od 1 do 6). Każde dziecko dodatkowo otrzymuje zestaw bałwanków do pracy na dywanikach.
-Dzieci określają kolejno ile guzików jest na brzuszku pierwszego, trzeciego, piątego bałwanka z lewej strony.
-Który z kolei bałwanek ma najwięcej guzików, który najmniej.
-Układają bałwanki w kolejności od tego z najmniejszą ilością guzików. Podpisują cyframi.
- Dobierają bałwanki tak, by suma guzików na obu bałwankach wyniosła np. 6.
Dzieci próbuja odczytać działanie, które powstało przez dobranie odpowiednich bałwanków.
5. “Czarodziejski puch” -zabawa ruchowa z wykorzystaniem białego płótna oraz papierowych płatków sniegu.
6. Szyfrogram- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, umiejętności czytania i odejmowania w zakresie 6.
-Przygotowałam dla was szyfr- to taka zagadka. Żeby go rozwiązać trzeba wykonać działania matematyczne.
-Na tablicy umieszczono szyfrogram. Dzieci losują karteczki, na których z jednej strony zapisane są działania matematyczne, a z drugiej strony litery. Po obliczeniu działania dziecko odwraca kartkę i umieszcza ją w odpowiednim miejscu w szyfrogramie. 5-2=; 4-2=; 2-1=, 6-1=, 6-2=, 5+2=, 3+3=, 4+4=
-Gdy powstanie całe hasło jedno dziecko odczytuje napis „bałwanki”.
6. „Którego bałwanka brakuje?” -zabawa dydaktyczna.
-Odkrycie umieszczonych na tablicy sylwet bałwanków ułożonych w szeregu.
-Przeliczenie i umieszczenie cyfry 6 obrazującej liczbę bałwanków.
-Wysłuchanie fragmentu wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.
Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.
-Numerowanie kolejnych bałwanków, omówienie wyglądu każdego z nich. Zauważenie, że każdy następny bałwanek ma o jeden guzik więcej.
-Dzieci odwracają się tyłem do tablicy, nauczyciel odpina w tym czasie jednego z bałwanków, na sygnał „już” dzieci patrzą ponownie na tablicę, mówią, którego z kolei bałwanka brakuje i jak wyglądał. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
8.”Bałwan” -Improwizacja ruchowa treści piosenki.
9. „Bałwankowa rodzina” - karta pracy ( załącznik Nr 2). - dziecko rozpoznaje zapis graficzny cyfr 1-6.
Zakończenie:
Omówienie zajęć, wręczenie odznak “Mądrej główki”.( Załącznik Nr 1.)
Opracowała: Joanna Kwaśniewska