Scenariusz zabawy dydaktycznej
przeprowadzonej w Przedszkolu nr 54
w Bielsku – Białej
„Rodzice i ich dzieci ”
Prowadząca : Aneta Bielecka
Data prowadzonych zajęć : 9.04.2013r.
Grupa wiekowa : 4,5 - latki
Temat kompleksowy : „Wiosna na wsi”
Cele ogólne :
- Utrwalenie nazw zwierząt dorosłych i młodych
- Rozpoznawanie zwierząt na obrazkach i ich odgłosów
- Rozwijanie koncentracji uwagi
Cele szczegółowe :
Dziecko:
- Wykonuje zadania zgodnie z instrukcją nauczyciela
- Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu
- Rozpoznaje zwierzęta po ich odgłosach
- Rozwiązuje zagadki słowne dotyczące zwierząt
- Rozpoznaje zwierzęta na obrazkach
- Dobiera obrazki w pary ( rodzic i dziecko)
- Nazywa zwierzęta dorosłe i młode
- Naśladuje odgłosy zwierząt
- Doskonali pamięć wzrokową
- Zna i rozumie reguły zabawy
- Prosi o pomoc jeśli zachodzi potrzeba
Środki dydaktyczne : zestaw obrazków zwierząt dla każdego dziecka, duże obrazki zwierząt, odgłosy zwierząt nagrane na płycie CD.
Prawidła:
• Każde dziecko otrzymuje zestaw obrazków
• Polecenia nauczyciela każde dziecko stara się wykonywać samodzielnie
• Do odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania, dzieci zgłaszają się, nie odpowiadają chórem
Przebieg zajęć:
Powitanie
Powitanie piosenką "Powitanie zwierząt"
Wprowadzenie
Nauczycielka pokazuje obrazki zwierząt dorosłych i młodych ( 2 pary obrazków). Razem z dziećmi nazywa zwierzęta na obrazkach - rodziców i ich dzieci.
Nauczyciel omawia przebieg i prawidła zabawy "Dobieramy dzieci do ich rodziców".
Nauczyciel rozdaje dzieciom zestaw obrazków i zaprasza do wspólnej zabawy.
Przebieg zabawy:
Nauczyciel przedstawia dzieciom zagadki słowne o zwierzętach.
Nauczyciel odtwarza z płyty CD zagadki słuchowe o zwierzętach.
Nauczyciel pyta jak się nazywają rodzice i ich dzieci.
Nauczyciel pyta dzieci, jakie zwierzątko zostało bez rodzica.
Nauczyciel pyta dzieci, co robi każde zwierzę.( np indyk gulgocze......gul, gul, gul)
Zakończenie zajęć – wierszykiem rymowanką.
Uporządkowanie miejsca zabawy.
Prawidła:
• Każde dziecko otrzymuje zestaw obrazków
• Polecenia nauczyciela każde dziecko wykonuje samodzielnie
• Do odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania, dzieci zgłaszają się, nie odpowiadają chórem