Scenariusz zajęć integracyjnych z Rodzicami
prowadzonych w Przedszkolu Nr 54 w Bielsku - Białej
Temat zajęcia: "Mamo, tato pobaw się ze mną" - zajęcia otwarte z udziałem Rodziców prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Grupa: Starszaki 5,6-latki
Data: 5.03.2014r.
Prowadzący: Aneta Bielecka i Karolina Gołąb
Metody: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metoda relaksacji M. Bogdanowicz
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Cele ogólne:
- rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami
- zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
- wyrażanie swoich uczuć i emocji w sposób nie werbalny
- rozwijanie zaufania do siebie, partnera, grupy
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- integracja grupy ( dzieci, Rodziców i nauczycieli )
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- usprawnianie motoryki
- zaspokajanie podstawowej potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby ruchu, potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi
- wdrażanie do aktywnego i ruchowego spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym
Cele szczegółowe: dziecko
- zna możliwości swojego ciała,
- kształtuje prawidłowo postawę ciała,
- zgodnie współpracuje z partnerem,
- potrafi wykonywać ćwiczenia,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
Pomoce dydaktyczne: nagrania z muzyką, szarfy
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką "Wszyscy są - witam was".
2. Powitanie częściami ciała.
Wszyscy siedzą w dużym kole. Kolejno witają się: głowy, ramiona, ręka prawa, ręka lewa, stopa prawa, stopa lewa. Witaj ....( mówią i wymieniają części ciała)
Powitanie w parach: rodzic z dzieckiem na przeciw siebie. Witają się: rece, kciuki, palce, nosy, łokcie, stopy. Witają się:.... ( mówią i wymieniają części ciała).
3. Ćwiczenia prowadzące do poznawania własnego ciała, pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.
- spacer na pośladkach
- karuzela: siad skulny - kręcenie się wokół własnej osi
- zabawa czołganie się : na brzuchu
- leżenie na plecach : ślizg do przodu i do tyłu
- wycieczka z rodzicem: dziecko leży na plecach, rodzic ciągnie za nogi, potem za ręce i idzie na wycieczkę
- waga ( rodzic siedzi na przeciw dziecka , oboje w siadzie rozkrocznym), podają ręce i na sygnał wstają razem i siadają w siadzie rozkrocznym
- Mostek ( rodzic robi mostek, dziecko przechodzi pod nim, nad, dookoła), potem próbuje mostek robić dziecko
- berek w parach ( dziecko ucieka , rodzic goni, potem zmiana).
4. Relaks - masażyk wg M. Bogdanowicz
"Rzeczka"
Tu płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach, tedy przeszły słonie, tu przebiegły konie, przyleciała szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka, spadł drobniutki deszczyk, czy przeszedł cię dreszczyk?
5. Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem.
- przepychanki - w siadzie odwróceni do siebie plecami, nogi zgięte w kolanach, pchają partnerów plecami próbując pokonać ich opór
- naleśniki - rodzic się kładzie na brzuchu, ręce wzdłuż ciała , dziecko go próbuje przwrócić na plecy, potem zamiana
- jazda rowerem: dziecko z rodzicem na przeciw siebie, na plecach, dotykają się stopami, wykonują na przemian przepychanie się stopami, jakby jeździli na rowerze-
- skała : dziecko w siadzie skulone, a rodzic stojąc za nim próbuje je przesunąć, potem zmiana
- rejs statkiem: rodzic siedzi, nogi wyprostowane dziecko siedzi na nim jak w foteliku, kołyszemy się w prawo, w lewo, do przodu do tyłu
- koniki : rodzic na czworakach dziecko siedzi na plecach, koniki wyruszają na spacer, potem zmiana, rodzic bardzo delikatnie daje odczuć swój ciężar na plecach dziecka.
- huśtawka: w parze trzymaja się za ręce, jedno kuca a drugie stoi, zmiana ( kilkakrotnie na raz i dwa)
- lustro: stoją na przeciw siebie, rodzic naśladuje ruchy dziecka, potem odwrotnie.
6. Relaks - masażyk M. Bogdanowicz
"Parasole"
Kiedy deszcz na dworze pada, to w szatni stoi kolorowych parasoli gromada. Pierwszy w esy floresy, to parasol Teresy, drugi czerwony w kółka to parasol Jurka, trzeci beżowy w kropki to parasol Dorotki, czwarty cały zielony to parasol Ilony, piąty w kolorowe kwiatki to parasol Beatki, szósty niebieski w kratkę, wybrał małgorzatkę, z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka aż deszcz w końcu będzie.
7. Ćwiczenia - razem jest weselej.
- pojazdy: w siadzie na pupie - auta pojedynczo, dołącza się przyczepa - w parach, tir w czwórkach, pociąg, potem statki - w siadzie jedno za drugim ręce na boki kołyszemy się, łódki - już w parach.)
- Wielki Most - wszyscy dorośli robią most na czworakach - dzieci przechodzą pod nim
8. Relaks - masażyk .
"Ciasto"
9. Zabawa z chustą animacyjną.
-falowanie lekko mocno lekko, podnoszenie do góry, opuszczanie w dół,
- przechodzenie dzieci pod płachtą, rodziców na określone hasło (3, 4 hasła)
- dzieci siadają na płachcie a rodzice kręcą w koło
- zamykanie dzieci na chuście, otwieranie
- kołyska po 2, dzieci lub pojedynczo
10. Zakończenie zabawy - wokół chusty - Iskierka z uśmiechem.
11. Ewaluacja zajęć.
Dzieci- wybierają obrazki stosownie do samopoczucia i przypinają na tablicę.
czerwone serce - bardzo się podobała zabawa
- żółte serce - bawiłem się średnio
- niebieskie serce - nie bawiłem się dobrze
Rodzice wybierają karteczki i piszą kilka słów na temat swoich spostrzeżeń, nastroju w czasie zabawy ( anonimowo) i wkładają gotowe karteczki do koszyczka
12. Pożegnanie - piosenką "Na pożegnanie wszyscy razem" M. Bogdanowicz.
Podziękowanie za miłą zabawę.