Numer: 26018
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda kropelki - przybliżenie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej "Jedna srebrna kropla". Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu nr 54 w Bielsku - Białej

Imię i nazwisko prowadzącej: Aneta Bielecka
Data : 13. 11.2013
Grupa wiekowa : 5-6 latki
Temat kompleksowy : Jesienna pogoda
Temat zajęcia: Przygoda kropelki – przybliżenie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”.

Cele ogólne:
• Wyjaśnienie krążenia wody w przyrodzie
• Rozwijanie mowy i myślenia
• Rozwijanie umiejętności liczenia
Cele szczegółowe ( dziecko ) :
• Śpiewa piosenkę, ilustrując jej treść ruchem
• Rozwiązuje zagadkę słowną
• Uważnie słucha opowiadania nauczyciela
• Odpowiada na pytania nauczyciela
• Rozumie zjawisko krążenia wody w przyrodzie
• Dzieli słowa na sylaby i głoski
• Określa głoski w nagłosie i wygłosie
• Liczy w zakresie sześciu
• Rozumie i poprawnie posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie sześciu
• Prawidłowo stosuje pojęcia: po prawej i po lewej stronie, pomiędzy
• Ilustruje treść wierszyka odpowiednim ruchem
• Wie, co jest potrzebne na spacer w czasie deszczu
• Porusza się zgodnie z rytmem ( biega, podskakuje, maszeruje)
• Potrafi wrzucić papierową kulą do kosza
• Stara się uważnie słuchać i poprawnie wykonywać polecenia nauczyciela
• Czerpie radość i satysfakcje ze wspólnych zabaw

Metody pracy : słowna, oglądowa, czynna, aktywizująca (pedagogika zabawy, relaksacja – metoda masażyków wg M. Bogdanowicz)
Formy pracy : zajęcia zorganizowane z całą grupą , ćwiczenia indywidualne.
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania, sylwety kropelek deszczu, obrazki chmur z różną liczbą kropli deszczu, ilustracja przedstawiająca krążenie wody w przyrodzie, obrazek przedstawiający: słońce, chmurę, gazety, , tamburyno, nagrania muzyczne na CD, karty indywidualne, obrazki parasoli dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia

1. Piosenka powitalna „Miło zacznij nowy dzień”.
2. Zagadka słowna „Woda”.
3. Słuchanie opowiadania na podstawie utworu H.Bechlerowej „Jedna srebrna kropla” z wykorzystaniem ilustracji.
4. Rozmowa na temat opowiadania.
5. Podział słów na sylaby (kropla, wierzba, motyle, jaskółka, strumyk, wiatr, obłoczek, chmurka, słońce).
6. Zabawa ruchowa „Kropelki deszczu”.
Dzieci (kropelki deszczu) poruszają się po sali w rytm muzyki: biegają, podskakują, maszerują. Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się wokół chmurek. Przy każdej chmurce jest tyle dzieci ile kropelek na chmurce.
7. Omówienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie ilustracji.
8. Zabawa ruchowa „Spacer w deszczu”.
Dzieci spacerują po sali przy muzyce z gazetami nad głową. Na przerwę w muzyce każde dziecko staje na gazecie, mówi rytmicznie wierszyk: pada deszczyk, kap, kap, kap, chlapie woda chlap, chlap, chlap. Na zakończenie zabawy dzieci zgniatają gazetę i wrzucają papierowe kule do kosza.
9. Określanie rzeczy potrzebnych na spacer w deszczową pogodę.
Nauczyciel mówi słowa, dzieląc je na głoski (kalosze, parasol, peleryna). Dzieci określają jakie to słowo, wskazują pierwszą i ostatnią głoskę.
10. Masażyk „Sześć parasoli” M. Bogdanowicz
11. Zabawa dydaktyczna „Parasole i kropelki”.
Dzieci otrzymują karty pracy, które kładą przed sobą. Na planszy w odpowiednim miejscu (decyduje o tym liczba kropek) układają sylwety parasoli zgodnie treścią wiersza „Sześć parasoli”.
Dzieci odpowiadając na pytania nauczyciela określają, który z kolei jest parasol zielony, w kratkę, w kropki, jak wygląda parasol pierwszy, trzeci, szósty, piaty, drugi, czwarty, jaki parasol jest po prawej stronie parasola w kratkę, po lewej stronie itp.
Układają papierowe krople na sylwecie parasola wg poleceń nauczyciela. Określają liczbę kropel na pierwszym, drugim parasolu. Następnie odkładają do koszyczka papierowe kropelki wg poleceń nauczyciela.
12. Ilustracja ruchowa piosenki „Deszczyk” .
13. Ćwiczenie relaksujące – podawanie w kole deszczowej kropelki (niebieskiego balonika wypełnionego wodą).
14. Pożegnanie wierszykiem – rymowanką „Cześć, hej, cześć, ok”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.