Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 12.11.2014r.
Temat tygodnia: „Jesienna szaruga”
Temat dnia: „Jesienna szaruga-co nas chroni przed deszczem?”
Cele ogólne:
Wzbogacanie wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych.
Rozwijanie szeregowania i klasyfikowania wg określonej cechy.
Rozwijanie umiejętności liczenia.
Ćwiczenie pamięci słuchowej oraz spostrzegawczości wzrokowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko
potrafi uważnie słuchać,
potrafi przeliczać liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6,
potrafi wskazać różnice,
potrafi klasyfikować parasole pod względem jednej lub kilku cech jakościowych,
potrafi słuchać i reagować na sygnały nauczyciela,
potrafi aktywnie słuchać muzyki,
potrafi określić cechy pogody późnej jesieni,
wie, jak należy się ubrać gdy pada deszcz,
potrafi rozwiązywać zagadki słowne i słuchowe,
Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję
i radość,
potrafi integrować się z grupą,
nawiązuje bliski, serdeczny kontakt z innymi osobami,
wie jak ważny jest odpowiedni ubiór na deszczowe dni,
współdziała z innymi dziećmi,
Metody pracy:
1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom do wykonania,
słowna: rozmowa i recytacja wiersza przez nauczyciela,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
aktywizująca: elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
CD z odgłosami padającego deszczu, 6 parasoli z wzorami, 6 ilustracji dzieci ze wzorem takim
jak parasole, obrazek parasola, kartony z szablonem parasola dla każdego dziecka, farby, pędzle, słomki, kubki z wodą, laski lub krążki gimnastyczne, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze, gazety, tekst zagadek słownych umieszczonych w kopertach, wiersz „Sześć parasoli” A. Łady-Grodzickiej,odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem „Jesieniuchy”, tablica tematyczna, szpilki, tamburyno, bębenek, naklejki motywacyjne, naklejki Wzorowej Aktywności, emblematy słońca oraz chmury, szablon kropli deszczu, szablon dużego parasola, treść „Jesiennego masażu”.
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Powitanie dzieci w kole
Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
-”Witam wielkoludy”- stają na palcach i podnoszą wysoko ręce.
-„Witam krasnale”- opuszczają ręce i kucają.
-„Witam te osoby, które maja uśmiechnięte buzie”-machają dłońmi.
-„Witam tych, którzy mają pełne brzuszki”- robią krok do przodu.
- „Witam tych, którzy się dziś wyspali”- dzieci przeciągają się.
Nawiązanie do tematyki zajęcia:
1. Wiem, że lubicie rozwiązywać zagadki, dlatego proszę usiądźcie teraz wygodnie i uważnie posłuchajcie nagrania.(nauczyciel włącza płytę CD z odgłosami padającego deszczu)
*Co usłyszałyście?
Bardzo dobrze, to teraz rozejrzyjcie się po całej sali i spróbujcie odnaleźć ukryte koperty,
bo dzięki nim dowiemy się o czym będziemy dzisiaj mówić.
Następnie nauczyciel odczytuje dzieciom odnalezione w kopertach zagadki-zadaniem dzieci jest podanie poprawnej odpowiedzi i wyszukanie ich wśród obrazków przygotowanych
przez nauczyciela.
„Mały daszek kolorowy,
jak spadochron się rozpina.
Przed wilgocią chroni głowy,
kiedy go się w ręku trzyma
(parasol).
„Małe, średnie i duże, uwielbiają kałuże!
Suche skarpetki wśród deszczu noszę,
kiedy na nogi wkładam....”
(kalosze).
„Chronię Cię przed deszczem, foliowym kapturem.
Gdy ci parasolkę wiatr porywa w górę”
(płaszcz przeciwdeszczowy).
* zabawa punktowana przez nauczyciela naklejkami motywacyjnymi
2. Rozmowa przy tablicy na temat pogody późną jesienią oraz prezentacja przedmiotów mających chronić ludzi przed deszczem (kalosze, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy)
- czy zdarzyło się wam zmoknąć?,
- co nas chroni przed deszczem?,
- jak trzeba się ubrać, gdy pada deszcz?,
- jaki może być jesienny deszcz?,
- co może się stać, gdy zmokniemy?,
- dlaczego na późną jesień mówi się jesienna szaruga?(dnie są coraz krótsze a długie wieczory, większość kolorowych liści już pospadało z drzew tworząc szeleszczący,ale już niekoniecznie kolorowy dywan, często wieje, pada, są mgły,niebo zachmurzone, szare,temperatura się obniża
i spacery stają się coraz mniej przyjemne,gdyż ręce marzną, wszystko zaczyna mieć kolor szary
i właśnie teraz większość zwierząt zapada w sen zimowy)
- jakie kolory dominują kiedy pada deszcz?,
- co robi deszcz? (pada, leje, puka, stuka, chlapie, bębni, dzwoni, zacina),
* zabawa punktowana przez nauczyciela naklejkami motywacyjnymi
Teraz wyobraźmy sobie, że w naszej sali zaczął padać deszcz a krążki, które wam rozdam to nasze parasole, z którymi będziemy tańczyć. Włączam muzykę i proszę was abyście uważnie słuchali
i patrzyli na moje ruchy i w rytm piosenki naśladowali je.
3. „Zabawa z parasolem”- zabawa ruchowa przy piosence z wykorzystaniem lasek lub tarcz gimnastycznych.
Każde dziecko otrzymuje jedną laskę/krążek-parasol. Przy piosence „Jesieniucha” dzieci tańczą
z parasolkami zgodnie z poleceniami nauczyciela a przy refrenie siadają na dywanie wystukując rytm.
„Jesień - jesieniucha”
Ale plucha cha, cha
Plucha cha, cha.
Ale dmucha cha, cha
Dmucha cha, cha.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Żółta grucha cha, cha
Grucha cha, cha.
Hop do brzucha cha, cha
Brzucha cha, cha.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Dla mnie jesień
to jest mucha cha, cha.
Jesień, jesień –
jesieniucha cha, cha.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Niech tam leje, niech tam wieje.
Ja się bawię, ja się śmieję.
Przykładowe polecenia nauczyciela:
- przeskakiwanie z jednej na drugą stronę krążków gimnastycznych,
- kręcenie krążkami najpierw po jednej a później po drugiej stronie własnego ciała,
- kręcenie krążkami nad głowami,
- poruszanie krążkami nad głowami raz w jedną raz w drugą stronę,
- poruszanie się skokiem z nogi na nogę omijając krążki,
- podczas refrenu wystukiwanie paluszkami rytmu,
Po tańcu z naszymi parasolami, proszę usiądźcie teraz sobie przed tablicę i uważnie posłuchajcie wiersza, gdyż po nim będę zadawała pytania i zobaczymy, kto tym razem dostanie nagrodę.
4. Zaproszenie dzieci przed tablicę tematyczną i wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „Sześć parasoli” Anny Łady-Grodzickiej.
„SZEŚĆ PARASOLI”
Anna Łada-Grodzicka
Kiedy deszcz na dworze pada,
to w szatni stoi kolorowych
parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
– to parasol Teresy.
Drugi – czerwony w kółka
– to parasol Jurka.
Trzeci – beżowy w kropki
– to parasol Dorotki.
Czwarty – żółty w kwiatki
– to parasol Beatki.
Piąty – w ciapki zielony
– to parasol Ilony.
Szósty – niebieski w kratkę
– wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatą chodzi wszędzie
i czeka, aż deszcz będzie.
Rozmowa na temat wiersza:
- o czym był wiersz?,
- kiedy potrzebny jest parasol?,
- o ilu parasolach był wiersz?,
- do kogo należały parasole?,
- jak wyglądały poszczególne parasole?
Nauczyciel na tablicy umieszcza ilustracje sześciu parasoli (takich jak w wierszu).Obok parasoli -ilustracje sześciorga dzieci, które na ubraniach mają takie same wzory jak parasole.
Nauczyciel jeszcze raz czyta wiersz a dzieci układają postacie przy odpowiednich parasolach.
* zabawa punktowana przez nauczyciela naklejkami motywacyjnymi
Z tym zadaniem poradziliście sobie znakomicie, potraficie przeliczyć, dopasować parasole
do określonego dziecka,więc teraz sami będziecie mieli okazję mieć swoje parasole i spacerować
z nimi. Zapraszam zatem do kolejnej wspólnej zabawy.
5. „Słońce – deszcz” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet.
Dzieci poruszają się w rytm wystukiwany przez nauczyciela na tamburynie z gazetami zwiniętymi w rulon, przy zmianie instrumentu na bębenek (deszcz) dzieci rozkładają gazetę nad głową,
i kucając chronią się przed burzą.
Nauczyciel pyta dzieci co można by zrobić by taka jesienna, szara pogoda była radośniejsza, bardziej kolorowa, ciekawsza i zabawniejsza? Po czym zaprasza je do stolików w celu poprawienia listopadowej szarugi.
6. „Kolorowe parasole” – zabawa plastyczna: rozdmuchiwanie wodnej farby na kartonie.
Dzieci otrzymują narysowany na sztywnym kartonie szablon parasola. Na szablon nanoszą pędzlem krople farby i rozdmuchują je za pomocą słomek. Obserwują, jak kolory mieszają się, łączą, tworząc barwne plamy.
Teraz nasze pięknie kolorowe parasole na pewno rozjaśnią swoją barwą deszczowy, jesienny dzień. Pozostawmy je do wyschnięcia a my usiądźmy w kole na dywanie, tylko tyłem do siebie.
Patrzcie na moje ruchy i naśladujcie je.
7. „Jesienny masaż” - zabawa wyciszająco-relaksacyjna.
Dzieci siadają w kole jedno za drugim i wykonują ruchy na plecach kolegi, które pokazuje nauczyciel czytając wierszyk:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami, a po parku chodzą dzieci parami („maszerowanie”- palce wskazujący i środkowy )
Na alejkach ścielą się z liści dywan (głaskanie całą dłonią)
I brązowe spadają kasztany ( ukłucia palcem)
My zbieramy te dary jesieni ( chwyt pięcioma palcami)
Układamy je w rządkach na ziemi (rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki (wiercenie opuszkiem palców )
Nawleczemy je wtedy na sznurki (dwie faliste linie rękoma po plecach)
Kochani kończąc nasze dzisiejsze zajęcia chciałabym na samym końcu serdecznie Wam podziękować za tak aktywne wzięcie w nich udział. Mam przed sobą parasol, na którym nakleicie wybrany przez siebie rysunek-słoneczka- jeśli zajęcia się Wam podobały lub też chmurki-jeśli nie bawiliście się dobrze.
Super, dziękuję a ja teraz nagrodzę dzieci, które zebrały dzisiaj najwięcej naklejek wręczając im naklejkę Wzorowej Aktywności. Gratuluję i wielkie brawa dla wszystkich.
8. Ewaluacja zajęć:
-określanie swojego nastroju po zajęciu poprzez wybranie słoneczka lub chmurki
i naklejenie na dużym parasolu,
-przyznanie dzieciom naklejek Wzorowej Aktywności za najbardziej aktywną postawę podczas zajęć i największą liczbę punktów.
Opracowała : Anna Andrychowska