SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: ”My dzieciaki, zdrowe przedszkolaki”- utrwalenie nabytych umiejętności i wiedzy zdobytej w ciągu tygodnia
Cel ogólny:
- utrwalenie wiedzy dotyczącej zdrowia
Cele szczegółowe:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- rozwijanie aktywności poznawczej
- rozwijanie aktywności twórczej poprzez stosowanie technik twórczego myślenia oraz wykorzystanie dziecięcej ekspresji
- wie, jak należy się zdrowo rozwijać
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów
- rytmizuje wyrazy, wyklaskuje rytm
Metody:
- Oglądowa - pokaz;
- Słowna - rozmowa;
- Weryfikująca – pochwała;
- Twórcza – zadań stawianych dziecku
Formy:
- z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: cztery rodzaje kart pracy, płyta z melodią, kredki, przysłowia na kartkach, uśmiechnięte i smutne buźki do ewaluacji
Przebieg:
1. Zabawa na powitanie wg M. Bogdanowicz „Chodźcie wszyscy tu do koła...”
2. „Zdrowe przysłowia” – zabawa dydaktyczna.
- wyjaśnienie i omówienie przysłów związanych ze zdrowiem, omówienie ich znaczenia, dobór przez dzieci odpowiednich ilustracji do konkretnych przysłów:
Czystość to zdrowie – mówi przysłowie,
Kto się myje ten długo żyje,
Śmiech to zdrowie,
Po obiedzie spocznij chwilkę, po kolacji przejdź się milkę,
Nie wszystko zdrowe co smakuje,
Jedz warzywa i owoce- zyskasz przez to nowe moce
- rytmizacja wybranych przysłów – nauczyciel najpierw powtarza, a potem rytmizuje przysłowie dzieląc je na sylaby. Następnie prosi dzieci, by powtórzyły tak samo – raz recytując, raz wyklaskując
- nauczyciel prosi dzieci, by policzyły wyrazy w przysłowiach (w razie problemu z liczeniem dzieci pomagają sobie w liczeniu patyczkami)
- następnie nauczycielka prosi, by chętne dzieci podzieliły przysłowia na sylaby i podały ich liczbę
3. Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „Hymn zdrowych dzieciaków” – dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają i inscenizują piosenkę.
4. „Wiosenne zabawy” – karty pracy; nauczycielka omawia każdą kartę pracy, pokazuje jak ją wypełnić, następnie wypełnioną już przyczepia do tablicy (przygotowane są cztery rodzaje kart pracy uwzględniające poziom umiejętności dzieci). Dzieci otrzymują karty pracy i przystępują do ich wypełnienia
5. „Policz do dziesięciu” – zabawa ruchowo – naśladowcza z wykorzystaniem wierszyka matematycznego (wg Gruszczyk – Kolczyńskiej):
Na jeden klaśnij, na dwa skocz
Trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy machnij nogą prawą,
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery mrugnij okiem
pięć- maszeruj równym krokiem
Sześć oznacza podskok w górę
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę
Siedem to jest kroczek w prawo
Osiem – możesz już bić brawo,
a na dziewięć – „liczba” krzyknij
i na koniec – stojąc w miejscu
policz głośno do dziesięciu.
6. „Dekalog zdrowego przedszkolaka”- utrwalenie zdobytej wiedzy. Nauczycielka prosi, by dzieci powiedziały, co należy robić być zdrowym, objaśnia znaczenie słowa „dekalog”
7. „Piramida zdrowia” – zabawa dydaktyczna; przyporządkowywanie obrazków do odpowiednich poziomów w piramidzie żywieniowej. Przeliczanie w dostępnym zakresie liczebnikami głównymi i porządkowymi
8. Ewaluacja – nauczycielka pyta dzieci czy podobały im się zajęcia, jeśli tak to co im się podobało najbardziej, jeśli nie- dlaczego? Następnie prosi by wrzuciły do koszyczka uśmiechniętą buźkę, jeśli zajęcia się podobały, smutną- jeśli zajęcia się nie podobały. Na końcu dziękuje dzieciom za udział i zaangażowanie.