SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT.
„POZNAJEMY AMERYKĘ PÓŁNOCNĄ”
Prowadzący: Rita Jaworska
Cel ogólny:
• Poznawanie kultury, zwyczajów, ludów Ameryki Północnej
Cele szczegółowe:
• Integracja dzieci z różnych grup wiekowych
• Poznanie zwyczajów, mieszkańców, stroju, cech krajobrazu mieszkańców Ameryki Północnej
• Rozwijanie zdolności plastycznych, doskonalenie umiejętności pracy zespołowej
• Dzielenie się zadaniami i wspólne ich realizowanie
• Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętne naśladowanie ruchów demonstrowanych przez nauczyciela
• Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania podczas realizacji zadań, stosowanie zwrotów grzecznościowych
• Zgodne współzawodnictwo podczas międzygrupowych konkursów, przestrzeganie zasad i godzenie się z przegraną bez przerywania zabawy
Metody:
- podające
- problemowe
- aktywizujące
- praktyczne
Formy:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Przebieg:
1. Powitanie – powitanie dzieci i przybliżenie tematu zajęć, zaproszenie do wspólnej zabawy
2. „Zagadkowa Ameryka” – rozwiązywanie zagadek słownych związanych z Ameryką, Dzikim zachodem i bohaterami bajek Disneya.
3. „Mała Miczitanka” – zabawa ruchowo – naśladowcza do wierszyka (autor nieznany)
Taka mała Miczitanka
mi się spodobała, Pokazujemy palcami jaka mała (kciuk na dole)
takie wielkie pióro miała, Rozszerzamy palce, by je pokazać
ona taka mała, Znowu jaka mała pokazujemy
taka mała, Obracamy palce (kciuk na górze)
takie pióro, Rozszerzamy palce
takie pióro, Obracamy palce (kciuk na dole)
taka mała, Zwężamy palce
taka mała, Obracamy palce (kciuk na górze)
takie pióro, Rozszerzamy palce
takie pióro, Obracamy palce (kciuk na dole)
taka mała. Zwężamy palce
4. „Amerykańska flaga” – zabawa dla dzieci gr. I i gr. II; przeliczanie gwiazdek i pasków na fladze Stanów Zjednoczonych (I gr. przelicza paski, gr. II- gwiazdki). Grupa IV sprawdza poprawność wykonania zadania.
5. „Kaktus pustynny” – zajęcia plastyczne – wyklejanie konturów kaktusa kawałkami gazet na arkuszu szarego papieru; praca zbiorowa w grupach.
6. „Matematyczny wierszyk” – zabawa ruchowo – naśladowcza; naśladowanie ruchów demonstrowanych przez nauczyciela połączone z liczeniem do 10.
Na jeden - klaśnij,
na dwa-skocz, trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy-machnij noga prawą ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery -mrugnij okiem,
pięć-maszeruj równym krokiem.
Sześć - oznacza podskok w gore, jakbyś chciał przeskoczyć gorę.
Siedem to jest kroczek w prawo,
osiem - możesz bić juz brawo.
A na dziewięć - "liczba" krzyknij!
I na koniec stoją c w miejscu wolno policz do dziesięciu
7. „Zapędzamy bydło do zagrody” – zabawa ruchowo – oddechowa; zapędzanie „bydła” (dmuchanie na kawałki bibuły) by znalazły się w określonym miejscu
8. Zakończenie – podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę