KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
przygotowała p. Lidia Czerwińska
Temat: Rozszerzanie słownictwa w oparciu o zagadki słowne i wyrazy kombajny.
Cele:
Dydaktyczno – lingwistyczny:
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
- rozszerzanie słownictwa,
- ćwiczenie pamięci poprzez odtwarzanie szeregów wyrazów,
- ćwiczenie poprawnej wymowy i właściwej realizacji głosek: szumiących, miękkich, nosowych,
Wychowawczy:
- angażowanie w prace ćwiczeniowe,
- wdrażanie do współdziałania,
- tworzenie atmosfery serdeczności i otwartości,
Psychologiczny:
- rozwijanie „czucia mownego”,
- rozbudzanie zapału do wykonywanych
ćwiczeń przez wykorzystanie elementów humoru
oraz współzawodnictwa.
Pomoce:
I.A. Sosna: Wymawiamy poprawnie głoski, Warszawa 1991, zeszyt 2,3 (wybór wierszowanych zagadek z głoskami szumiącymi, miękkimi, nosowymi), II.ZAŁĄCZNIK 1 - kartki z „wyrazami szufladami” do losowania („Znajdź słowo ukryte w wyrazie”) w oparciu o „Mini Pus. Rzeczownik. 2”;
III. ZAŁĄCZNIK 2 - wyraz kombajn: wzór i wyraz ćwiczeniowy ( „Utwórz jak największą ilość wyrazów w oparciu o głoski podanego „wyrazu kombajnu”).
Przebieg zajęć
Powitanie z uczniami.
I. Zajęcia przygotowawcze
- przybliżenie zasadniczego celu lekcji ( rozszerzanie słownictwa)
- zaznaczenie istoty poprawnego wymawiania głosek ( przykłady niezamierzonych zniekształceń)
- seria ćwiczeń oddechowo - artykulacyjnych
II. Zajęcia właściwe
- odczytywanie tekstów wierszowanych zagadek z głoskami szumiącymi i miękkimi
- akcentowanie poprawnej wymowy poszczególnych odgadniętych wyrazów,
- objaśnianie znaczenia poszczególnych wyrazów,
- przypominanie serii zapamiętanych wyrazów,
- losowanie pojedynczych kartek z „wyrazami szufladami” i ich odgadywanie,
- zapis na tablicy przykładu „wyrazu kombajnu” i jego wspólna analiza,
- zapis na tablicy ćwiczeniowego „wyrazu kombajnu” (praca samodzielna uczniów)
Podsumowanie zajęć, prośba o oddanie sporządzonej listy wyrazów w celu przekazania jej prowadzącemu zajęcia z języka polskiego z sugestią wpisu oceny za wykonaną pracę.
Opracowała: Mgr Lidia Czerwińska
ZAŁĄCZNIK 1
BAL-ON
RYBA-K
U-WAGA
[K-(RA]-TA)
MŁYN-EK
WAZ(E)-LINA
RU-MAKI
B-RAMA
ŚLI-MAK
LAS-KA
RAK-IETA
SER-CE
LU-STER-KO
SŁOŃ-CE
KOT-WICA
BU-RAKI
PO-CIĄG
WÓZ-EK
W-AK(A)CJE
CZ-KAW(K)A
O-K(UL)A-RY
ZAŁĄCZNIK 2
Wyraz kombajn (wzór) BOKOBRODY:
BOK, BRODY, OKO, KOBRY, ODY, DOK, RODY, OD, OBOK, RYK, [DRYK]- w wymowie, mieć do czegoś talent; itd.
Wyraz kombajn (ćwiczenie) BARAKOWÓZ:
BAR, RAK, WÓZ, BARAK, ARA, ARKA, AR, AKR [ jedn. miary], RAZ, BARK, BRAK, KRAB, RÓW, WÓR, ARAK (trunek), OKA ( D. od „oko”), [oka] – w wym. nazwa rzeki, KARA, KRA ( na rzece) KRA (odgłos ptaka), RABA, RABKA, BAK, RWA ( r. kulszowa), ROK, KARO (1.karta, 2. rodzaj dekoltu), KORA ( 1. na drzewie, 2. pseudonim piosenkarki), BÓR, BOR ( skrót), ROBAK, KROWA, KRÓW, [ARAB], WZÓR, KOZA, KÓZ, BRAWO (1.aplauz, 2. marka samochodu w wym.], BAW, RÓB, ZBAW ( czasownik w tryb. rozk.), OBAWA, ZAWÓR, WRAK, WZROK, OZÓR, ÓW, OWA, ZBÓR, ZABÓR, itd.