Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: Utrwalanie poprawnej wymowy i zapisu głosek ą, ę
Cele:
Dydaktyczno – lingwistyczny:
- ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
- ćwiczenia głosowe na samogłoskach,
- utrwalanie wiadomości o głoskach:
samogłoski, samogłoski nosowe,
- przypomnienie wiadomości o zasadzie dzielenia na sylaby,
- ćwiczenie pamięci poprzez stosowanie form
wierszowanych,
- utrwalanie zasad poprawnej pisowni: ą,ę
oraz -on, -om, -en, -em,
Wychowawczy:
- wdrażanie do współdziałania,
- tworzenie atmosfery życzliwości, zaufania
i zrozumienia,
Psychologiczny:
- rozwijanie poczucia kontroli nad narządami
mowy, regulowaniem oddechu i emisją głosu,
- rozbudzanie entuzjazmu do wykonywanych
ćwiczeń przez wprowadzanie elementów humoru i zabawy.
Pomoce:
Lustro, karta z zestawem ćwiczeń aparatu mowy, oddechowych, głosowych
( nawiązanie do sylwetek twórców estradowych i techniki śpiewu: wzór - E. Górniak, J. Steczkowska, Z. Wodecki; negatyw - M. Staszczyk, Kuba Sienkiewicz); wiersz „Zwinne języczki” ( E. M. Skorek: 100 tekstów do ćwiczeń logopedycznych, Gdańsk 2009, s. 84 -85); czterowiersz o samogłoskach, humorystyczny wiersz „Ą, Ę” A. Pisarskiego, ćwiczenie na poprawny zapis artykulacyjnego ą, ę w wygłosie wyrazów.
Przebieg zajęć
Powitanie z uczniami.
I. Zajęcia przygotowawcze
- formą wprowadzenia ćwiczenia w oparciu o wiersz „Zwinne języczki”,
- przypomnienie podziału głosek, wymienienie samogłosek (podanie czterowierszu),
- omówienie celowości zajęć,
II. Zajęcia właściwe
- rozdanie tekstów z czterowersem o samogłoskach, głośnie odczytanie
( zabawa „impuls”),
- omówienie właściwego układu narządów mowy w czasie artykulacji samogłosek, samogłosek nosowych [demonstracja, następnie odgadywanie samogłoski w zależności od układu ust (lustro)],
- zaznaczenie pozytywnych i negatywnych postaw estradowych,
- praca z wierszem „Ą,Ę”: poprawne odczytanie, wyłonienie wyrazów z ą,ę, podział wybranych wyrazów na sylaby ( 5 przykładów),
- omówienie zasad pisowni ą, ę w wygłosie,
- utrwalenie zasad poprawnej pisowni ą, ę w wygłosie w formie ćwiczenia,
Podsumowanie zajęć, prośba o opanowanie pamięciowe czterowersowej rymowanki o samogłoskach. Pożegnanie.
Opracowała: Mgr Lidia Czerwińska