KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
KORYGOWANIE WYMOWY GŁOSEK SZUMIĄCYCH
CELE:
- Ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język, wargi),
- Ćwiczenie słuchu fonematycznego – słuchowe różnicowanie poszczególnych głosek i określanie ich pozycji w wyrazie,
- Ćwiczenia głosek szumiących we wszystkich pozycjach w mowie kontrolowanej, - Ćwiczenie technik szkolnych: budowania wypowiedzi, czytania, pisania,
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej
POMOCE:
płyta CD „Rymowanki Cezarego”, teksty wierszy: Jana Brzechwy „Chrząszcz brzmi w trzcinie”, wiersz dykcyjny „Chrząszcz”, wiersze z luką, zagadki wierszowane, rebusy; karty: głosek szumiących: sz, rz/ż, cz, dż; karty ćwiczeń „Cienie logopedyczne”M.Faściszewska, wyd.Harmonia; ilustracje z głoskami szumiącymi; „Piotruś logopedyczny: sz”(gra memory).
PRZEBIEG:
1. Powitanie – odtworzenie wiersza „Grzegorz i fryzjer” i sformułowanie tematu spotkania.
2. "Gimnastyka języka"
Na początku jest rozgrzewka
Językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje
Wszystkim nam się pokazuje.
Brawo! Brawo! (kląskanie)
W dół i w górę.
W lewo, w prawo
Pięknie ćwiczy!
Brawo! Brawo! (kląskanie)
Już rozgrzewka zakończona
Ząbki liczyć przyszła pora!
Język ząbki poleruje
Każdy dotknie i wyczuje.
3. Odczytanie wiersza J.Brzechwy przez ucznia (zwrócenie uwagi na poprawne artykułowanie głosek szumiących).
4. Odgadywanie wierszowanych zagadek (przypomnienie szeregu szumiącego, uwrażliwianie słuchowe: rozpoznawanie rodzaju głoski i określanie jej pozycji w wyrazie)
5. Samodzielne nazywanie obrazków, ich porządkowanie.
6. Karty ćwiczeń (cienie logopedyczne, sylaby, zagadkowe rozsypanki literowe, rebusy, zdania z ilustracjami – do wyboru).
7. Gra memory „Piotruś logopedyczny: sz”( głoska najbardziej reprezentatywna).
8.Podsumowanie zajęć (humorystyczny wiersz „Chrząszcz”), zadanie pracy domowej: wiersz z luką do ćwiczenia głosek szumiących.
9. Podziękowanie za pracę, pożegnanie.
Opracowała: Mgr Lidia Czerwińska