Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie VI
1.Temat lekcji:
Podróż po Stanach Zjednoczonych.
2.Cele lekcji:
-Uczeń potrafi powiedzieć, gdzie znajdują się Stany Zjednoczone i z jakimi państwami sąsiadują.
-Uczeń potrafi wymienić najważniejsze wydarzenia z historii tego państwa.
-Uczeń zna podstawowe informacje na temat USA.
-Uczeń potrafi rozpoznać charakterystyczne miejsca (atrakcje turystyczne) w Stanach Zjednoczonych.
3.Metody pracy:
-pogadanka
-aktywny wykład
-metoda pytań i odpowiedzi
4.Forma pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
3.Pomoce dydaktyczne:
-rzutnik i laptop
-płyta DVD z przygotowaną prezentacją w Power Point
-karta pracy
4.Przebieg lekcji:
-Nauczyciel informuje dzieci, iż na tej lekcji wybiorą się w podróż po Stanach Zjednoczonych. Prosi uczniów, aby podczas prezentacji zanotowywali w zeszytach najważniejsze rzeczy.
-Nauczyciel pokazuje nazwę prezentowanego państwa w języku angielskim i pyta uczniów skąd wziął się skrót USA.
-Nauczyciel wyświetla mapę świata i prosi ochotnika, aby znalazł na niej Polskę, a następnie Stany Zjednoczone. Podkreśla w ten sposób to, jak wielkim krajem jest USA.
-Nauczyciel pyta uczniów na jakim kontynencie są położone Stany Zjednoczone, a następnie zadaniem uczniów jest odczytać na mapie z jakimi krajami sąsiadują.
-Nauczyciel prezentuje mapę polityczną USA, tłumaczy, że kraj ten złożony jest z kilkudziesięciu stanów i prosi każdego ucznia o odczytanie nazwy jednego wybranego stanu. Następnie pyta ile jest wszystkich stanów, a także który stan jest największy.
-Nauczyciel prezentuje sześć pytań z wiedzy ogólnej o Stanach Zjednoczonych. Zadaniem uczniów jest napisanie w zeszytach odpowiedzi. Uczeń, który najszybciej napisze wszystkie sześć prawidłowych odpowiedzi wygrywa.
-Nauczyciel pyta uczniów jak wygląda flaga USA. Prezentuje nazwę flagi w języku angielskim, pytając co oznaczają poszczególne wyrazy w jej nazwie. Następnie pokazuje uczniom zdjęcie flagi amerykańskiej i razem z nimi omawia co symbolizują poszczególne elementy flagi.
-Omówienie najważniejszych wydarzeń z historii Stanów Zjednoczonych.
Nauczyciel pyta uczniów kim byli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, a następnie pokrótce omawia główne aspekty życia Indian, pokazując zdjęcia.
-Nauczyciel prezentuje kilka najważniejszych wydarzeń z historii Stanów Zjednoczonych i pokrótce omawia każde z nich z udziałem dzieci.
-Nauczyciel prezentuje kilka najciekawszych miejsc w USA- odnośnie każdego zaprezentowanego miejsca zadaje uczniom pytania sprawdzające ich wiedzę na ten temat oraz dodaje swój komentarz by wiedzę tą poszerzyć lub uporządkować:
o Hollywood
o Statua Wolności
o Manhattan
o Empire State Building
o ulica Broadway
o World Trade Center
o Central Park
o wodospad Niagara
o Alaska
o Park Narodowy Arches
o Hawaje
o Everglades na Florydzie
o Centrum lotów kosmicznych NASA
o Parki rozrywki w Orlando
o Chicago
o Biały Dom w Waszyngtonie
o Wielki Kanion Kolorado
o Park Narodowy Yellowstone
o Góra Rushmore
o Las Vegas
W ramach pracy domowej zadaniem uczniów jest wykonanie karty pracy, na której znajdują się dwa zadania podsumowujące to czego dowiedzieli się podczas podróży po Stanach Zjednoczonych.