SCENARIUSZ ZAJĘCIA- grupa 3 latki
Temat: „Choinki, choineczki”- zabawa dydaktyczna . Zapoznanie z wyglądem żywej choinki, wzbogacenie słownika o pojęcie świerk.
Cel ogólny:
- zapoznanie z wyglądem choinki- świerku, z jej charakterystycznymi cechami,
- choinka jako symbol świąt Bożego Narodzenia.
Cele szczegółowe:
- uważnie słucha zagadki i udziela odpowiedzi,
- rozwija zmysł dotyku i węchu,
- wie, jak wygląda świerk,
- zwraca uwagę na jego charakterystyczny wygląd –igły,
- posługuje się określeniami zielona, las,
- grupuje choinki według wielkości,
- przelicza w dostępnym zakresie,
-rozwija sprawności manualne,
- wie, że choinka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia.
Metody:
- czynne- met.samodzielnych doświadczeń,
- słowne- objaśnienia , rozmowa,
- percepcyjne- obserwacja i pokaz, osobisty przykład n-la.
Formy:
- z całą grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: zagadka, gałązki świerku, dwie wielkości choinek, tamburyno, przygotowane karty pracy-choineczki, obrazki z świerkiem.
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa na powitanie ( Do melodii Pingwin)
O jak przyjemnie i jak wesoło (wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Być razem w ten świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Raz uśmiech w lewo, (odwracamy głowę w lewo)
Raz uśmiech w prawo, (odwracamy głowę w prawo)
Uśmiechnij, uśmiechnij, uśmiechnij się! (podskakujemy 3 razy)
2.Wprowadzenie w temat zajęcia
„Jaki to skarb?’- nauczyciel chowa pod chustą gałązkę świerku.
Zachęca dzieci , aby przez dotyk spróbowały rozpoznać co tam się znajduje.
Czyta dzieciom zagadkę i gdy one powiedzą rozwiązanie, razem sprawdzają co znajduje się pod chustą.
Następnie nauczyciel zadaje pytania:
- Czy wiecie gdzie rośnie choinka?
- Jaki ma kolor?
- Czy ktoś wie jak nazywa się to drzewko?
Po wyjaśnieniu że jest to świerk, mieszka w lesie i jest symbolem świąt Bożego Narodzenia nauczyciel dla porównania pokazuje sztuczną choinkę.
3. Oglądanie gałązki świerku, dotykanie , wąchanie jej, porównywanie wyglądu igieł.
4.Ćwiczenie oddechowe „wąchamy choinkę”- dzieci wciągają powietrze nosem a wydychają ustami.
5. „Duża , mała”- nauczyciel rozkłada na dywanie choinki różnej wielkości. Prosi dzieci aby je posegregował według wielkości, potem je przeliczają a na koniec mówią gdzie jest więcej.
6. Zabawa ruchowa „Choinki w lesie” –orientacyjno - porządkowa.
Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna, a na hasło choinki- stają w jednym miejscu i naśladują choinki.
7. Zaproszenie dzieci do stolików i wykonanie karty pracy.
Przynieśli ją z lasu ,
pięknie wystroili.
Teraz będzie z nami,
by święta umilić.
choinka