Numer: 25953
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dekalog zdrowego przedszkolaka - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: ”Dekalog zdrowego przedszkolaka”- utrwalenie nabytych umiejętności i wiedzy zdobytej w ciągu tygodnia

Grupa: pięcio-, sześciolatki

Cel ogólny:
- utrwalenie wiedzy dotyczącej zdrowia

Cele szczegółowe:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- rozwijanie aktywności poznawczej
- rozwijanie aktywności twórczej poprzez stosowanie technik twórczego myślenia oraz wykorzystanie dziecięcej ekspresji
- wie, jak należy się zdrowo rozwijać
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów
- rytmizuje wyrazy, wyklaskuje rytm

Metody:
- Oglądowa - pokaz;
- Słowna - rozmowa;
- Weryfikująca – pochwała;
- Twórcza – zadań stawianych dziecku

Formy:
- z całą grupą

Pomoce dydaktyczne: cztery rodzaje kart pracy, płyta z melodią, kredki, przysłowia na kartkach, uśmiechnięte i smutne buźki do ewaluacji


Przebieg:

1. Zabawa na powitanie wg M. Bogdanowicz „Chodźcie wszyscy tu do koła...”

2. „Zdrowe przysłowia” – zabawa dydaktyczna.
- wyjaśnienie i omówienie przysłów związanych ze zdrowiem, omówienie ich znaczenia, dobór przez dzieci odpowiednich ilustracji do konkretnych przysłów:

Czystość to zdrowie – mówi przysłowie,
Kto się myje ten długo żyje,
Śmiech to zdrowie,
Po obiedzie spocznij chwilkę, po kolacji przejdź się milkę,
Nie wszystko zdrowe co smakuje,
Jedz warzywa i owoce- zyskasz przez to nowe moce

- rytmizacja wybranych przysłów – nauczyciel najpierw powtarza, a potem rytmizuje przysłowie dzieląc je na sylaby. Następnie prosi dzieci, by powtórzyły tak samo – raz recytując, raz wyklaskując
- nauczyciel prosi dzieci, by policzyły wyrazy w przysłowiach (w razie problemu z liczeniem dzieci pomagają sobie w liczeniu patyczkami)
- następnie nauczycielka prosi, by chętne dzieci podzieliły przysłowia na sylaby i podały ich liczbę

3. Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „My zdrowe dzieciaki...” – dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają i inscenizują piosenkę.

4. „Wiosenne zabawy” – karty pracy; nauczycielka omawia każdą kartę pracy, pokazuje jak ją wypełnić, następnie wypełnioną już przyczepia do tablicy (przygotowane są cztery rodzaje kart pracy uwzględniające poziom umiejętności dzieci). Dzieci otrzymują karty pracy i przystępują do ich wypełnienia

5. „Policz do dziesięciu” – zabawa ruchowo – naśladowcza z wykorzystaniem wierszyka matematycznego (wg Gruszczyk – Kolczyńskiej):

Na jeden klaśnij, na dwa skocz
Trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy machnij nogą prawą,
ale zrób to bardzo żwawo.
A na cztery mrugnij okiem
pięć- maszeruj równym krokiem
Sześć oznacza podskok w górę
jakbyś chciał przeskoczyć chmurę
Siedem to jest kroczek w prawo
Osiem – możesz już bić brawo,
a na dziewięć – „liczba” krzyknij
i na koniec – stojąc w miejscu
policz głośno do dziesięciu.

6. „Dekalog zdrowego przedszkolaka”- utrwalenie zdobytej wiedzy. Nauczycielka prosi, by dzieci powiedziały, co należy robić być zdrowym, objaśnia znaczenie słowa „dekalog”

7. „Piramida zdrowia” – zabawa dydaktyczna; przyporządkowywanie obrazków do odpowiednich poziomów w piramidzie żywieniowej. Przeliczanie w dostępnym zakresie liczebnikami głównymi i porządkowymi

8. Ewaluacja – nauczycielka pyta dzieci czy podobały im się zajęcia, jeśli tak to co im się podobało najbardziej, jeśli nie- dlaczego? Następnie prosi by wrzuciły do koszyczka uśmiechniętą buźkę, jeśli zajęcia się podobały, smutną- jeśli zajęcia się nie podobały. Na końcu dziękuje dzieciom za udział i zaangażowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.