Numer: 25935
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z wizytą u Pani Antarktydy - scenariusz balu karnawałowego

SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO „Z WIZYTĄ U PANI ANTARKTYDY”

Cel ogólny:
• Wytwarzanie radosnej atmosfery

Cele szczegółowe:
• Rozwijanie umiejętności pracy w grupie
• Wzmacnianie więzi między dziećmi
• Kultywowanie tradycji związanych z karnawałem
• Ilustrowanie ruchem treści piosenek
• Współdziałanie podczas wykonywania zadań
• Zgodne współzawodnictwo podczas konkurencji międzygrupowych, godzenie się z przegraną bez przerywania zabawy
• Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i norm ustalonych w kodeksie grupowym

Formy: z grupą

Pomoce: płyty z muzyką, treści zagadek, chustki do zawiązania oczu, gazety

Przebieg:

1. Powitanie uczestników - zabawa pt. „Witamy wszystkich tych, którzy...” (np. są dziś uśmiechnięci, mają długie włosy, niebieskie oczy, lubią słodycze, lubią tańczyć, itp.- dzieci machają rękami w geście powitania).
2. „Parada przebierańców” przy piosenkach z filmu „Akademia Pana Kleksa” (rewia strojów karnawałowych – prezentacja dzieci z poszczególnych grup).
3. Podróż statkiem na Antarktydę - zabawa „Statek” (pedagogika zabawy)
4. „Powitanie Eskimosów” – dzieci witają się za pomocą nosków przez pocieranie „noskami”
5. „Pingwinek” - zabawa taneczna przy piosence
6. „Rozruszanka” - zabawa naśladowcza przy piosence
7. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci.
8. Zabawa „Kra lodowa. Uwaga! Niebezpieczeństwo!” - z każdej grupy zostaje wybrane kilkoro dzieci jak reprezentanci; dzieci, słysząc muzykę, naśladują np. jazdę na łyżwach, nartach, lepienie bałwana, śnieżek itp. Kiedy muzyka umilknie przerywają zabawę i starają się jak najszybciej stanąć na „krach lodowych” – arkuszach papieru rozłożonych na podłodze. Gdy wszyscy stoją bezpiecznie na krach, ustalamy, jaką czynność będziemy naśladować podczas muzyki. W czasie gdy słychać muzykę, zabiera się stopniowo arkusze, więc w kolejnej rundzie coraz trudniej znaleźć miejsce na krze, co zmusza uczestników do współpracy i wymyślania różnych forteli.
9. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci
10. „Wędrówka po Krainie Wiecznych Lodów” - uczestnicy dobierają się w pary. W każdej parze jest przewodnik i turysta zagubiony podczas burzy śnieżnej (zmiana ról w trakcie zabawy). Zagubiony turysta ma zawiązane oczy, przewodnik prowadzi go do celu po naklejonych na podłodze śladach stóp, dbając o to, aby wędrował po wyznaczonych śladach.
11. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci
12. „Zabawy na śniegu” – zabawy ruchowo – naśladowcze:

Ustawienie w rozsypce:
Część I – pada śnieg
- delikatny gest prawej dłoni naśladujący spadanie płatków śniegu
- delikatny gest lewej dłoni naśladujący spadanie płatków śniegu
- „odgarniamy” śnieg przed sobą prawą ręką łukiem w prawo
- „odgarniamy” śnieg przed sobą lewą ręką łukiem w lewo

Część II – śnieżki
- nabieramy śnieg prawą ręką
- lepimy kulkę śnieżną
- odkładamy śnieżkę z prawej strony
- powtarzamy to samo lewą ręką

Część III – bitwa śnieżna
- bierzemy śnieżkę w prawą rękę
- rzucamy przed siebie
- „otrzepujemy” się ze śniegu

Część IV – lepienie bałwanka
- w trzech ruchach toczymy dużą kulę ze śniegu
- ustawiamy ją na miejscu
- toczymy następną kulę
- podnosimy ją i kładziemy na poprzedniej
- toczymy kolejną kulę
- podnosimy ją i kładziemy na poprzedniej
- ozdabiamy bałwanka (kapelusz, oczy, buzia, nos i guziki)

13. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci
14. „Zimowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek słownych o zimie
15. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci
16. „Powrót z wyprawy” - powrót do domu samolotem – zabawa integracyjna.
- zapalanie silników
- zapinanie pasów
- zaglądanie w okienka
- ponowne zapalanie silników
- lot według wskazówek prowadzącego
- turbulencje
- lot
- lądowanie
17. „Praczki” – zabawa muzyczna wg Bogdanowicz
18. Wspólna zabawa przy muzyce dla dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.