Numer: 25934
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy Australię - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT.„POZNAJEMY AUSTRALIĘ” - podsumowanie tygodnia wiedzy o Australii

Prowadzący: Rita Jaworska

Cel ogólny:
• Poznawanie kultury, zwyczajów, zwierząt, cech roślinności obszaru Australii i Oceanii

Cele szczegółowe:
• Integracja dzieci z różnych grup wiekowych
• Poznanie wyglądu mieszkańców Australii (Aborygenów), cech krajobrazu, zwierząt i ukształtowania terenu
• Rozwijanie zdolności plastycznych, doskonalenie umiejętności pracy zespołowej
• Dzielenie się zadaniami i wspólne ich realizowanie
• Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętne naśladowanie ruchów demonstrowanych przez nauczyciela
• Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania podczas realizacji zadań, stosowanie zwrotów grzecznościowych
• Zgodne współzawodnictwo podczas międzygrupowych konkursów, przestrzeganie zasad i godzenie się z przegraną bez przerywania zabawy

Metody:
- podające
- problemowe
- aktywizujące
- praktyczne

Formy:
- czynna
- słowna
- oglądowa

Pomoce: arkusze szarego papieru, obrazy pocięte na części, kleje, teksty zagadek, balony, sylwety mieszkańców kontynentów, mapa świata,


PRZEBIEG

1. Powitanie wierszykiem (pedagogika zabawy)
„Witam rączki, (obie rączki podniesione machają)
witam lewą, (macha tylko lewa rączka)
potem prawą, (macha tylko prawa)
obie biją brawo, brawo”. (klaskanie)
Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie z tematem. (Czy wiecie, że istnieją takie miejsca na ziemi, gdzie mamy noszą swoje dzieci w torbach? Gdzie żyją kaczki pokryte futrem i prawdziwe smoki, a w koronach drzew baraszkują żywe misie przytulanki? To właśnie można spotkać w Australii.)

2. „Balonowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek słownych (gr. III i IV) i obrazkowych (gr. I i II). Nauczycielka wybiera z grupy kilka chętnych osób, których zadaniem będzie przekłucie balona, w którym znajduje się zagadka- tekst albo obrazek. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie o czym/kim mowa. Dzieci młodsze odgadują co jest na obrazkach, natomiast starsze rozwiązują zagadki słowne.

3. „Skaczmy do góry jak kangury” – zabawa ruchowa naśladowcza. Nauczycielka wprowadza dzieci do zabawy – najpierw prezentuje jak poruszają się kangury- dzieci naśladują ruchy, potem chętne dzieci łączą się w pary – mama kangurzyca i kangurzątko – i wykonują skoki zgodnie z instrukcją słowną
4. „Gdzie kto mieszka?” – przyporządkowywanie obrazka przedstawiającego Aborygena, Chińczyka, Eskimosa, Murzyna, Europejczyka do miejsca na mapie świata, na którym mieszka np. Eskimos - igloo.

5. „Prawda – fałsz” – zabawa z elementami metody Dennisona. Dzieci po wysłuchaniu zdań określają czy treść w nich zawarta jest prawdziwa czy fałszywa (prawda- ręka do góry)np. Czy kangury mieszkają na Antarktydzie? Czy pingwiny żyją w Afryce?

6. „Co jest ukryte na obrazku?” – składanie pociętego na części obrazka z dużego formatu, naklejanie go na arkusz szarego papieru, ekspozycja powstałych prac na holu przedszkola (w zależności od grupy obrazki pocięte są na różną ilość części- im starsza grupa tym części więcej i trudniejszy obrazek do ułożenia)

7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, swobodne rozmowy z dziećmi na temat zajęć. Obdarowanie dzieci medalami "Przyjaciela misia Koala"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.