Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Temat : Kosmiczna podróż z planety Ziemia.
Cele główny:
• dostosowanie działań do indywidualnych możliwości intelektualnych dzieci
Cele ogólne :
• Powtórzenie informacji o Układzie Słonecznym.
• Posługiwanie się pojęciami związanym z kosmosem np.: ufo, kosmita, kosmonauta
• Rozwijanie umiejętności syntezy i analizy na poziomach .
• Rozwijanie percepcji słuchowej: identyfikowanie głosek w nagłosie wygłosie, liczenie słów
w zdaniu
• Rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie takich samych elementów
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych płaskich : koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt.
• Kształtowanie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania, odejmowania : na palcach , liczmanach i w pamięci .
• Utrwalanie obrazu graficznego liczby – cyfry, znaków graficznych +, -,=
• Poszerzanie zakresu liczenia elementów
• Utrwalanie orientacji w schemacie ciał, kartki
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Rozwiązuje zagadki słowne
• Potrafi dokonać syntezy analizy ( na poziomach sylaby, głoski, nagłos,wygłos)
• Potrafi policzyć elementy
• Potrafi dodawać odejmować ( na poziomach np.: liczmany, palce w pamięci)
• Rozpoznaje figury geometryczne z których zbudowane są rakiety
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy pracy: grupowa, zespołowa , indywidualna
Środki dydaktyczne:karty pracy indywidualne: planety z literami, rakiety z figur, karty pracy dla całej grupy: widok przez lunete, układ słoneczny, koło z napisem Zadaniowa planeta, lotnisko z rakietami, kosmita z elementami jego planety, zdjęcie jego planety , ilustracje skojarzeń z kosmosu, napisy, litery, cyfry, muzyka, bębenek , zagadki słowne , gwiazdki , flamastry
Grupa wiekowa : dzieci 5 -letnie
Przebieg zajęć
1. Kosmos to znaczy - działania oparte na burzy mózgu i zagadkach słowno-obrazkowych
Nauczyciel informuje dzieci, że wybierają się w kosmiczną podróż. Wykorzystując burzę mózgu spisuje wszystkie skojarzenia dzieci z kosmosem .
2. Widokówki z kosmosu - wykorzystanie zagadek słowno-obrazkowych
Dzieci odgadują zagadki mówione przez nauczyciela. Następnie nauczyciel przyczepia do tablicy ilustrację będąca rozwiązaniem ( na ilustracji powinien znajdować się tylko jeden przedmiot) np.: Rakieta, Ufoludek, Ziemia, kosmonauta
3. Ile sylab ile słów, głosek – praca na poziomach z wykorzystaniem ilustracji z poprzedniego działania
Dzieci liczą sylaby lub głoski w słowach znajdujących się na ilustracja przypiętych do tablicy, następnie szukają odpowiedniej cyfry i przypinają do obrazka . Nauczyciel mówi zdanie z danym słowem dzieci liczą ilość słów w zdaniu
4. Odbieramy bilet – odnajdywanie swojej wizytówki i umieszczanie jej w rakiecie
Nauczyciel informuje dzieci , że lecimy w kosmos rakietą – prosi by wszyscy usiedli w kole . Biletami wstępu do rakiety są wizytówki z imionami dzieci. Nauczyciel siada z dziećmi w kole podaje wizytówki zgodnie ze wskazówkami zegara, dziecko zatrzymuje swoja, a pozostałe podaje dalej. Zabawa trwa, aż każde dziecko będzie miło bilet wstępu, a niepotrzebne wizytówki wrócą do nauczyciela. Następnie dzieci na przypiętej na tablicy rakiecie umieszczają swoja wizytówkę.
5. To jest układ słoneczny – utrwalenie nazw planet w Układzie Słonecznym – praca na poziomach z ilustracja Układu słonecznego
Nauczyciel wybiera trzech pilotów, pozostałe dzieci ustawiają się w 3 pociągach za pilotem którym chcą i siadają w swojej rakiecie. Nauczyciel pokazuje dzieciom układ słoneczny i po kolei prezentuje nazwy planet, które będą mijać. Dzieci identyfikują głoski w nagłosie, wygłosie , dzieli na sylaby lub głoski np.: Kto mi powie na jaka głoskę rozpoczyna się słowo Mars itp.: Kto chce podzielić na głoski słowo Uran itp.:
6. Rakiety muzyczne – zabawa ruchowa do muzyki w 3 zespołach ( muzyka ze szkolenia Klanzy pt.: Ruch - Taniec – Przestrzeń w czterech porach roku pt Express wakacyjny – zastępczo mogą być trzy różne utwory muzyczne )
Dzieci stoją w 3 pociągach pierwsza osoba jest pilotem . Każda rakieta ma swoja muzykę na, która rusza . Jak pilot słyszy swoja muzykę rusza w podróż tak, by nie zderzyć się z pozostałymi rakietami jak nie słyszy swojego utworu to stoi w miejscu. Każda rakieta rusza się tylko wtedy gdy słyszy swój dźwięk.
7. Witamy na Zadaniowej Planecie - odczytanie przez dziecko napisu
Dzieci zatrzymują się i nauczyciel oznajmi, że dotarli do planety i pokazuje ta planetę. Czytające dziecko czyta napis Witajcie na Zadaniowej Planecie
8. Rakiety na lotnisku - dodawanie i odejmowanie na poziomach, przeliczanie elementów, utrwalenie znaków +, - , =
Pierwszym zadaniem dzieci jest zrobienie porządku na lodowisku. Nauczyciel na dużych arkuszach papieru pisze proste równania lub cyfry np.: 1 + 5 = , 5- 2 = ( maksymalnie 5 pasów) które będą pasami – kodami jak poustawiać rakiety na lodowisku. Nauczyciel tłumaczy polecenie na jednym pasie, następnie razem z dziećmi rozwiązuje pozostałe równania ustawiając rakiety , utrwalając znaki, cyfry.
Następnie dzieci wysyłają rakiety z pasów w kosmos . Nauczyciel zbiera wyniki równań w postaci cyfr . Wybiera jedno dziecko, któremu pokazuje cyfrę, następnie dziecko uderza tyle razy w bębenek. Pozostałe dzieci odgadują ile rakiet wyleciało w kosmos – licząc uderzenia
9. Idziemy na spacerek – zabawa ruchowa do muzyki ze szkolenia Aktywność muzyczno-ruchowa dzieci wg metody Batii Strauss utwór Bravado – melodia flamandzka
Dzieci w rozsypce spacerują po sali śpiewając słowa Idziemy na spacerek / x3
Zatrzymujemy się
Na powtarzającą się przygrywkę szukają sobie pary i tańczą z nią w kółeczku. Następnie znowu ruszaj na spacerek i szukaj następnej pary .
10. Z wizyta w obserwatorium – przeliczanie elementów
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że dotarli do obserwatorium – tłumaczy dzieciom pojęcie obserwatorium. Pokazuje im dużą plansze na której narysowane jest dziecko, które patrzy na niebo przez lunetę . Na niebie można narysować gwizdy, rakiety, meteoryty itp.: Na dole napisane jest polecenie, które czyta dziecko czytające np.: Karolinka patrzy prze lunetę, powiedz co widzi. Dzieci liczą poszczególne elementy na niebie
11. Podróż przez mosty - zabawa ruchowa do muzyki w wężyku ( muzyka dowolna , energiczna , krótka)
Dzieci dobierają się w pary, każda para tworzy most przez, który będą mogły przejechać dzieci w wężyku ( staja naprzeciwko siebie i łącza się dłońmi ) . Jedna para lub dziecko bez pary jest pilotem, który ma za zadanie zabrać dzieci stojące na moście ma na to tyle czasu ile trwa muzyka. Każdy most pod którym przebiegnie wężyk z dzieci dołącza się do niego, aż do momentu gdy wszyscy będę w jednym wężyku
12. Spotkanie z ufoludkiem – umieszczanie elementów zgodnie z instrukcja na arkuszu papieru, na którym narysowany jest ufoludek stojący na pustej planecie
Nauczyciel oznajmia dzieciom, że znalazł list od ufoludka, odczytuje go dzieciom . W liście umieszczona jest prośba o pomoc . ( np.: huragan zmiótł wszystko z planety ufoludka , ufoludek opowiada jak wyglądał jego planeta, a dzieci umieszczają elementy w odpowiednim miejscu np.: w prawym dolnym rogu, rosło drzewo , nad drzewem świeciło słonce itp.: ) Nauczyciel razem z dziećmi tworzy planetę ufoludka, następnie sprawdzają czy zgadza się z dołączonym przez ufoludka zdjęcia.
13. Powrót na lotnisko – zabawa ruchowa do piosenki Jadę ..... Ze szkolenia Klanzy Maluchy rosną nie tylko wiosną ...
Dzieci wracają na lodowisko jadać, płynąć, idąc, biegnąc, lecąc- zgodnie ze słowami piosenki
14. Moja rakieta - indywidualna karta pracy
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy na których narysowane jest rakieta, którą każdy wróci do przedszkola ( kilka wersji trudności w zależności od możliwości dziecka ). Zadaniem dziecko jest zaznaczanie figur geometrycznych (znajdujących się obok rakiety) z których zbudowana jest rakieta
Nauczyciel : Aleksandra Powałka