X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25930
Przesłano:

Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe - scenariusz godziny wychowawczej

Scenariusz lekcji godziny wychowawczej dla klasy IV szkoły podstawowej
(1 godzina)

TEMAT: Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe.

CEL GŁÓWNY:
-przypomnienie tradycji i zwyczajów Bożonarodzeniowych

CELE SZCZEGÓŁOWE:
-składanie życzeń
-wykonanie prac „stół wigilijny”
-przygotowanie stołu wigilijnego
-wspólne świętowanie
-śpiewanie kolęd
-kształcenie poczucia tożsamości rodzinnej i narodowej poprzez zachęcanie do wspólnego kultywowania tradycji i zwyczajów związanych ze świętami
-integracja zespołu klasowego

METODY:
-mapa myśli
-pogadanka heurystyczna
-m. zajęć praktycznych
-m. problemowa

FORMY PRACY:
-indywidualna
-zbiorowa

FAZA WSTĘPNA:
Sprawdzenie obecności.
Zapisanie tematu lekcji w dzienniku, omówienie celu lekcji.

FAZA WŁAŚCIWA:

1. Zapisanie na tablicy hasła: „Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe”. Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują skojarzenia. Klasa dzieli się spostrzeżeniami na temat spędzania świąt w swoich rodzinach (przygotowania do wigilii, potrawy wigilijne, kultywowanie zwyczajów np. ubieranie choinki, pierwsza gwiazdka, puste miejsce przy stole, dzielenie się opłatkiem, siano pod białym obrusem, odświętny strój – uczniowie powinni ubrać się w strój galowy). Podsumowanie wypowiedzi uczniów, wskazanie na uniwersalizm tradycji i ich wartość.
2. Przygotowanie klasowego stołu wigilijnego przez całą klasę. Połączenie stolików, rozłożenie sianka, nakrycie stolików obrusem, ustawienie przyniesionych ozdób, słodyczy.
3. Złożenie życzeń przez wychowawcę klasy, indywidualne składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem.
4. Wspólne świętowanie, śpiewanie kolęd.
5. Rozdanie uczniom białych kartek, pisaków, kredek, dziurkaczy ozdobnych. Tworzenie prac „Stół wigilijny” (biała kartka jest obrusem, na którym uczniowie rysują wszystkie niezbędne elementy stołu wigilijnego, dziurkaczami wycinają brzeżek obrusa). Wystawa prac.
6. Przebranie czworga uczniów za mikołaje i anioły. Roznoszenie nauczycielom i pracownikom szkoły kartek z życzeniami i opłatków (wcześniej przygotowanych przez uczniów podczas zajęć świetlicowych). Dwóch uczniów z danej pary (mikołaj, anioł) uczą się życzeń na pamięć.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia
Życzymy Miłości iskierki,
Co rozpali Dobroci płomień wielki.
Niech Nadzieja dom cały wypełni,
Niech każde życzenie się spełni.
A Pokój między nami zagości
i będzie źródłem Radości!
Klasa IV
wraz z wychowawcą

7. Nawiązanie do zwyczaju obdarowywania się prezentami, jeden z przebranych mikołajów rozdaje podarunki od rodziców zgromadzone pod choinką.

FAZA KOŃCOWA:

Wszystko, co dobre szybko się kończy, ale największe świętowanie jeszcze przed nami. Wspólne posprzątanie klasy.

MATERIAŁY POMOCNICZE:
-laptop, głośniki, kolędy polskie
-kartki papieru, dziurkacze ozdobne, kredki, pisaki
-przyniesione przez uczniów, sianko, biały obrus, ozdoby, jemioła, słodycze oraz małe paczki przygotowane przez trójkę klasową rodziców
-stroje Mikołaja i aniołów
-kartki świąteczne i przyozdobione opłatki przygotowane wcześniej przez uczniów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.