X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2593
Przesłano:

W królestwie króla Abecadła. Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Ośrodek tematyczny: „W królestwie króla Abecadła”
Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Czas trwania zajęć: ok. 50 minut
Środki dydaktyczne: karty pracy, szyfrogram, magnetofon, koperty, list, ilustracje, zdania, napisy tak, nie, piosenka

Data: 24.11.2008r

Cele operacyjne:

• uczeń potrafi dekodować informacje zaszyfrowane za pomocą różnorodnych symbolicznych znaków wskazujących drogę do królestwa.
• uczeń potrafi rozwiązać szyfrogram i odczytać hasło,
• wyodrębnia w wyrazie samogłoski i spółgłoski,
• dzieli wyraz na głoski, sylaby,
• poprawnie przepisuje wyraz,
• czyta ze zrozumieniem i udziela prawidłowych odpowiedzi i wykonuje polecenia zgodnie z pisemną instrukcją oraz objaśnieniami nauczyciela,
• dodaje i odejmuje w zakresie 10,
• zna i śpiewa piosenkę,
• układa podpisy do ilustracji,
• dokonuje analizy i syntezy rozsypanki sylabowej,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• współpracuje w grupie,

PRZEBIEG LEKCJI

1. Zabawa na powitanie „Taniec na dzień dobry” Robert Doman, Iwona Biśko
Wręczenie cyfr ( 3,4,5,6)

2. Zabawa orientacji w przestrzeni- wywołanie tajemniczego nastroju , skierowanie uwagi dzieci na znak zapytania umieszczony na tablicy
Koperta ze słowami (Jeśli chcesz wiedzieć, co kryje znak zapytania rozwiąż wszystkie zadania). W kopercie znajdują się małe koperty z imionami dla każdego dziecka - SZYFROGRAM
DZIECI SIADAJĄ DO STOLIKÓW WG PRZYDZIELONEJ CYFRY.

3 Rozwiązanie szyfrogramu. Zapisanie rozwiązania w liniaturze.
I grupa - LIST
II grupa LIST OD KRóLA

2.Odczytanie listu przez ucznia.
Kochane dzieci!
Czy lubicie przygody? .......... To dobrze, bo mam dla was propozycję. Zapraszam Was do swojego królestwa. Czekam na was . Życzę Wam miłej i bezpiecznej podroży. Warunkiem dojścia do mojego królestwa to znalezienie znaków oraz wykonanie po drodze kilku zadań i poleceń. Wasza pani wytłumaczy Wam wszystko dokładnie. Proszę również waszą panią o wybranie przewodnika.

Król Abecadło.

3. Rozmowa na temat listu

4. Wykaz znaków prowadzących do królestwa króla Abecadło
PIERWSZY ZNAK-START

5. Odszukanie kierunku - NARYSOWANA STRZAŁKA
DRUGI ZNAK -TAK Potwierdzenie prawidłowego kierunku


KOPERTA ZE ZNAKIEM ? ? ?

Dalej w drogę możesz iść dopiero, kiedy odgadniesz które zdanie jest prawdziwe a które fałszywe ( zdania umieszczone SA w kopercie, która przyklejona jest do znaku)
Zdania
Jesienią opadają liście
Jesienią kwitną pierwsze kwiaty
Jesienią lepimy bałwana
Jesienią bociany do nas przylatują
Jesienią przylatują do nas gile
Gil ma żółte upierzenie na brzuszku
Wilga odlatuje do ciepłych krajów
Jesienią chodzimy w sandałach
Jesienią wyjeżdżamy na wakacje

CZWARTY ZNAK -UŚMIECH Słoneczny uśmiech oznacza, że idziecie w prawidłowym kierunku

PIATY ZNAK - STRZAŁKA I NAPIS 7 KROKóW
Przewodnik odmierza 7 kroków we wskazanym kierunku.

KOPERTA ZE ZNAKIEM ? ? ?
Oto nowe czekają Was zadania. Przeczytaj uważnie tekst i skreśl te rysunki o których nie było mowy w opowiadaniu.( Karta pracy nr 2 )
A)
Wczoraj król i królowa pojechali do zoo. Na miejsce pojechali autobusem. Królowi najbardziej podobał się lew, który wylegiwał się pod drzewem. Królowa zachwycała się słoniem, ale najbardziej była zachwycona z jazdy na koniu. Znalezienie zwierząt ułatwiły im kierunkowskazy, które wskazywały w jakiej części ogrodu znajdowały się dane gatunki zwierząt. Gdy zakończyli zwiedzanie, poszli na lody do pobliskiej lodziarni. To był bardzo udany i ciekawy dzień.

B)Przeczytaj zdania. Skreśl te rysunki które pasują do zdań.

Król Abecadło ma w ogrodzie lwa, słonia i 4 konie.
Jest tam dużo kwiatów.
Syn króla gra w ogrodzie w piłkę.
Królowa jeździ na rowerze.

C)Co król miał w ogrodzie ? Połącz napis z obrazkiem

5. Zabawa ruchowa Jeśli jesteś wesoły” wg Roberta Domania (improwizacja ruchowa)

KOPERTA ZE ZNAKIEM? ? ?
Dopiero gdy to zadanie rozwiążecie w dalszą drogę do pałacu pójdziecie- praca w grupie-Karta pracy nr 2

TABELKA Z WYRAZAMI - ZAZNACZ ILOŚĆ SYLAB, GŁOSEK W WYRAZIE, WYPISZ SAMOGŁOSKI I SPÓŁGŁOSKI

SZÓSTY ZNAK - NARYSOWANE NUTY
Zdradzę Wam tajemnicę . Kto śpiewać potrafi, ten do pałacu wkrótce trafi.

6. Piosenka –Czas jesieni

KOPERTA ZE ZNAKIEM? ? ?
To kolejna jest zagadka dla mądrego siedmiolatka
7. Rozwiązywanie zadań z treścią , porządkowanie liczb , odczytanie rozwiązania
UCZNIOWIE ROZWIĄZUJĄ ZADANIA Z TREŚCIĄ ORAZ PORZĄDKUJĄ LICZBY ROSNĄCO, ODCZYTANIE HASŁA - JESTEŚMY JUŻ W PAŁACU KRÓLA

KARTA PRACY

Rozwiąż zadanie.
Kładka składała się z 10 desek. 5 desek zerwała burza. Ile desek zostało?

Rozwiązanie : ........................................

Odpowiedź: Zostało .......... deseczek.

8. Wejście do pałacu przy muzyce – taniec „Walczyk”
9. Ozdabianie zamku znakami literopodobnymi
10. Podsumowanie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.