Numer: 25924
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ubranie na jesienne chłody- praca krawcowej. Scenariusz zajęć

Grupa: Roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne gr. „0” B
Nauczyciel prowadzący: Anita Zawadewicz
Data: 18.11.2013

Blok tematyczny: CIEPŁO I MIŁO
Temat dzienny: Ubranie na jesienne chłody- praca krawcowej.

Treści programowe:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i
dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (Ad.1, p.2,3)
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych (Ad. 2, p. 1,2,3,4 )
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka (Ad. 3, p.1,2,3,4)
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (Ad. 4, p. 2)
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (Ad. 5, p.3,4)
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (Ad. 8, p. 2)
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (Ad. 13, p. 1)
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (Ad. 14, p. 2,3)

Cele ogólne:
- poznanie zawodu krawcowej,
- rozwijanie analizy i syntezy słuchowej,
- wdrażanie do ubierania się zgodnie z porą roku,
- zapoznanie z obrazem graficznym głoski i, I.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu,
- rozpoznaje i nazywa literę i, I,
- wyróżnia głoskę „i” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
- czyta globalnie wyraz igła,
- dobiera ubrania do warunków pogodowych,
- dzieli słowa na sylaby i przelicza sylaby w wyrazach,
- uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych,
- uzasadnia wybór ubrania w oparciu o swoje doświadczenie.

Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- ćwiczeń praktycznych,
- zabaw ruchowych.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
Ubrania charakterystyczne dla czterech pór roku, obrazki pór roku, Zeszyt grafomotoryczny, str. 21, Karty pracy cz. 2, str. 10, kredki, obrazki przedstawiające części garderoby, karteczki – cegiełki.

Przebieg zajęć:
1. „Zimno – ciepło” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel chowa w sali różne ubrania. Zadaniem dzieci jest odnaleźć ubrania na ciepłe i chłodne dni.
2. Klasyfikowanie ubrań według przydatności ze względu na porę roku.
3. „Burza mózgów” – rozmowa na temat ubierania się odpowiednio do pogody. Na koniec dziecko wskazuje ubranie, które pasuje do dzisiejszej pogody.
4. „Pogoda” – zabawa muzyczno – ruchowa metodą KLANZA.
5. „Krawcowa” – wysłuchanie wiersza M. Platy.
„Gdy ubranko na ciebie nie pasuje
Albo, gdy coś ci się w nim popsuje,
Na pewno pomoże ci pani krawcowa.
W swoim kuferku prawdziwe skarby chowa:
Igły, co maja uszka, nici kolorowe,
Agrafki do spinania, szpilki metalowe,
Długie tasiemki, srebrzyste nożyczki,
Tęczowe materiały, zapasowe guziczki.
Starannie przyszyje urwane rękawki,
Skróci mankiety, przedłuży nogawki,
Dziury załata, kokardki naszyje,
Suwaki wymieni, kaptur doszyje.
Wszystko naprawi bardzo dokładnie,
By wyglądało porządnie i ładnie.
Raz – dwa, hop – siup i gotowe!
Teraz ubranko masz jak nowe.”
6. Rozmowa dotycząca treści wiersza.
7. „Igła z nitką” – zabawa ruchowa. Wybrane dziecko jest igłą a pozostałe dzieci to nitka. Dzieci idą gęsiego po całej sali.
8. „Jakie znamy igły?”- zabawa słownikowa. Zadaniem dzieci jest wymienienie znanych im rodzajów igieł: kolce jeża, igły świerku, igły do szycia, igły – strzykawki, igły- jeżyny, maliny, igły – kaktusa.
9. Zabawa słuchowa – dzielenie na sylaby wyrazów: igła, indyk, Iza, Iwona, irys. Dzieci wyróżniają pierwszą głoskę w tych wyrazach.
10. „Czy tu jest głoska „i”?”. Nauczyciel wypowiada dowolne wyrazy. Gdy dzieci usłyszą głoskę „i” wykonuje wcześniej umówiony ruch, np. klaśnięcie.
11. Praca z K2.,str. 10 – wyróżnianie głoski „i”, kolorowanie kółeczka – miejsca występowania głoski „i”, czytanie globalne wyrazu igła.
12. Spacer po najbliższej okolicy. Wyszukiwanie drzew iglastych, porównywanie igieł różnych gatunków drzew.
13. „Garderoba” – zabawa słuchowa. Dzieci nazywają ubrania, dzielą ich nazwy na sylaby – klaszczą i przy obrazku kładą odpowiednią ilość cegiełek – karteczek (jedna karteczka to jedna sylaba).
14. Praca z ZG., str. 21- rozwiązywanie labiryntu; połączenie ubrań z przedmiotami, za pomocą których zostały wykonane.
15. Podsumowanie zajęć. Rozmowa z dziećmi. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania? Co zapamiętaliście z zajęć? Co wam się dzisiaj najbardziej podobało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.