SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Data: 31.10.2014r.
Nauczyciel: Milena Soboń
Temat zajęcia: „Mam prawo do zabawy”!
Cele ogólne:
• Kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw.
• Budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• dowiaduje się, że ma swoje prawa,
• stara się uważnie słuchać ,
• wyzwala w sobie spontaniczną radość podczas zabawy,
• uczestniczy w zabawach: ruchowych, muzycznych,
• przestrzega zasad bezpieczeństwa,
Metody pracy:
• słowna: wiersz, rozmowa
• czynna: zadania stawiane dzieciom
• oglądowa: obserwacja, pokaz
Środki dydaktyczne: treść wiersza, zagadki, ilustracje z prawami dziecka, naklejki-buźki, płyta CD
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. Zabawa „Ludzie do ludzi” – taniec przy muzyce „Wszystkie dzieci nasze są” , na przerwę w muzyce dzieci dobierają się parami i witają się częściami ciała.
3. Rozmowa z dziećmi nt „Co to są prawa?”.
4. Zabawa „Mały człowiek”.
Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:
Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).
5. Jakie jest ulubione prawo dzieci? Prawo do zabawy.
Dzieci rozwiązują zagadki dotyczące zabawek.
Kolorowa i okrągła,
skacze prawie tak jak zając.
Chłopcy kopia ja po trawie,
a dziewczynki podrzucają. (piłka)
Siedzą w sklepie z zabawkami -
uśmiechnięte maja minki,
piękne suknie, złote loki.
Bardzo lubią je dziewczynki. (lalki)
Możesz z nich zbudować
razem z kolegami
kolorowy domek
z dachem i oknami. (klocki)
6. Przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznej i kulturalnej zabawy (propozycje dzieci).
7. Zabawa taneczna „Poszło dziewczę po ziele”.
8. Prawo do miłości.
„Kołyska” - zabawa dzieci wraz z rodzicami wg W. Sherborne.
„Masażyki” - zabawa dzieci wraz z rodzicami - jeden z rodziców głaszcze dziecko wg poleceń n-la, np. po głowie, po plecach, po ręce itp.
7. „Szczęśliwe dziecko” - podsumowanie zajęć.
Dzieci przypominają jakie są prawa dziecka i uświadamiają, że gdy przestrzegane są ich prawa to dzieci są szczęśliwe i uśmiechnięte – przyklejają sobie na bluzeczkach uśmiechnięte buźki.
9. Podziękowanie.