Numer: 2591
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Deszczowo - jesienne zabawy z mową. Scenariusz zajęć logopedycznych - zajęcia otwarte dla rodziców

Imię i nazwisko prowadzącego: Sylwia Pieczka
Temat zajęcia: Deszczowo-jesienne zabawy z mową
Rodzaj zajęcia: logopedyczne – mała grupa (udział dzieci i rodziców)
Cel główny: korygowanie trudnych głosek szeregu szumiącego
Cele operacyjne:
- gimnastyka języka
- utrwalenie właściwego toru oddechowego
- rozwijanie słuchu mownego
- rozwijanie percepcji słuchowej
- rozwijanie słownika

Forma: grupowa

Metody: czynnościowa, oglądowa, słowna, ćw. artykulacyjne, oddechowe, słuchowe, fonacyjne, relaks,

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przez terapeutę dzieci i ich rodziców. „Iskierka” – wspólne powitanie zabawą integracyjną.

2. „Gimnastyka narządów mowy” – terapeuta demonstruje i prosi rodziców i dzieci o wspólne włączenie się do ćwiczeń.
• kropelki deszczu – malowanie kropelek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy otwartych ustach.
• burza – dmuchanie o różnym natężeniu przez słomkę do wody w kubku.
• wiatr – naśladowanie : wietrzyku, wiatru i wichru poprzez wypowiadanie gł. „sz” o różnym natężeniu .

3. Praca z tekstem wierszyka T. Śliwiaka – „Idzie Jesień”. Terapeuta czyta tekst utworu, a następnie rozmawia z dziećmi n.t. wiersza:
• kto idzie pod parasolem ? (jesień)
• jaki kolor parasola miała ? (złocisty)
• którędy szła jesień ? (szła łąką, polem)
• którędy mogła jeszcze iść ? (lasem, parkiem)
• co dzieje się , kiedy jesień zamknie parasol? (świeci słońce)
• co dzieje się, kiedy jesień otworzy parasol? (pada deszcz)

I. Przyporządkowanie obrazków do ilustracji jesieni (słońce, deszcz, parasol, las)
II. Przyporządkowanie odpowiednich opisów jesieni (kolorowa, deszczowa, wietrzna, mokra, smutna)

4. „Jesienna skrzynia słów” – terapeuta prosi dzieci aby wylosowały ze skrzyni słowo z trudnymi głoskami języka polskiego (deszcz, mżawka, wicher, burza, szyszka, grzmot, kasztan, żołądź ). Rodzice odczytują wyrazy i próbują z nimi ułożyć proste dwu-, trzyczłonowe zdania, które powtarzają dzieci.

5. „Jeżyk”, n.p. „Rysowane wierszyki” E. Skorek – relaks i rozluźnienie mięśni. Terapeuta czyta tekst wierszyka , a zadaniem rodziców i dzieci jest uważne słuchanie i rysowanie nawzajem palcem na plecach tego co czyta prowadzący. Zabawę można powtórzyć, ale tym razem rysujemy na kartce papieru położonej na plecach i za pomocą ołówka.

Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólny udział w zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.