X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25907
Przesłano:

Wycieczka do ZOO - ćwiczenie analizatora słuchowego. Konspekt zajęć rewalidacyjnych dla uczennicy z lekkim upośledzeniem umysłowym

Temat: Wycieczka do ZOO- ćwiczenie analizatora słuchowego.

Cele:
1. Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej.
2. Doskonalenie pamięci słuchowej.
3. Doskonalenie słuchu fonematycznego.
4. Ćwiczenia w wypowiadaniu się.
Forma: indywidualna
Metody: stawiania zadań do wykonania, zabawowa, słowna.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje zwierząt, płyta z nagranymi odgłosami zwierząt, pasek papieru, nożyczki.

Część wstępna
1. Powitanie, rozbudzenie ciekawości- zabawa naśladowcza do podkładu muzycznego (muzyka relaksacyjna). Zabawę poprzedza opowiadanie nauczyciela o wycieczce do Zoo.
Pewnego słonecznego dnia cała klasa wraz w wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do Zoo. Po wejściu do Zoo dzieci zobaczyły zaspanego słonia, który leniwie wyciągał trąbę. Dwie małpki pokrzykiwały wesoło skacząc. Papuga rozkładała skrzydła i wzbijała się do lotu. Lew dumnie kroczy potrząsając grzywą. Flaming stanął na jednej nodze, krokodyl szeroko otworzył paszczę, waż zwinnie się wił. Zmęczone dzieci siadają na podłodze i odpoczywają

Zajęcia właściwe
2. Wypowiadanie się na temat obrazka. Uczennica otrzymuje ilustrację przedstawiającą zwierzęta żyjące w zoo. Zadaniem dziecka jest omówienie obrazka.
Uczennica opowiada, co jest po prawej stronie obrazka, a co po lewej, co w górnej części obrazka, a co w dolnej części obrazka. W razie problemów nauczyciel może stosować pytania pomocnicze.
3. Nauczyciel wypowiada zdania opisujące ilustrację. Uczennica trzyma pasek papieru. Zadaniem dziecka jest powtórzyć zdanie i pociąć pasek papieru na tyle części z ilu wyrazów składa się zdanie.

Małpy wesoło skaczą.
Wąż syczy.
Słoń głośno trąbi.
Żyrafa gryzie gałęzie drzew.
Lew śpi.
Pelikan pływa po stawie.

4. Odnajdywanie rymów wśród wyrazów. Nauczyciel czyta poszczególne rymy. Zadaniem uczennicy jest klasnąć w dłonie gdy usłyszy rymujące się wyrazy. W razie potrzeby uczennica może posiłkować się obrazkami.
Słoń - lew słoń- koń słoń- żyrafa
Wąż- papuga wąż- niedźwiedź wąż- mąż
Lew- wąż lew- śpiew lew- małpa
Żyrafa- pelikan żyrafa- szafa

5. Posłuchaj i podaj nazwę.
Zadaniem uczennicy jest odsłuchanie odgłosów zwierząt i podanie nazwy zwierzęcia. W przypadku trudności uczennica może wybierać spośród obrazków zwierzę, którego głos usłyszała. Można odtwarzać dwa głosy i poprosić o powtórzenie.
6. Wyrazy z głoskami miękkimi. Uczennica ma za zadanie powtórzyć słowo, w którym usłyszy głoskę miękką. W razie potrzeby przed uczennicą można położyć planszę z głoskami miękkimi.

Słoń, żyrafa, wąż, struś, zebra, kangur

7. Rozpoznawanie układu przestrzennego odpowiadającego wystukanemu rytmowi. Przed uczennicą kładziemy krążki w różnych układach rytmicznych. Wypowiadamy rytm naśladując odgłosy zwierzą, np. s-s-s, tup-tup (kroki słonia). Zadaniem uczennicy jest odgadnąć, który rytm jest wypowiadany.
8. Zadaniem uczennicy jest klasnąć w dłonie, gdy usłyszy wyrazy zaczynający się na k. W razie konieczności przez dzieckiem leży zestaw obrazków lub ilustracja zawierająca wszystkie wymienianie wyrazy.
krokodyl, słoń, struś, kangur, małpa, koala, zebra, kakadu, kuc
9. Uczennica dokonuje syntezy pierwszych głosek wydzielonych z nazw obrazków, a następnie tworzy z nich wyraz. Odczytuje nowy wyraz i zapisuje go na kartce. W przypadku trudności przed uczennicą można położyć zestaw obrazków, których nazwy mają powstać.
lody ekran wata lew
sok torba ręka ul ślimak struś
mama aparat łopata parasol agrafka małpa
zając ekran bazie rower agrest zebra
kot agrest narty guma ul rama kangur

10. Segregowanie obrazków ze względu na liczbę sylab wystę¬pującą w nazwie desygnatu znajdującego się na ilustracji.
Uczennica otrzymuje napisane wyrazy. Jej zadaniem jest podzielić wyrazy na sylaby i położyć pod odpowiednią liczbą.
Wyrazy:
zebra, żyrafa, struś, lew, słoń, hipopotam, wąż, małpa, wielbłąd, krokodyl, kangur
11. „Zapamiętywanka – dokładanka”- uczennica podaje wyraz związany z zoo, dorosły powtarza ten wyraz i dodaje kolejny, dziecko powtarza swój pierwszy wyraz, wyraz dorosłego i swój kolejny wyraz...
np. lew, małpa...

W zabawie można tworzyć ciągi wyrazów lub zdania tworzące opowiadanie.

Zakończenie zajęć.
12. Uczennica ma za zadanie złożyć pocięty obrazek, przykleić go na kartkę i podpisać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.