Scenariusz warsztatów świątecznych – Bożonarodzeniowe zabawy z kolorowym papierem
nauczyciel: Anna Dobrzyńska Aneta Szalińska
dzieci 5 letnie
Podstawa programowa
Ad 1 p. 2
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Ad 3, p. 1
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Ad 7, p. 1
wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
Ad 8, p. 1
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Ad 9, p. 1
przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
Cel ogólny:
Stwarzanie sytuacji zabawowych i twórczych sprzyjających bliskiemu kontaktowi emocjonalnemu dziecka z rodzicem.
Cele szczegółowe:
rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej, plastycznej i myślenia twórczego
stwarzanie atmosfery radości podczas wspólnego tworzenia i zabawy,
wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną,
niwelowanie napięć,
zadowolenia ze wspólnych zabaw i zajęć z rówieśnikami i rodzicami,
wdrażanie rodziców i dzieci do tradycji wspólnego kolędowania,
tworzenie warunków sprzyjającej zorganizowanej aktywności twórczej dziecka,
rozwój manualny dziecka,
wprowadzenie radosnego przedświątecznego nastroju,
FORMA PRACY:
Grupowa i indywidualna.
RODZAJ AKTYWNOŚCI:
Słowna, praktycznych działań, ruchowa.
POMOCE:
Nagranie CD M. Bogdanowicz „W co się bawić”, chusta animacyjna, masa solna, gotowe wytwory z masy solnej do malowania i ozdabiania, materiał przyrodniczy do tworzenia ozdób, kolorowe bibułki i papier, wzorniki do wycinania gotowych wzorów, klej, farby, rafia, sizal, foremki do wycinania wzorów z masy solnej.
Przebieg:
1. Powitanie rodziców i dzieci i zachęcenie do wspólnej zabawy przy nagraniu z płyty M. Bogdanowicz „W co się bawić”.
2. Zabawy z chustą animacyjną:
- podrzucanie piłki w rytm muzyki.
- kołysanie dzieci
3. Wprowadzenie uczestników zajęcia w nastrój przedświąteczny - zaśpiewanie przez dzieci kolędy „Lulajże Jezuniu”
4. Wpisywanie imion dzieci i rodziców w śnieżynki – rodzic i dziecko wspólny wzór śnieżynki.
5. Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnych zabaw plastycznych – dowolny wybór miejsca pracy.
6. Wykonywanie wspólnie ze swoim dzieckiem prac – ozdób na choinkę.
7. Wspólne kolędowanie podczas pracy.
8. Oglądanie wykonanych prac – pozostawienie do wyschnięcia.
9. Podziękowanie za udział w spotkaniu i pożegnanie uczestników.
10. Wykorzystanie wykonanych prac do ozdoby przedszkolnej choinki.