KONSPEKT ZAJĘĆ
PRZEPROWADZONYCH W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Temat zajęć: Szanuj zieleń.
Data:
Grupa: 7-10 lat
Czas trwania: 90 minut
Prowadzący zajęcia:
Cele ogólne:
• wdrażanie do poszanowania zieleni,
• kształtowanie poczucia estetyki, rozwijanie sprawności manualnej,
Cele operacyjne:
• uczeń kształtuje szacunek dla przyrody,
• wymienia sposoby postępowania z roślinami,
• rozwija umiejętności dyskusji i współpracy w grupie,
• odpowiada na pytania dotyczące życia roślin,
• kształtuje wrażliwość estetyczną
• odreaguje napięcie,
Metody pracy:
• waloryzacyjna: ekspresja twórcza,
• podająca: dyskusja,
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy: giełda pomysłów,
Formy pracy:
• indywidualna, -grupowa, - zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Karta pracy – krzyżówka , Quiz , tekst do ćwiczeń relaksacyjnych, plansze ilustrujące: drzewo, kwiat , liście, farby plakatowe, pędzle, folia aluminiowa, plastelina, ilustracje roślin pod ochroną, arkusze bloku technicznego,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. ,,Powitanie bez słów”. Uczniowie spacerują po sali i pozdrawiają się nawzajem
bez używania słów.
2. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą- uczniowie kreślą w powietrzu zarys
drzewa, zarys kwiatka, liści wybranych drzew.
Ćwiczenia relaksacyjne ( pary tworzone są przez dobór losowy, dzieci odliczają : jeden, dwa, jedynki łączą się z jedynkami , dwójki z dwójkami).
Podczas czytanego tekstu, dziecko kreśli treść opowiadania na plecach kolegi: Biegła szybko po zielonej łące mała myszka, zobaczyła piękny kwiat( kreśli jego kształt ), delikatnie dotykała go 4 razy noskiem( dotyka pleców), nóżką trąciła go 6 razy, pogłaskała łapką 10 razy, przebiegła wokół 7 razy. Zmiana ról.
3. Wprowadzenie do tematu poprzez rozwiązanie krzyżówki( karta pracy- krzyżówka).
4. Podział na 3 grupy (odliczanie do trzech, łączenie 1 z1 ,2 z 2, 3 z 3 ), Rozdanie plansz ilustrujących konary drzew, kwiaty, liście. Przydział zadań:
• Grupa 1: Dlaczego należy szanować otaczającą nas zieleń ? Swe pomysły dzieci wpisują na konarach drzew.
Przykładowe odpowiedzi :rośliny izolują od hałasu, sprawiają że świat jest piękny, filtrują powietrze, pochłaniają dwutlenek powietrza a wydzielają tlen, zatrzymują kurz, nawilżają suche powietrze, niektóre rośliny ( zioła) leczą .
• Grupa 2: Ustalanie kodeksu postępowania z roślinami. Pomysły zapisywane są na płatkach kwiatów.
Przykładowe odpowiedzi :nie wolno wycinać lasów, palić traw, zrywać roślin pod ochroną, nie wolno deptać roślin, należy zrywać je z umiarem.
• Grupa 3: układanie haseł ukazujących wartość roślin w naszym życiu. Dzieci zapisują na listkach. Przykładowe odpowiedzi:
zielono wokół nas, radośniej nam, jedzcie zieleń- ogórki, pietruszki, a będziecie mieć zdrowe brzuszki, szanujcie roślinki, a będziecie mieć wesołe minki,
5. Zaprezentowanie wytworów swej pracy. Odczytanie- dyskusja, zawieszenie plakatów w widocznym miejscu.
6. Prowadzący zajęcia zaprasza do udziału w zabawie- Quizie:
Jawor, jawor, jaworowi ludzie, co wy tu robicie?
Budujemy mosty dla pana starosty, tysiąc koni przepuszczamy ,a jednego zatrzymamy.
Dzieci przechodzą pod tunelem zrobionym z rąk dzieci, zatrzymane dziecko odpowiada na pytania .
Quiz ( karta pracy- załącznik).
7. Nauczyciel prezentuje ilustrację przedstawiające rośliny pod ochroną, zaprasza
do wykonania pracy plastycznej.
Na kartce z bloku technicznego uczniowie szkicują roślinę, na szkic nakładają zrolowaną plastelinę ,całość otaczają folią aluminiową i malują farbami. Prezentacja prac, zorganizowanie wystawy.
8.Ewaluacja zajęć:
,,Słoneczko i chmurka”.- uczniowie przypinają do tablicy za pomocą magnesów słoneczka i chmurki. Słoneczko - zajęcia podobały mi się, chmurka- nie podobały
mi się.
9. ,, Iskierka przyjaźni”.
Wszyscy stoją w zamkniętym kole, trzymają się za ręce .Prowadzący zajęcia lekko ściska dłoń dziecka przekazując mu iskierkę przyjaźni i mówi : ,, Puszczam iskierkę w krąg , niech wróci do mych rąk”. Wszyscy przekazują sobie w ten sposób iskierkę , do momentu aż zamknie krąg.
ZAŁĄCZNIK
KARTA PRACY – QUIZ
1.Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Leśnictwa?
a.20 czerwca
b.17 lutego
c. 21 marca
2. O jakich lasach mówi się, że są ,, płucami naszej planety”?
a. lasy w Rosji
b. deszczowe lasy dorzecza Amazonki
3.Gdzie znajduje się Wielka Puszcza Niedżwiedzia?
a. w Polsce
b. w Kanadzie
c. w Niemczech
4. Policz litery w słowie drzewo
5. Policz głoski w słowie drzewo
6. Wymień samogłoski w słowie drzewo
7. Kwaśne deszcze niszczą drzewa:
a. tak
b. nie
8. Drzewa baobaby gromadzą wodę :
a. w liściach
b. w pniach
9. Która roślina ma najmniejszy pyłek kwiatowy?
a. niezapominajka
b. róża
c. kaczeniec
10. Jak ocenia się wiek drzew?
a. dzięki słojom
b. mierzy się wysokość drzewa
11. Ile znamy gatunków bambusa?
a. około 1000
b. ok. 100
12. Ile wody może magazynować baobab?
a. kilkadziesiąt tysięcy litrów
b. 100 litrów
13.Jakie drzewa zwane są też drzewami butelkowymi?
a. bambusy
b. kaktusy
c. baobaby
14.Jaki liść zdobi flagę Kanady?
a. klonu
b. brzozy
c. dębu
15.Które drzewo iglaste zrzuca liście przed zimą?
a. modrzew
b. świerk
16. Dlaczego przycina się drzewa owocowe?
a. aby zwiększyć liczbę wytwarzanych owoców
b. aby zimą nie zmarzły
17. Jabłonie wytwarzają pierwsze owoce :
a. po 4-5 latach
b. po 8 latach
18. Na całym świecie znanych jest
a. ponad 7500 odmian jabłek
b. 200 odmian jabłek
19. Ile jest znanych odmian tulipanów?
a. ponad 3000
b. 500
c. 100
20. Czy kwiaty są jadalne?
Tylko niektóre, np. rumianek, mniszek lekarski, nagietek, róża, bratek
21. Czy kwiaty mogą być niebezpieczne dla ludzi?
Tak mogą uczulać
22. Jaką wysokość może osiągnąć słonecznik:
a. do 3,5 metra
b. 7 metrów
c. 1 metr
23. Skąd pochodzi frezja
a. z Afryki
b. z Francji
24. Który kwiat jest wykorzystywany do szerzenia świadomości o nowotworach?
a. żonkil ( jest gatunkiem narcyza)
b. bratek
25. Który kwiat pachnie jak zepsute mięso?
a. Raflezja Arnolda
b. Muchołówka Wenus
26. Ile mierzy największy kaktus świata?
a. 15 metrów wysokości ( Kaktus Saguaro)
b. 5 metrów wysokości
27Jaki jest największy owoc rosnący na drzewie?
a. owoc chlebowca ( średnica ok. 25 cm, waży ok. 30 kg)
b. orzech kokosowy
Źródło pytań do quizu: 200 Pytań i odpowiedzi, Rośliny