PLAN KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć świetlicowych
w dniu .................
Temat: OZDOBY ŚWIETLICOWE Z MASY SOLNEJ - FIGURY WOKÓŁ NAS.
Cele:
- rozpoznawanie podstawowych figur;
- kształtowanie ekspresji twórczej i rozwijanie wyobraźni;
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się i słuchania innych;
- rozwijanie umiejętności manualnych;
- rozwijanie poczucia estetyki;
- rozwijanie inwencji twórczej uczniów;
- integracja grupy;
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i ciekawego spędzania wolnego czasu;
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- poznanie sposobów wykorzystania soli i mąki w życiu codziennym.
Metody:
• słowna:
- rozmowa kierowana,
- giełda pomysłów,
- czytanie legendy „Wiano Świętej Kingi”.
• czynna:
- twórcza ekspresja,
- zabawa integracyjna z chustą – „Figury geometryczne”,
- zabawa ożywiająca – „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”,
- zabawa integracyjna – „Kompozycje z figur”,
- ćwiczenia rozluźniające.
• oglądowa:
- pokaz,
• aktywizująca:
- burza mózgów,
- mapa pojęciowa.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa.
Miejsce: Świetlica.
Czas: 3 godz.
Środki dydaktyczne:
- wycięte z papieru figury geometryczne;
- arkusz papieru;
- ilustracje z figurami;
- przybory i materiały potrzebne do wykonania ozdób (masa solna, widelce, linijki, noże, gałązki, pieprz, ziele, wyciskacz do czosnku);
- woreczki z figurami,
- plansza do mapy pojęciowej,
- chusta,
- „Legendy polskie – Królowie i Święci” – W. Anczyc.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu zajęć - zaproszenie do udziału w zajęciach manualnych – wykonanie obrazków i innych ozdób świetlicowych z masy solnej przy użyciu figur występujących w naszym otoczeniu.
3. Figury wokół nas – wskazywanie figur w najbliższym otoczeniu człowieka. Krótka rozmowa.
• Kwadrat – ma cztery boki, które mają taką samą długość. To taka figura ,że nie wiadomo gdzie dół a gdzie góra. Tak samo długi jak i szeroki. Kwadratowa jest plansza szachownicy oraz znajdujące się na niej biało-czarne pola. Zajrzyj do zeszytu w kratkę, na każdej stronie jest mnóstwo małych kwadratów.
• Prostokąt – ma cztery boki, dwa dłuższe i dwa krótsze. Te które położone są naprzeciw siebie mają taką samą długość. Kształt prostokąta mają ściany wysokich wieżowców, drzwi. A także skrzynka pocztowa, która połyka prostokątne listy.
• Trójkąt – zbudowany jest z trzech boków, można narysować go trzema kreskami. Trójkątne są prawie wszystkie żółte znaki drogowe, a także ściany piramid.
• Koło – nie ma boków, łatwo się toczy dlatego koła samochodu mają taki kształt by łatwo mogły się toczyć. Kształt koła mają talerz, pizza, kierownica, plasterek pomarańczy.
Czy w tym pokoju widzicie jakieś przedmioty przypominające wcześniej wymienione figury ? (obrazki, okna, drzwi, blaty stołów).
4. Zabawa dydaktyczna – praca w grupach.
Rozpoznawanie i liczenie figur (co przedstawia rysunek; z jakich elementów się składa; ile jest prostokątów, trójkątów, kół i kwadratów?).
5. Zaproszenie do wzięcia udziału w zabawie integracyjnej „Kompozycje z figur”. Układanie obrazów z figur geometrycznych.
6. Ćwiczenia rozluźniające. Kreślenie ręką figur.
7. Przygotowanie do wykonywania ozdób świetlicowych z masy solnej:
• omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć;
• podział masy na części i rozdanie dzieciom;
• zwrócenie uwagi na estetykę wykonania ozdób.
8. Przedstawienie propozycji ozdób i obrazków wykonanych z elementów przypominających kształtem figury.
9. Giełda pomysłów – dzieci podają propozycje.
10. Indywidualne wykonanie prac.
11. Zorganizowanie wystawy prac. Prezentowanie i omawianie prac (Jakie figury wykorzystałeś/aś przy wykonaniu tej pracy?).
12. Układanie wyrobów na blasze.
13. Porządkowanie sali.
14. Burza mózgów – do czego potrzebna jest mąka i sól.
Mąka: pieczenie chleba, ciasta, drożdżówek; produkcja makaronu; dodatek do sosów i potraw.
Sól: produkcja mydła i proszków do prania, wyprawianie skóry, posypywanie dróg zimą, kiszenie ogórków, dodatek do potraw.
15. Tworzenie mapy pojęciowej.
16. Zaproszenie do wzięcia udziału w zabawie ożywiającej „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”.*
Uczestnicy zabawy ustawiają się w szeregu na jednym końcu sali, a na drugim – ustawia się tyłem „Baba Jaga”. Na słowa: Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy dzieci biegną do Baby Jagi. Kiedy ona się odwróci wszyscy muszą zatrzymać się w pozycji nieruchomej. Kto pierwszy do niej dobiegnie przejmuje jej rolę.
17. Zaproszenie dzieci do wzięcia udziału w zabawie integracyjnej „Figury geometryczne”. *
Dzieci stoją w grupie tworząc koło. Każde z nich trzyma brzeg chusty. Każdemu kolorowi przyporządkowana jest figura geometryczna.
Jedno dziecko znajduje się pod chustą i wypowiada nazwę znanej mu figury geometrycznej. W tym czasie dzieci, które trzymają kolor odpowiadający wypowiedzianej figurze, zamieniają się miejscami biegnąc pod chustą. Ta osoba, która zostaje pod chustą wypowiada nazwę innej figury itd.
18. „Legendy polskie – Królowie i Święci” – czytanie legendy o kopalni soli w Wieliczce.
Zakończenie zajęć:
Podsumowanie zajęć. Dzielenie się wrażeniami i odczuciami.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
Malowanie wypieczonych ozdób odbędzie się w innym terminie.
* wybór zabawy uzależniony od ilości dzieci.
OPRACOWAŁA:
................................