Numer: 25867
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Cztery pory roku w kolorach, muzyce i mowie" scenariusz zajęć dla 5 latków

Temat zajęć: „CZTERY PORY ROKU W KOLORACH, MUZYCE I MOWIE”

Cele ogólne:
- Dostrzeganie cykliczności pór roku
- Utrwalenie charakterystycznych cech pór roku
- Rozwijanie twórczej inwencji muzycznej i plastycznej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- Wymienia nazwy kolejnych pór roku
- Uważnie słucha wiersza
- Potrafi określić charakterystyczne cechy pór roku
- Potrafi malować farbami na kartce o różnej fakturze.
- Dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoskę w nagłosie.

Metody pracy:
Słowna: rozmowa
Czynna: zadań stawianych do wykonania
Oglądowa: pokaz, obserwacja

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz A.Kuhn „Cztery pory roku”, kolorowe chustki, spokojna muzyka, obrazki symbolizujące porę roku, ilustracje czterech pór roku, papier ścierny, biała farba

Czas trwania zajęć - 30-40 min

Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza A.Kuhn „Cztery pory roku”
To jest zima w sukni białej
Sypie śniegiem na świat cały.
A malutkie te dziewczynki
To córeczki jej, śnieżynki
One tańczą i śpiewają
Ziemię puszkiem otulają.
Spłynęły lody rzeką, słoneczko wyżej świeci
Minęła zima, nadchodzi wiosna, cieszą się dzieci.
Jej sukienka – łąka zielona
A pomocnik to wesoły wiatr.
Zaraz czar się tu wielki dokona
Zbudzi ze snu tulipany i świat.
Słoneczko grzeje wciąż mocniej
Zaraz się lato rozpocznie.
Ma dla wszystkich złote plaże
Chłód jeziora, w lesie cień
Krótkie noce pod namiotem
I słoneczny długi dzień
A dla dzieci jakie ma atrakcje
Dla dzieci – słoneczne wakacje!
Już coraz dłuższe noce
Już dojrzewają owoce
Jesień maluje liście kolorowo
Na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje
Kiedy płacze, to deszcz leje.

2. Rozmowa na temat wiersza:
- Ile jest pór roku?
- Wymień cztery pory roku?
- W jakie kolory ubierają się pory roku?

3. Zabawa „Kolory pór roku”- nauczyciel rozdaje dzieciom chustki (po jednej chustce dla każdego dziecka) w kolorach: białym, zielonym, żółtymi czerwonym. Dzieci poruszają się po sali przy muzyce. Podczas przerwy zatrzymują się i słuchają, jaką nazwę pory roku wymieni nauczyciel. Po usłyszeniu nazwy dzieci, którym kolor ich chustki kojarzy się z tą porą roku, podbiegają do nauczyciela. (Skojarzenia powinny być jednoznaczne biały- zima, wiosna - zielony, lato – żółty, a jesień – czerwony).

4. Zabawa dydaktyczna ”Do jakiej pory roku”- w czterech rogach sali wyznaczone są krainy- pory roku. Na środku sali rozsypane są różne obrazki symbolizujące porę roku. Dzieci mówią co jest na tych obrazkach, dzielą nazwę na sylaby i przyporządkowują obrazek do danej pory roku.

Wiosna – bazie kotki, tulipan, motyl, krokus
Lato – bocian, truskawki, słoneczko, maki
Jesień – grzyby, jeż, muchomor
Zima – bałwanek, sanki, bombka, narty, choinka, kożuch, szalik, karmnik dla ptaków

5. Praca plastyczna „Zimowy obrazek” – malowanie farbami na kartkach o szorstkiej fakturze. Oglądanie powstałych prac, zorganizowanie wystawki.

6. Zabawa muzyczno- ruchowa „Wirujące płatki śniegu”- dzieci stoją w rozsypce . nauczyciel wystukuje dźwięki na trójkącie, a dzieci płatki śniegu wirują wkoło. Gdy dźwięki trójkąta milkną, płatki śniegu opadają na ziemię- dzieci przykucają.

7. Zakończenie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.