Numer: 25863
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pani Jesień na listeczkach gra, a z Jesienią bawię się ja! - scenariusz spotkania popołudniowego z rodzicami

Scenariusz spotkania popołudniowego z rodzicami
w grupie dzieci 3 – letnich Biedronek
pt: „Pani Jesień na listeczkach gra, a z Jesienią bawię się ja!”
Grupa: Dzieci 3 - letnie.
Opracowanie: M. Ściślak
Cele ogólne:
- Stwarzanie okazji do poznawania różnych ekosystemów w kolejnych porach roku.
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi.
- Budowanie świadomości lokalnej i narodowej oraz przynależności do grupy społecznej.
- Stwarzanie okazji do przygotowania i czynnego udziału w uroczystościach.
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej.
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
Metody: techniki C. Freineta (fiszka zadaniowa), ASM wg B. Strauss, pedagogika zabawy Klanza.
Literatura: Jutta Bläsius: „Ruch w przedszkolu. Trzy minuty ruchu. Zabawy ruchowe na krótkie przerwy w przedszkolu i szkole podstawowej”; materiały warsztatowe S. Dusza: „Tańce na różne okazje oraz zabawy przy muzyce klasycznej”, B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe na różne okazje cz. V”, „Pedagogika zabawy w przedszkolu” B. Piotrowska; „Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem ASM wg B. Strauss”, „ASM cz.II”
Środki dydaktyczne: tytuły albumów w skoroszytach, fiszki zdań niedokończonych, fiszki indywidualne, wysuszone liście różnego typu, kleje, podkładki, kredki, pisaki, kasztany, żołędzie, zabawki, dyplomy, regulamin, medale sprawności, pieczątki, szaliki do zawiązywania oczu, płyty CD – materiały warsztatowe.

Przebieg:
1. Powitanie przybyłych dzieci i rodziców „Iskierką przyjaźni”
2. Zebranie dzieci i rodziców, zapoznanie z regulaminem zdobywania sprawności PRZEDSZKOLAKA PRZYJAZNEGO JESIENI i RODZICA PRZYJAZNEGO JESIENI.
3. Zabawa integracyjna, powitalna: „Jeśli nie znasz mnie”. Uczestnicy chodzą w rozsypce do rytmu muzyki i śpiewają z N. tekst: „Jeśli nie znasz mnie, to przedstawię się. /Powiem imię swoje i zapytam Cię/x2”. Na zmianę frazy muzycznej, przedstawiają się najbliżej stojącym osobom (urozmaicenia: ukłonię się, przywitam się, uśmiechnę się, przykleję się, pomacham też)
4. Taniec integracyjny: „Czy chudzi, czy grubi” (CD 1/13„Tańce integracyjne” B. Wapińska).
5. Zabawa paluszkowa: „Co potrafią ręce” wg Jutty Bläsius
6. „Gdy pracują głowa, ręce, pomysłów mam coraz więcej!” – działania w małych zespołach rodziców i dzieci: Tworzenie albumów: „Każdy liść oblicze ma”. Rodzice z dzieckiem przyklejają wybrany, najpiękniejszy liść na fiszkę, rodzice uzgadniają z dzieckiem odpowiedzi i uzupełniają metryczkę typu: z jakiego drzewa jest liść, gdzie został zebrany, dlaczego został wybrany, co się w liściu najbardziej podoba, wymyślenie imienia dla swojego liścia, ułożenie rymowanki do słowa: „listeczek”.
7. Taniec integracyjny: „Wieje wietrzyk” (wersja jesienna do melodii „Promoroaga”
CD 3 „ASM cz. II”)
8. „Minoesjka” - zabawa integracyjna, osoba w środku koła pokazuje wybrane ruchy, gesty, a grupa najpierw rytmicznie klaszcze, a następnie naśladuje pokazane ćwiczenie, a osoba w środku klaszcze (CD 10 „Tańce na różne okazje oraz zabawy przy muzyce klasycznej”)
9. „Gdy pracują głowa, ręce, pomysłów mam coraz więcej!” – działania w małych zespołach rodziców i dzieci: Tworzenie albumów: „Zwierzaki – liściaki”. Rodzice i dzieci układają z liści i naklejają na kartkę dowolne zwierzątko. Rodzice uzgadniając odpowiedzi z dzieckiem, wypisują metryczkę na fiszce, typu: jakie zwierzątko ułożyli, z jakich liści, wymyślają nazwę tego zwierzątka i układają rymowankę do tej nazwy.
10. „Skarby jesieni” – zabawa badawcza. Dotykanie przedmiotów znajdujących się w pojemniku/pudle, wyszukiwanie dotykiem i wskazywanie spośród zabawek kasztanów, żołędzi i liści.
11. „Gdy pracują głowa, ręce, pomysłów mam coraz więcej!” – działania w małych zespołach rodziców i dzieci: Tworzenie albumów: „My i przyroda” - fiszki zdań niedokończonych. Rodzic czyta dziecku pytania, typu: Kiedy wieje wiatr..., Kiedy pada deszcz..., Jesienią liście są..., Gdy liście spadają z drzew..., Gdybym był/a ptakiem..., Gdybym był/a drzewem... Następnie osobno lub wspólnie udzielają na nie odpowiedzi, rodzice zapisują odpowiedzi na fiszce.
12. „Najpiękniejszy jesienny bukiet” – oglądanie jesiennych bukietów wykonanych z suszonych liści, traw, gałązek, w domu przez rodziców i dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu grupowego, nagrodzenie wszystkich pochwałami i dyplomami. Wręczenie dzieciom niespodzianek (kolorowanki z bajkami). Sporządzenie wystawki prac.
13. „Pani Jesień” – układanie w małych zespołach rodzic – dziecko, na wyznaczonej przestrzeni (podkładki) z darów jesieni: kasztanów, żołędzi, liści, warzyw, itp. postaci Jesieni.
14. Zaproszenie do zabawy relaksacyjnej przy „Masażyku jesiennym” (CD nr 17 lub 20 „Zabawy...B. Strauss”).
15. Podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie medali PRZEDSZKOLAKA PRZYJAZNEGO JESIENI i RODZICA PRZYJAZNEGO JESIENI. Zachęcenie do jesiennych zabaw, spacerów i obserwacji przyrody.

„Wieje wietrzyk” (ASM cz. II)
/Wieje wietrzyk wieje wiatr/x4
/Już spadają liście złote, pękają kasztany/x2
/Odgarniamy liście złote, szukamy kasztanów/x2

Masażyk jesienny” (Klanza) *Masują obie ręce jednocześnie

Przyszła jesień z deszczowymi chmurami – rysowanie chmur
A po parku chodzą dzieci parami – pukanie dwoma paluszkami
Wokół ścielą się z liści dywany – odciskanie dłoni
I z drzew spadają kasztany – pukanie piąstkami
My zbieramy te dary jesieni – skubanie
Układamy je w rządkach na ziemi – boki dłoni
W domu tato wywierci w nich dziurki – wiercenie
A my nawleczemy je potem na sznurki – falista kreska

Regulamin zdobywania sprawności
Przedszkolaka i Rodzica Przyjaznego Jesieni.
Dziecko i Rodzic:
1. Zatańczy taniec integracyjny: „Wieje wietrzyk”
2. Wyszuka skarby jesieni: kasztany, liście, żołędzie spośród zabawek.
3. Weźmie udział w zabawie naśladowczej: „Minoesjka”
4. Wykona zadania na fiszkach indywidualnych.
5. Wykona bukiet z jesiennych liści i kwiatów.

TANIEC INTEGRACYJNY ZE ŚPIEWEM:
„Czy chudzi, czy grubi” B. Wapińska
Ref: Czy chudzi, czy grubi, czy mali, czy duzi, wszyscy lubią bawić się, się, się.
Więc kto jest tu razem z nami, niech dobierze się parami i niechaj weseli się.
I. /Nosek do noska, nosek do noska, mrugają oczka, raz dwa trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
II. /A teraz buźka, a teraz buźka, słuchają uszka, raz dwa trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
III. /Ręka do ręki, ręka do ręki i ukłon piękny, raz, dwa, trzy/x2
Ref: Czy chudzi, czy grubi...
IV. /Noga do nogi, noga do nogi, wystają rogi, raz, dwa, trzy/x2

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.