Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Prowadząca: mgr Sylwia Gurgacz
Oddział: 3-latki
Temat kompleksowy: Bezpieczne zabawy zimowe na śniegu i lodzie.
Temat zajęć: Bezpieczne miejsce zimowe do zabawy.
Cele ogólne:
- Uświadomienie dzieciom konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych (VI/ 5),
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat (XIV/5,6)
- Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego (IV/3),
Środki dydaktyczne: opowiadanie Nowe łyżwy Adama J. Wasilewskiej, pacynki, płyta CD, magnetofon, piłka, obrazki przedstawiające zabawy zimowe, dwa bristole, korona wycięta z papieru,
Literatura:
1. Jędryka A., Wojtkowiak M., Kaczmarczyk A., Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy...- wspieranie adaptacji małych dzieci w przedszkolu. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli, Poznań 2010
2. Tokarska E., Kopała J., Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego, 2009
Przebieg zajęć.
1. Słuchanie opowiadania J. Wasilewskiej Nowe łyżwy Adama. Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznych zabaw zimowych na podstawie pytań dotyczących treści opowiadania np.; Jak mieli na imię przyjaciele Adama?, Jaki prezent dostał Adam na urodziny?, Dlaczego lodowisko było nieczynne?, Jaką propozycję przedstawił Adamowi kolega?, Jak skończyła się historia Adama?, Czy można jeździć na łyżach, nartach po zamarzniętych stawach lub jeziorach?
2. Zimowe zdjęcia – zabawa muzyczno – ruchowa (w: Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy, płyta CD, Klanza). Dzieci organizują sobie przestrzeń do zabawy. Nauczyciel ustala z dziećmi, że sala przedszkolna jest zimową krainą. Następnie dzieci poruszają się zgodnie z rytmem melodii po sali śpiewając słowa piosenki: Stoję, stoję, idę, idę (3x), zaraz zrobię zdjęcie. Podczas przerwy w muzyce dzieci wykonują jak największą ilość zdjęć zimowego krajobrazu przedstawiającego bezpieczne miejsca do zabawy.
3. Wędrująca śniegowa kula – zabawa integracyjna. Dzieci siedzą w kole. Podczas trwania muzyki podają sobie śniegową kulę (piłkę owiniętą białym papierem) z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce osoba, która trzyma kulę pokazuje wymyślony przez siebie ruch, który wszyscy powtarzają.
4. Kodeks bezpiecznego przedszkolaka – zabawa dydaktyczna. Dzieci opisują swoimi słowami obrazki przedstawiające zimowe zabawy na śniegu i lodzie. Następnie wspólnie z nauczycielem przyporządkowują ilustrację pod odpowiednim symbolem: buźka uśmiechnięta (zabawa bezpieczna), buźka smutna (zabawa niebezpieczna).
5. Królowa Śniegu i śnieżynki – zabawa odprężająca. Jedno dziecko stoi na środku sali, pozostałe dzieci (śnieżynki) leżą nieruchomo na dywanie. Przy dźwiękach muzyki Królowa Śniegu chodzi na palcach między śnieżynkami i lekko ich dotyka. Dotknięte śnieżynki wstają, chwytają za ręce królową. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie śnieżynki znajdą się w korowodzie.