Scenariusz świątecznego spotkania z rodzicami
pt. „Zielony gość”,
zorganizowanego w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach,
w grupie dzieci 4 – 5 letnich
przez nauczycielki Agnieszkę Baśko i Annę Dyniak
w dniu 15. 12. 2014 r.
Cele:
- Przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
- Kształtowanie radosnej postawy związanej ze zbliżającymi się świętami oraz uczestnictwem bliskiej osoby w zabawie.
- Doskonalenie umiejętności współdziałania z rodzicem w sytuacji zadaniowej.
Oczekiwane efekty:
Dziecko:
- Uważnie słucha czytanej legendy.
- Wie, dlaczego choinki są ważne w naszych domach w święta.
- Potrafi ilustrować ruchem wiersz.
- Śpiewa poznane w przedszkolu piosenki.
- Wspólnie z rodzicem bawi się przy muzyce.
- Układa choinki wycięte z papieru w kolejności rosnącej.
- Wskazuje najmniejszą i największą choinkę.
- Przelicza choinki w zakresie 5.
- Potrafi nakleić podaną ozdobę na wskazanej przez nauczyciela choince.
- Odnajduje ukryte w różnych miejscach w jadalni prezenty.
- Odgaduje zagadki o tematyce świątecznej.
- Ozdabia styropianową bombkę przygotowanymi i wybranymi przez siebie materiałami plastycznymi.
Metody: aktywizujące, czynne – zadań stawianych do wykonania, słowne.
Formy: zróżnicowana, z całą grupą.
Środki dydaktyczne: płyty z piosenkami i muzyką świąteczną, tekst legendy, wycięte
z zielonego papieru choinki, ozdoby, prezenty z zagadkami, styropianowe bombki, materiały plastyczne do ozdabiania, kleje, nożyczki, cukierki.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie zaproszonych gości.
2. Czytanie „Legendy o choince” J. Dymkowskiej, wyjaśnienie znaczenia choinki
w święta.
3. Zabawa „Świeć choinko” ilustrowana ruchem.
Jak najjaśniej świeć choinko (zatoczyć ruch ręką)
Naszym córkom (pokazać na dziewczynki)
Naszym synkom (pokazać na chłopców)
Dużym tatom (wspiąć się na palce, ręce w górze)
Mamom bliskim (skrzyżować ręce na piersi)
Świeć choinko wszystkim, wszystkim (zatoczyć ruch obiema rękami).
4. Wspólna zabawa przy piosence „Wesoła choinka”.
W trakcie zwrotki wspólny taniec w parach z rodzicami, a podczas refrenu rodzice klęczą na jedno kolanko, a dzieci tańczą wokół z rączkami na bioderkach lub trzymają rodzica za palec.
5. „Choinki w lesie” – zabawa matematyczna.
Układanie choinek wyciętych z zielonego kartonu w kolejności rosnącej tj. od najmniejszej do największej, a następnie naklejanie wybranych ozdób na wskazanej choince według instrukcji słownej nauczyciela (np. na pierwszej choince naklej gwiazdkę, na drugiej aniołka, polecenie dla dzieci starszych, a dla młodszych: na najmniejszej choince naklej gwiazdkę, na największej bombkę).
6. „Mikołaja to już czas” – zaprezentowanie piosenki pt. „Mikołaj jedzie samochodem” i wiersza o Mikołaju przygotowanych na spotkanie z nim
w przedszkolu.
Wiersz „Mikołaj” w opracowaniu nauczycielki.
Witaj Mikołaju do nas zapraszamy,
powiemy ci wierszy i coś zaśpiewamy.
Usiądź z nami Mikołaju pewnie się zmęczyłeś,
żeby nas odwiedzić dzisiaj szmat drogi przebyłeś.
Teraz my cię ugościmy, najlepiej jak umiemy,
jesteś naszym przyjacielem wszyscy o tym wiemy.
7. „Świąteczne prezenty” – zabawa dydaktyczna przy muzyce.
Wspólne szukanie przy przebojach świątecznych ukrytych w różnych miejscach
w jadalni szablonów z prezentami, zbieranie ich, czytanie przez rodziców znajdujących się na prezentach zagadek i odgadywanie ich przez dzieci, układanie prezentów pod choinką.
8. Zabawa „Łańcuch choinkowy”.
Wszyscy siedzą w kółeczku, przy muzyce świątecznej nauczycielka jest pierwszym ogniwem tworzącym łańcuch, podchodzi do każdego i zaprasza do dołączenia się do pociągu, tworząc rodzinny długi łańcuch.
9. „Bombka choinkowa” – działalność plastyczno-techniczna.
Ozdabianie styropianowych bombek przygotowanymi i wybranymi przez siebie materiałami plastycznymi, zabieranie wykonanej ozdoby do domu.
10. Podziękowanie za udział, składanie życzeń, pożegnanie.