SCENARIUSZ ZABAW W GRUPIE 4 letniej SŁONECZEK I 5 letniej MOTYLKÓW W DNIU 6.11.2008 NT. „JESIEŃ KOLOROWO SIĘ MIENI”
CELE OGÓLNE:
1. rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej
2. rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą
3. wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat
4. doskonalenie naturalnych czynności ruchowych
Cele:
Utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości, odwoływanie się do pamięci dzieci
Rozwijanie umiejętności liczenia w dowolnym zakresie
Zachęcenie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii.
Metody:
Swobodnej ekspresji
Zadań inspirujących,
Słowna – rozmowa, objaśnienia.
PRZEBIEG:
1. Przywitanie dzieci i pochwalenie za przepiękne przebranie.
Klanza – Wszyscy są witam Was,
zaczynamy już czas, jestem ja jesteś Ty,
raz dwa trzy.
2. Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel mówi zdania, dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach);
Czy jabłka rosną na jabłoni?
Czy winogron jest zielony?
Czy śliwka jest gorzka?
Czy gruszki rosną na wierzbie?
Czy kompot gotuje się z owoców?
Czy owoce są kwadratowe?
3. „Jesienne skarby, która grupa znajdzie więcej?” – „wyjście” grupy Słoneczek do zaimprowizowanego lasu w sali obok w poszukiwaniu skarbów jesieni, w liściach porozrzucanych po sali; potem zamiana.
4. „Drzewo klonowe” – kolorowanie listka pastelami i przypinanie na drzewo przez Motylki, kiedy Słoneczka będą szukać skarbów jesieni, a potem przez Słoneczka, kiedy Motylki będą zbierać skarby jesienne.
- przeliczenie znalezionych skarbów, na cześć zwycięskiej grupy wykrzyczenie okrzyku „Hip, hip, hura” 3razy
- słodki poczęstunek dla dzieci za ich wytrwałość w poszukiwaniach.
5. „Jesienny krajobraz”
- układanie puzzli 4 – elementowych i przyklejanie ich na kartkę z bloku technicznego dla Słoneczek;
- układanie puzzli 5 – elementowych i przyklejanie ich na kartkę z bloku technicznego dla Motylków;
- oglądanie wykonanych prac, słodki poczęstunek dla dzieci.
6. Zabawa ruchowa „Głowa, ramiona...”
7. Śpiewanie i słuchanie piosenek o jesieni.
8. Zagadki słowne, np.
„Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony”
(ogórek)
„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka” ( marchewka)
„Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?” (pietruszka)
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki”.
(ziemniak)
„W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula”
(cebula)
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawach, rozejście do swoich sal na obiad.