SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE V – BIEDRONKI W DNIU 12.12.2014
TEMAT ZAJĘĆ: Śnieżynkowe przygotowania do zimy
CELE OGÓLNE:
- Utrwalenie pojęć duży - mały
- Utrwalenie przeliczania w zakresie 4
CELE OPERACYJNE; dziecko:
- zna treść opowiadania pt:,, Śnieżynki”
- zna zasady i reguły w zabawie ruchowej
- rozumie polecenia nauczyciela dotyczące zabawy dydaktycznej i karty pracy
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące opowiadania
- potrafi przeliczać w zakresie 4
- potrafi klasyfikować przedmioty wg ustalonego kryterium tj. duże i małe
- potrafi prawidłowo wykonać polecenie z karty pracy
METODY
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań
FORMY
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Treść opowiadania pt: Śnieżynki, ilustracja do opowiadania, różnej wielkości śnieżynki, karty pracy, płyta CD do zabawy ruchowej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie ,,Iskierka”
2. Słuchanie opowiadania pt: ,,Śnieżynki”
Opowiadanie:(własne autorstwo)
Mama śnieżynek z niepokojem spojrzała na kalendarz – Już za kilka dni powitamy zimę. Muszę sprawdzić, czy moje córki są gotowe do pracy!. Za chwilę trzy córki stały przed mamą i zdawały relację z gotowości do powitania zimy. Ja – powiedziała pierwsza już zadbałam o to, aby na pierwszy dzień zimy spadł puszysty śnieg. Druga śnieżynka z przyjemnością oznajmiła, że jest gotowa zadbać, aby było tyle śniegu by dzieci mogły lepić bałwana i bezpiecznie jeździć na sankach. Trzecia natomiast obiecała że będzie malować na oknach piękne śniegowe obrazy. Mama śnieżynek była dumna ze swoich córek. Od tej pory wiedziała, że to będzie wspaniała zima.
Rozmowa na temat treści opowiadania:
- O co się martwiła mama śnieżynek?
- Ile córek miała mama?
- Za co była odpowiedzialna pierwsza śnieżynka?
- O co dbała druga śnieżynka?
- Co obiecała trzecia śnieżynka?
- Ile było dużych śnieżynek?
- Ile było małych śnieżynek?
- Ile było wszystkich śnieżynek?
Przeliczanie dużych, małych i wszystkich śnieżynek.
3. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa ,,Wirujące śnieżynki”
4. Zabawa dydaktyczna ,,Duża – mała” – dzieci otrzymują śnieżynkę: połowa dzieci dużą oraz druga połowa małą. Zadaniem jest dobrać się w pary np. duża i mała, mała i mała itp.
5. Praca z kartą pracy – na szablonie okna dzieci naklejają tyle śnieżynek ile jest kółeczek na wylosowanym kartoniku.
6. Ewaluacja Dzieci stoją w kole, na zadane pytanie Czy zajęcie wam się podobało? odpowiadają w sposób umowny tj.: jeśli tak podnoszą śnieżynki jak najwyżej potrafią jeśli nie kucają i opuszczają śnieżynkę jak najniżej.
Opracowała i przeprowadziła Joanna Tusińska