Numer: 25854
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świątecznym nastroju- scenariusz dla dzieci 5- letnich

Osoba prowadząca: mgr Marzanna Michalska
Data: 5. XII . 2013
Grupa wiekowa: 4- 5 latki
Temat: ,,W świątecznym nastroju”
Obszary z podstawy programowej
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (obszar 1)
- Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec ( obszar 8)
- Wspomaganie rozwoju mowy dziecka (obszar 3)
- Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
Cele ogólne
- wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
- wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym;
- organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności;
Cele szczegółowe:
- kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości
- podejmie aktywność zabawową i zadaniową,
- rozpozna za pomocą zmysłów (smaku, węchu, dotyku) przyprawy świąteczne
- wymieni świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa,)
Forma organizacyjna pracy:
- grupowa, indywidualna, zespołowa, zabawy integracyjne
Metody:
- słowna, czynna, oglądowa, elementy pedagogiki zabawy wg Klauza
Pomoce dydaktyczne:
magnetofon, przyprawy kuchenne (rodzynki, cukier waniliowy, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, mak, mandarynki, śliwki suszone itp.), ilustracje osób i przedmiotów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, przybory plastyczne (rysunek twarzy Mikołaja, kulki waty, klej), karteczki z nazwami świątecznych. prezentów, nagrania płytowe CD kolęd,
Przebieg spotkania
powitanie rodziców i dzieci zabawą ,,Niedźwiadek”
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką).

zapoznanie z celem spotkania

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich.

przywitanie przybyłego gościa, który czytać będzie dzieciom bajkę
( jest to pani która pracuje w bogatyńskim radio)

zabawa ilustracyjno- ruchowa ze śpiewem ,,Uśmiechnij się”.
( Na melodię zabawy ,,Taniec pingwina”, ustawienie w kole)
O jak przyjemnie i jak wesoło (ręce na biodrach, wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Bawić się razem w świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce)
Do przodu ( podskok w przód), do tyłu (podskok do tyłu)
i raz dwa, trzy ( podskakujemy 3 razy w miejscu )
( zabawę powtarzamy kilka razy)
zabawa integracyjna przy piosence – „Bingo”
Uczestnicy spotkania dobierają się w pary. Maszerują w rytmie muzyki po obwodzie koła, trzymając się za ręce. Na określony sygnał prowadzącej zatrzymują się, odwracają się twarzami do siebie i klaszcząc w swoje obie dłonie wypowiadają kolejne głoski słowa„b –i –n – g – o” Następuje zmiana partnera.
,,Świąteczne prezenty” – kalambury słowne
Rodzice losują karteczki z nazwami prezentów, jakie dzieci zazwyczaj otrzymują pod choinkę. Zadaniem ich jest opisanie przedmiotu bez podania jego nazwy. Dzieci próbują odgadnąć, o jakim prezencie opowiada osoba dorosła
taniec integracyjny ,,Sanna”
Uczestnicy spotkania tworzą pary: rodzic – dziecko. Przy użyciu szarf wykonujemy zaprzęgi i tańczymy do piosenki ,,Sanna” Piosenkę powtarzamy kilkakrotnie tak, aby reniferem było i dziecko i rodzic
zabawa ,,smaczne Boże Narodzenie”
Zabawa polega na rozpoznawaniu świątecznych przysmaków za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu. Każdy uczestnik ma zawiązane oczy, a prowadząca podaje na spodeczkach różne produkty. Wykorzystujemy do zabawy wszystko, z czego przyrządza się świąteczne smakołyki (rodzynki, mak, pomarańcze, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, migdały, goździki, suszone śliwki, cukier waniliowy itp.)
Do zabawy zapraszamy wszystkich uczestników spotkania.
praca plastyczna
Rodzice i dzieci podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa wykonuje choinkę z narysowanych i wyciętych rąk, druga grupa wykonuje twarz świętego Mikołaja
Podziękowanie rodzicom za przybycie
Zaproszenie na poczęstunek oraz informację zwrotną wesoła gwiazda- zajęcia się podobały, smutna gwiazda- zajęcia się nie podobały

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.