Prywatne Przedszkole i Żłobek "Pod Muchomorkiem" w Toruniu
Scenariusz spotkania andrzejkowego z udziałem rodziców
Temat: Andrzejkowe wróżby w przedszkolu.
Prowadzące: mgr Lucyna Śmieszek, mgr Aneta Dybowska
Data realizacji: 28.11.2014
Cel główny:
-Zapoznanie ze starymi ludowymi zwyczajami andrzejkowymi.
-Integracja dzieci i rodziców.
Cele szczegółowe:
Dzieci i rodzice:
- Zapoznają się z różnymi wróżbami i zabawami andrzejkowymi.
- Kultywują tradycje i zwyczaje ludowe.
- Uczestniczą w zabawach integrujących, wspólnie bawią się i współpracują.
- Tworzą miłą i radosną atmosferę.
Metody pracy:
• słowna (instrukcja nauczyciela),
• praktycznego działania ( zadania stawiane dzieciom i rodzicom).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: symbole andrzejkowe (klucze, szklane słoiki, świeczniki itd.)
miska z wodą, klucz, roztopiony wosk, buty dzieci, kolorowe bibułki, literki z wróżbami, kostka do gry , gazety.
Przebieg zajęć:
GRUPY 5,6-LATKÓW
1. Przywitanie piosenką i wierszem
• Wszyscy są, witam Was.
Zaczynamy, już czas!
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz dwa, trzy!
2. Przywitanie gości w kręgu - zabawy integracyjne.
• Zabawa „Hej” - słowo to wędruje w kole wolno, szybko i bardzo szybko.
• Zabawa „ Przedstawiamy się” - Wszyscy jednocześnie wymawiamy swoje imiona szeptem, ze smutkiem, wesoło i z wielką energią.
3. Nauczycielka recytuje wiersz D Kelner pt. „ Wieczór Andrzejkowy” i zamienia dzieci we wróżki.
• Hokus-pokus, czary-mary
Co nas czeka - nie do wiary!
Czas zabawę zacząć już,
Dzisiaj jest dzień wróżb!
4. Taniec integracyjny z kluczem.
• Dzieci tańczą w kole do muzyki podając sobie klucz z rąk do rąk. Gdy muzyka umilknie osoba która trzyma w ręku klucz wchodzi do środka i tańczy z kluczem.
5. Wróżba - "Worek przeznaczenia".
W dużym worku umieszczone są różne przedmioty symbolizujące co przyniesie nam los. Wskazane osoby losują przedmioty, następuje odczytanie wróżb przez nauczyciela lub zaproszonych rodziców
• korona - w przyszłości będziesz bardzo ważną osobą - prezydentem, ministrem, a może królem;
• książka - przed tobą kariera naukowa, wielkie zaszczyty i sława,
• serce - czeka cie miłość i bardzo szczęśliwe życie rodzinne;
• portfel - będziesz bardzo bogaty;
• gwiazda - przed tobą kariera aktorska, będziesz gwiazdorem;
• mapa - czekają cie wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem i odkrywcą
6. Wróżba - „ Literowa wróżba”
Dzieci bawią się w rytm muzyki, w czasie pauzy stają przy wybranej literce.
• Oznaczenia literek:
A - Spełni się Twoje najskrytsze marzenie. Będziesz miał to, o czym od dawna marzysz.
B - Spotka Cię coś niezwykłego. Przeżyjesz fantastyczną przygodę., której nie zapomnisz do końca życia.
C - Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
D - Pomyślne dni w przedszkolu, sukcesy w nauce i zachowaniu.
E - Otrzymasz zwierzątko, o którym dawno marzysz.
F - Ominie Cię duży kłopot. W Twoim domu zapanuje radość i szczęście.
G - Mikołaj na pewno do Ciebie przyjdzie i przyniesie Ci ciekawe prezenty pod choinkę.
7. Wróżba - „ Rzut kostką”
• Dzieci i rodzice rzucają kostką do gry. Liczba wyrzuconych oczek to ilość prezentów od Mikołaja.
8. „Taniec na gazecie”.
• Dzieci i rodzice dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ją na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się w pół i znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.
9.„Zabawa z krzesełkami”
• Na środku sali stoją krzesełka ustawione w kole, oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, dzieci i rodzice zajmują miejsce na krzesełku. Kto nie zdąży usiąść - odpada, lecz na pocieszenie czytana jest mu wróżba:
Wkrótce pojedziesz na wycieczkę.
Czeka Cię miłe spotkanie.
Dostaniesz piękny prezent.
Ktoś o Tobie marzy.
Spełnią się Twoje marzenia.
Czeka cię radość.
Czeka Cię niespodziewany wyjazd.
Czeka Cię miła niespodzianka.
Zaprzyjaźnisz się z nową osobą
Para, która odpada na pocieczenie otrzymuje klucz z wróżbą.
Zaproszenie do dalszego wróżenia po wspólnym wypowiedzeniu zaklęcia:
„ Święty Andrzeju daj nam znać,
co się będzie z nami,
w dalekiej przyszłości dziać. “
10. Wróżba - „ Kim będę”
• Losowanie spośród przedmiotów ukrytych pod materiałem rekwizytów charakterystycznych dla różnych zawodów. Dzieci wybierają przedmiot (akordeon, aparat, stetoskop, globus, wóz strażacki, samochód policyjny, wstążka do tańca, but, korale, okulary itp.)
11. Wróżba - „ Buty”
• Dzieci ustawione w dwóch rzędach chłopcy i dziewczynki. Po kolei ustawiają swoje buty jeden za drugim. Czyj but pierwszy przekroczy próg ten pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż.
12. Wróżba - ,,Lanie wosku”
• Nauczycielka wypowiada zaklęcie:
Czary-mary,
wosku lanie,
co ma stać się,
niech się stanie.
Dzieci przy pomocy rodziców leją wosk przez klucze. Później następuje wspólna interpretacja tego co z wosku wyszło.
* Zadanie wykonujemy w małych grupach (pozostałe dzieci tańczą w tym czasie w rytm wesołych piosenek)
GRUPY 3,4- LATKÓW
1. Przywitanie piosenką i wierszem
• Wszyscy są, witam Was.
Zaczynamy, już czas!
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz dwa, trzy!
2. Przywitanie gości w kręgu - zabawy integracyjne.
• Zabawa „Hej” - słowo to wędruje w kole wolno, szybko i bardzo szybko.
• Zabawa „ Przedstawiamy się” - Wszyscy jednocześnie wymawiamy swoje imiona szeptem, ze smutkiem, wesoło i z wielką energią.
3. Nauczycielka recytuje wiersz D Kelner pt. „ Wieczór Andrzejkowy” i zamienia dzieci we wróżki.
• Hokus-pokus, czary-mary
Co nas czeka - nie do wiary!
Czas zabawę zacząć już,
Dzisiaj jest dzień wróżb!
4. Taniec integracyjny z kluczem.
• Dzieci tańczą w kole do muzyki podając sobie klucz z rąk do rąk. Gdy muzyka umilknie osoba która trzyma w ręku klucz wchodzi do środka i tańczy z kluczem.
5. Wróżba - "Worek przeznaczenia".
W dużym worku umieszczone są różne przedmioty symbolizujące co przyniesie nam los. Wskazane osoby losują przedmioty, następuje odczytanie wróżb przez nauczyciela lub zaproszonych rodziców
• korona - w przyszłości będziesz bardzo ważną osobą - prezydentem, ministrem, a może królem;
• książka - przed tobą kariera naukowa, wielkie zaszczyty i sława,
• serce - czeka cie miłość i bardzo szczęśliwe życie rodzinne;
• portfel - będziesz bardzo bogaty;
• gwiazda - przed tobą kariera aktorska, będziesz gwiazdorem;
• mapa - czekają cie wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem i odkrywcą
6.Wróżba - „ Kolorowe bibułki”
Dzieci i rodzice bawią się w rytm muzyki. Wróżka rozrzuca kolorowe bibułki. Zadaniem dzieci jest podniesienie wybranego koloru bibułki.
Oznaczenia:
• Niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, możesz coś zgubić.
• Biały - Pijesz zbyt mało mleka, bez niego Twoje zęby są słabe.
• Zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
• Czarny - Za dużo się kłócisz, możesz stracić przyjaciół.
• Żółty - Słabo dbasz o swoje zdrowie, nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach.
• Czerwony - Jesz za dużo słodyczy, uważaj na zęby.
7. „Taniec na gazecie”.
Dzieci i rodzice dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ją na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się w pół i znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.
Zaproszenie do dalszego wróżenia po wspólnym wypowiedzeniu zaklęcia:
„ Święty Andrzeju daj nam znać,
co się będzie z nami,
w dalekiej przyszłości dziać. “
8. Wróżba - „ Kim będę”
• Losowanie spośród przedmiotów ukrytych pod materiałem rekwizytów charakterystycznych dla różnych zawodów. Dzieci wybierają przedmiot (akordeon, aparat, stetoskop, globus, wóz strażacki, samochód policyjny, wstążka do tańca, but, korale, okulary itp.)
9. Wróżba - ,,Lanie wosku”
• Nauczycielka wypowiada zaklęcie:
Czary-mary,
wosku lanie,
co ma stać się,
niech się stanie.
Dzieci przy pomocy rodziców leją wosk przez klucze. Później następuje wspólna interpretacja tego co z wosku wyszło.
* Zadanie wykonujemy w małych grupach (pozostałe dzieci tańczą w tym czasie w rytm wesołych piosenek)
Literatura:
• W. Śliwerski - „ Andrzejki”, Kraków 1999r.
• "Wychowanie w Przedszkolu. Czasopismo dla nauczycieli", nr 9, 2005
• "Pomysły na andrzejkowe wróżby", Anna Perlińska-Supeł, portal: miastodzieci.pl