Numer: 25769
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy dla mamy i taty - jesienne warsztaty dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH Z RODZICAMI
Data 04.11.2014r
Grupa dzieci: 5- latki
Temat: „Jesienne zabawy dla mamy i taty”
Cele główne:
- zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi
- stymulowanie rozwoju indywidualnego dzieci poprzez różnorodne zabawy
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi ruchem ilustrować muzykę
- dziecko rozpoznaje swoje imię
- rozpoznaje i nazywa drzewa jesienne
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowej ilustracji 6 elementowej
- dziecko sprawnie przelicza do 5, klasyfikuje.
- pod opieką rodzica wykonuje pracę plastyczną
- dziecko potrafi zadbać o własne bezpieczeństwo
Treści programowe:
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
• Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
• Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
• Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
METODY PRACY:
- podające: rozmowa, objaśnienia,
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
- pedagogika zabawy
- aktywizujące: (integracyjne, definiowania pojęć, współpracy)
Formy pracy;
- indywidualnie
- praca w parach
- z całą grupą

Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich wspólną piosenką „Powitania, powitania”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. N: Zaprosiłam dzisiaj na zajęcia waszych rodziców, aby zobaczyli, jakie maja zdolne i mądre dzieci. Chciałabym żebyście pokazali jak potrafimy wspólnie się uczyć i bawić. W nagrodę za poprawnie wykonane zadania – dostaniecie kolorowy listek., zobaczymy, kto uzbiera najwięcej listków .... A teraz bardzo proszę zaproście waszych rodziców do wspólnego tańca na powitanie.
3. Zabawa z rodzicami „Carnavalito” – dzieci z opiekunami maszerują w rytm muzyki po Sali (prowadzi dziecko), na zmianę w muzyce – wykonują haczyki w parach.
4. „Tajemnice jesieni” Uczestnicy stoją w kole, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst „Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam” – osoba, u której pudełko się zatrzyma losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze oraz karteczki z zagadkami o tematyce przyrodniczej. Losujący podaje odpowiedź.
5. Posłuchajcie proszę zagadki: Kto to taki – kto wie rączka do góry:
WIEWIÓRKA
Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.
Nagroda to: odszukanie kopert z własnym imieniem – dziecko (rodzic siada obok) – zobaczcie, co tam jest w środku – wyciągnijcie elementy puzzli, spróbujcie ułożyć /rodzice mogą pomagać /. Znakomicie –komu się udało otrzymuje kolorowy listek, składamy do woreczka. Poprosimy teraz waszych rodziców, aby potrzymali wasze koperty a was zapraszam do koła.
6. Taniec z apaszkami w wykonaniu dzieci /składamy apaszki, układamy kolorami i odkładamy/.
7. Zadanie dla dzieci – zabieramy obręcze, rodzice – wyciągają kartkę z zadaniem. Ćwiczenie: Proszę żeby każdy z was odnalazł w koszach Jesieni i zabrał do swojej obręczy tyle rzeczy, ile wskazuje cyfra na kartce. ( np.4 kasztany, 2 żołędzie, 3 liść, 1 orzech) - rodzice mają sprawdzać wasz wybór - otrzymanie listka za poprawne wykonanie /rodzic i dziecko wspólnie odkładają materiał przyrodniczy – koperty we wskazane miejsce/.
8. „Kasztanowa zabaw słuchowa” – Nauczycielka uderza pałeczką w bębenek, dziecko układa na tacce tyle kasztanów ile słyszy dźwięków. Rodzic sprawdza poprawność.
9. Zabawa ruchowa z listkami dla dzieci – każdy zabiera kilka listków i kiedy gra muzyka dmucha na listki, kiedy muzyka przestaje grać wypuszcza listek na ziemię i sam zastyga w bezruchu.
10. Zobaczcie ile porozrzucanych liści, chciałabym żebyśmy je pozbierali i przykleili do odpowiednich drzew. Z Którego drzewa spadł ten liść – ustawcie się pod tym drzewem proszę, jakie to drzewo? Klon – i doklejenie liścia przez nauczyciela. A z którego drzewa spadł ten liść – Kasztanowca, Jarzębiny, Dębu. Poproście rodziców o pomoc w doklejaniu listków/ wspólnie doklejają liście do drzew/ - znakomicie otrzymujecie po listku.
11. Zaproszenie wszystkich do wspólnego koła – rozdanie materiału przyrodniczego – Wspólna gra pod dyktando rodziców i dzieci do muzyki La Danza /brawa dla wszystkich i listki dla dzieci/.
12. W nagrodę za tak pięknie wykonaną pracę ma dla Państwa i dzieci nagrodę – Wykonanie „Cudaczka - zwierzaczka” z foli falistej wg pomysłowości rodzica i dziecka. Prezentacja przykładu – sowa.
13. Pożegnanie wszystkich rodziców i opiekunów.
14. Rodzice proszeni są o ocenę warsztatów.
• Listek czerwony – bardzo mi się podobało
• Listek żółty – było dobrze
• Listek zielony – nie podobało mi się
i doklejenie listków do drzewka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.