SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY DZIECI 5 LETNICH
Blok tematyczny: Jesień w lesie
CELE OGÓLNE
- pogłębianie i utrwalanie wiadomości o jesieni
- zapoznanie z popularnymi gatunkami drzew, liści i owoców leśnych
- tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią
- stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogaceniu doświadczeń plastycznych, rozwijaniu wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Dziecko:
- poda rozwiązanie zagadki
- wypowie się poprawnie na temat treści wiersza
- wykaże się znajomością nazw drzew ( kasztanowiec, klon, dąb)
- rozpozna liście i owoce pochodzące z tych drzew
- przyporządkuje owoc danemu liściu
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny
- poprawnie wykona pracę plastyczną
METODY:
- czynna
- słowna
- oglądowa
FORMY:
- zbiorowa
- zespołowa
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
„Zagadki dla najmłodszych” J. Stec, wiersz B. Lewandowskiej Pt. „Kolorowy bukiet”, naturalne okazy liści z drzew: kasztanowca, klonu, dębu, brzozy, sylwety drzew: klonu, kasztanowca, dębu, Cztery pory roku: „Jesień” Vivaldi , kasztany, żołędzie, owoce klonu, szary papier, płyta Cd „malowana muzyka” , magnetofon, różnorodne liści, klej, kredki, kartki A4
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci piosenką
Wszyscy są , witam Was zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty raz, dwa, trzy
2. Wprowadzenie w temat zajęcia poprzez rozwiązanie zagadki
Dzieci siedzą w kole na środku leżą (przykryte szarym papierem) liście z lasu. Po odgadnięciu zagadki przez dzieci nauczyciel prezentuje dzieciom naturalne okazy.
Spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i w tamtą stronę (liście)
3. „Kolorowy bukiet” – zapoznanie z wierszem B. Lewandowskiej oraz analiza treści wiersza
Do lasu przyszły z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik.
Listki czerwone jak malowane,
leżą pod klonem i pod kasztanem.
Pod dębem leżą brązowe liście,
liście pod wierzbą błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote spadają z brzozy,
Jaś ma ochotę w bukiet je złożyć.
Gdy ten bukiecik stanie na stole,
ozdobi dzieciom całe przedszkole.
4. Omówienie treści wiersza
O jakiej porze roku opowiada wiersz?
Kto przyszedł do lasu?
Z jakich drzew spadały liście?
Jakiego koloru były Listki?
Kto chciał złożyć bukiet z liści?
5. „Tańczące liście” – zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi.
Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swój liść próbując utrzymać go jak najdłużej w powietrzu.
6. „Dary Jesieni” - klasyfikacja materiału przyrodniczego
Dzieci podzielone zostają na kilka grup. Zadaniem ich jest posegregować liście które pomieszał jesienny watr, przyporządkować je do odpowiedniego drzewa a także wskazać owoc który z niego pochodzi.
7. „Zbieramy liście” – zabawa ruchowa
Dzieci biegają po Sali w rytm muzyki. Na sygnał nauczyciela tamburynem wybrane dziecko podrzuca do góry różnego rodzaju listki. Na hasło: „zbieramy liście”, dzieci zbierają je i siadając kładą je obok siebie. Zebrane liście posłużą do wykonania pracy plastycznej.
8. „Jesienne bukiety” - Wykonanie pracy plastycznej
Tworzenie przy stolikach kompozycji – bukietu z jesiennych liści na kartach formatu A4
9. Wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów, wybranie prac najładniejszych, stworzenie małej galerii oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.