Scenariusz aktywności edukacyjnej w grupie dzieci 4-5 letnich w dniu 06. 11. 2014r.
Prowadząca: Wanda Buczyńska.
Hasła programowe:1/2, 9/2,12/1, 12/3, 14/4.
Temat: Jesienne bukiety-wykonanie pracy plastycznej w zespole.
Cel ogólny:
rozpoznawanie kilu drzew liściastych po owocach i liściach ,
rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych,
interesuje się czytaniem.
Cele operacyjne - dziecko:
rozpoznaje liście i owoce kilku spośród czterech drzew liściastych( klon, kasztanowiec, dąb, jarzębina),
rozwiązuje zagadki,
wykonuje jeden element pracy zespołowej ( frotaż, kreśli żyłki liścia, posługuje się tworzywem przyrodniczym, lepi z plasteliny) ,
kojarzy napis z ilustracją.
Metody pracy:
czynna: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
słowna: rozmowa, zagadki, objaśnienie;
oglądowa: obserwacja i pokaz.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa , zespołowa
Przebieg:
1.Nawiązanie do wcześniejszych spostrzeżeń ze spaceru do ogrodu przedszkolnego.
2. Rozwiązywanie zagadek.
3. Omówienie ilustracji i napisów. Zwrócenie uwagi na budowę i kolor liści i owoce tych drzew.
4. Głośne czytanie z nauczycielem podpisów .
5. Rozpoznawanie wskazanych liści lub owoców.
6. Wyjaśnienie zadań zespołowych. Każda z grup tworzy jesienny bukiet w wazonie,ale inną techniką i z innego drzewa.
-I gr. rysuje żyłki liści kasztanowca
-II gr. nakleja liście dębu
-III gr. wykonuje frotaż( wyjaśnienie sposobu)
-IV gr. wykonuje i nakleja korale z plasteliny i listki jarzębiny
7. Zakończenie prac , ocena , nagroda- pochwała.
8. Umieszczenie kompozycji obok nazwy drzewa np. na sztaludze lub tablicy.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa Kolorowe listki.