Scenariusz zajęcia zintegrowanego przeprowadzonego z dziećmi
3-letnimi dnia 28 X 2014 r.
Temat kompleksowy: Przygotowania do zimy
Temat zajęć: Poznajemy wiewiórkę
Cele ogólne:
* zapoznanie z wyglądem wiewiórki
* kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
* wyrabianie nawyku uważnego słuchania
Cele operacyjne:
Dziecko:
* potrafi powiedzieć w kilku słowach, jak wygląda wiewiórka
* umie czerpać korzyści ze wspólnej zabawy i pracy
* potrafi wypełnić powierzchnię kartonu dowolnym materiałem tak aby powstał obrazek.
Obszary z podstawy programowej:
1.2 - przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
9.1 – umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich, jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
12.1- nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Metody:
• czynne (praktycznej działalności dziecka)
• słowne (rozmowa)
• oglądowe (pokaz)
Formy:
• praca z całą grupą
• praca w zespołach
Środki dydaktyczne nagranie piosenki, ilustracje wiewiórki, klej, różne nasion w pojemnikach, sizal, 4 sylwety wiewiórki do wypełnienia, obręcze.
Przebieg zajęcia:
1. Wysłuchanie piosenki „ Wiewióreczka”. Rozmowa na temat jej treści.
2. Omówienie wyglądu wiewiórki na podstawie ilustracji.
3. Zabawa pobudzająco-hamująca „Wracamy do dziupli” do piosenki „Wiewióreczka”
(Nauczyciel rozkłada na podłodze małe obręcze–dziuple. Każde dziecko–wiewiórka zajmuje jedną
obręcz. Z chwilą włączenia nagrania muzycznego wiewiórki biegają między dziuplami. Gdy na-
uczyciel zatrzyma nagranie, każdy zajmuje miejsce w najbliższej obręczy).
4. „Wiewiórka” – praca plastyczna w grupach. Stemlowanie gąbką maczana w farbie sylwety wiewiórki .
5. Podsumowanie zajęć: ocena aktywności dzieci i wykonanych prac, zorganizowanie wystawki.