Lubliniec 17.10.2012r
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Grupa wiekowa: 6 latki
Temat kompleksowy: Co robią zwierzęta jesienią?
Temat dnia: Słuchanie opowiadania „Przygoda Hałabały” – zapoznanie ze sposobami przygotowania zwierząt do zimy
Obszar podstawy programowej:
Wspomaganie rozwoju mowy (obszar 3)
Hasło podstawy programowej:
Pkt 1 Rozwijanie wrażliwości słuchowej
Obszar 12 (Wychowanie do poszanowania roślin i zwierząt)
Hasło podstawy programowej:
Punkt 1 Rozwijanie umiejętności rozumienia świata zwierząt
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- poszerzenie wiadomości na temat wybranych zwierząt leśnych oraz ich sposobu przygotowywania się do zimy
Cele operacyjne- dziecko:
- słucha uważnie opowiadania „Przygoda Hałabały”,
- potrafi wymienić schronienia niektórych zwierząt
- wie, jakie zwierzęta zasypiają na zimę
- wie, jakie zapasy gromadzą wybrane zwierzęta na zimę
- bierze udział w zabawie ruchowej „Stary niedźwiedź”
Metody:
Oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, wyjaśnienie
Oparte na aktywności dziecka: słuchowe, słowne, wzrokowe, ruchowe
Formy organizacyjne: indywidualne, zbiorowe
Środki dydaktyczne:
Duża ilustracja lasu, opowiadanie „Przygoda Hałabały”, sylweta krasnala Hałabały i wróbelka, sylwety zwierząt : wiewiórki, niedźwiedzia, żaby, jeża, ilustracje zapasów zwierząt.
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć: Dzieci kończą zdanie – „Cieszę się, że przyszła jesień, bo ...”
2. Słuchanie opowiadania „Przygoda Hałabały”
„Przygoda Hałabaly”
Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała
- Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, A tu jama wyścielona liśćmi.
Zaskoczony krasnal pyta:
-A co to takiego?
-zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli gawra, która osłania go od mrozu i wiatru.
Poszli dalej i zauważyli głębokie , błotniste kałuże.
-W błotnistych kałużach, pod kamieniami zimę przesypiają żaby-powiedział wróbelek
Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała, co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się szybko z wróbelkiem i pobiegł do domu, tak jakby przypomniało mu się coś ważnego...
Jak myślicie o czym mógł sobie przypomnieć krasnal?
Hałabała zastanawiał się czy jego zapasy wystarczą mu na zimę, postanowił szybko to sprawdzić.
3. Rozmowa na tema opowiadania:
- Kto zaprosił Hałabałę na jesienny spacer?
- Jakie, zwierzęta występowały w opowiadaniu?
Dzieci zaprowadzają zwierzęta do swoich schronień
- Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?
- W jaki inny sposób przygotowują się zwierzęta do zimy?
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jesienne odgłosy”
Wiatr dziś wieje: uuuuuuuuuuu
drzewa szumią: szszuu, szszuu
deszczyk pada: kap, kap, kap
Jesień idzie: tup, tup, tup
puka cicho: stu, stuk, stuk
4. „Czyje to zapasy” Dzieci przyporządkowują zapasy zgromadzone na zimę do odpowiedniego zwierzątka.
5. Zabawa ruchowa „Stary niedźwiedź”