Numer: 25740
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolaki organizują przyjęcie - scenariusz zajęcia kulinarnego

Scenariusz zajęcia organizowanego w grupie dzieci 4-latnich
Prowadząca : Anna Ryba
Tematyka kompleksowa: „ Przedszkolaki organizują przyjęcie”
Temat zajęcia :„Owocowo - serowa niespodzianka”- czyli smacznie, zdrowo, kolorowo.
Cel ogólny: Wyrabianie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach i zadaniach. Zdobywanie wiedzy na temat zdrowego sposobu odżywiania.
Cele operacyjne : dziecko:
• Słucha uważnie stara się zwracać bezpośrednio do rozmówcy zadając pytania bądź informując o potrzebach
• wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia próbuje dokładnie je wypełnić
• myje samodzielnie ręce
• obserwuje zmiany zachodzące na przedmiotach-produktach w toku działania
• rozpoznaje produktu wykorzystane do przygotowania potraw
• rozumie swoje prawo do pomocy ze strony dorosłych w sytuacjach trudnych
• potrafi wykonać zadanie wspólnie z kolegami
• próbuje potraw określając ich smak
• bierze udział w zabawach badawczych
• rozwija koordynację i płynność ruchów

Metody pracy :

Twórczego myślenia, samodzielnych doświadczeń, badawcza, elementy metody Bogdanowicz, pedagogiki zabawy ,zadań stawianych dzieciom

Formy pracy :

Z całą grupą, indywidualna, zespołowa

Pomoce :

Muzyka z płyty CD, kosz z próbkami produktów włożonymi na łyżeczkach do rozpoznawania smaku(banan, brzoskwinia, serek biały słodki, winogrono) ,obrazki wybranych produktów spożywczych ,karty pracy - „Kucharski przepis” ,czapki kucharskie(wykonane z papieru) oznaczone kółkiem w kolorze (niebieski, czerwony, zielony, złoty) , fartuszki dla każdego dziecka. Jednorazowego użycia : obrusy, talerzyki, nożyki plastikowe. Miski , łyżeczki , serwetki, talerzyki. Produkty spożywcze ( banany, brzoskwinie i ananasy z puszki, winogrona ,kruche ciasteczka – babeczka, serek biały na słodko).


Przebieg:

1. Powitanie i przywitanie gości – 4 rodziców „szefów kuchni”

2. Zabawa na powitanie „Muzyczna kuchnia” – dzieci spacerują po sali w rytm muzyki z płyty na przerwę w muzyce reagują na polecenia
Gorąca zupa – naśladują dmuchanie -fu, fu, fu
Kwaśna cytryna – robią grymas twarzy –mlaskają
Smaczne jedzenia – masują ręką brzuch – mniam, mniam

3.Podróż do kucharskiej krainy, trzeba rozwiązać cztery zadania –dzieci ustawiają się w „pociąg” i poruszają się do melodii. Koniec podróży -siadają na dywanie w kole
• Zadanie 1 rozpoznawanie odgłosów z kuchni odtwarzanych z płyty
• Zadanie 2 naśladowanie ruchem różnych czynności wykonywanych w kuchni prezentowanych przez wybrane dziecko (pokaż ruchem czynność wykonywaną w kuchni)
• Zadanie 3 czarodziejski kosz „ rozpoznawanie wybranych produktów spożywczych za pomocą smaku ,odszukanie na tablicy obrazka danego produktu
• Zadanie 4 co można zrobić z tych produktów – propozycje dzieci

4.Taniec „ Radość kucharza”- taniec do muzyki inscenizacje ruchowe czynności w kuchni.

5.Kucharskie przepisy – karta pracy z elementami przygotowania do nauki pisania. Powtarzamy 2-3razy.
Dzieci siadają na dywanie w dużym kole otrzymują karty pracy od „szefów kuchni” ”Czytanie przepisów” wg instrukcji nauczyciela z równoczesnym wodzeniem palcem po śladzie –
„Kroimy owoce” - ciach, ciach, ciach – wodzenie palcem po linii prostej pionowej
„Zgarniamy do miski ”sz, sz ,sz -wodzenie palcem po - linii prostej poziomej
„ Mieszamy” – wodzenie palcem po śladzie koła
„Kapie z łyżki - kap, kap, kap - znaczenie palcem po kropkach . . .

(zebranie kart pracy przez „szefów kuchni”)

6. Wyjście do łazienki – mycie rąk, założenie fartuszków i czapek kucharskich .

7. Utworzenie 4 zespołów kucharskich wg kolorów kropek na czapkach .
Rodzice- „szefowie kuchni” w strojach kucharskich z pomocą nauczyciela wybierają dzieci do swojego zespołu zakładając kolejno czapkę kucharską z oznaczeniem wg koloru (na czapce kółko w jednym z kolorów : czerwonym, zielonym, niebieskim żółtym) oraz fartuszek .Dzieci – kucharze samodzielnie zabierają plastikowy talerzyk i nożyk i zajmują miejsce przy stoliku zgodnym z oznaczeniem jak na czapce. Na stolikach znajdują się duże miski , łyżeczki ,talerzyki z ciasteczkami kruchymi- babeczki, miseczki z kawałkami owoców, masą serową.

8.Rozdanie przez rodziców - „szefów kuchni” dla każdego dziecka na talerzyk kawałków owoców . Omówienie kolejnych etapów wykonania dania. Szefowie kuchni czuwają nad swoimi podopiecznymi podczas pracy- pomagają. Dzieci kroją owoce , wkładają do jednej miski ,mieszają .Następnie łyżeczką nakładają powstałą sałatkę z owoców do foremki „babeczki” z kruchego ciasta ,ozdabiają kleksem z słodkiej masy serowej, ozdabiają winogronem. Układają na talerzu.

9. Wspólna degustacja gotowego deseru.

10.Czynności porządkowe na stolikach , mycie rąk.

11.Kończenie rozpoczętych zdań :
” Smakowało mi bo....” „ Smaczne jak.....”
„Nie smakowało mi bo.....”

12. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.