Opracowała: mgr Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 3 – LETNICH
Hasło programowe: „ Owocowy zawrót głowy”
Temat zajęć: „ Jabłkowe zabawy”
Cel |Główny: Kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie.
Cel szczegółowe:
- poznanie wartości odżywczych jabłka, kształcenie przekonania o konieczności spożywania owoców i warzyw,
- wdrażanie dzieci do systematycznego spożywania owoców,
- utrwalenie zasady wśród dzieci o konieczności jedzenia 5 porcji warzyw i owoców codziennie,
- zrozumienie, że tylko poprzez racjonalne żywienie można być zdrowym.
Cele operacyjne – dziecko:
- wie, że spożywanie warzyw i owoców w tym jabłek jest zdrowe dla człowieka;
- wie, że myjemy starannie jabłka przed spożyciem;
- wymienia wartości odżywcze jabłka;
-spożywa jabłko;
- śpiewa piosenkę;
- współdziała w zespole.
Metody:
- słowna,
- praktycznego działania.
Formy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Bloki techniczne, emblematy jabłek, blok techniczny kolorowy, farby, pędzle, kredki, jabłka, treść bajki o Królewnie Śnieżce, jabłko zawinięte w folię, warzywa i owoce do zabaw dydaktycznych, papierowe talerzyki, płyty CD z piosenkami.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci i zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Dzieci szukały tematu zajęć – czyli wyszukiwały znajdujące się emblematy papierowych jabłek. Po ich znalezieniu dzieci wspólnie z nauczycielką próbowały je ułożyć od najmniejszego do największego.
2.Zabawa ruchowa „ Kelnerzy” – zadaniem dzieci było doniesienie jabłka na papierowym talerzyku do linii mety.
3.Słuchanie bajki „ O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Próby odpowiedzi dzieci na pytania:
- Dlaczego Królewna Śnieżka została sama w lesie?
- Kto nie lubił Królewny Śnieżki?
- U kogo zamieszkała Królewna Śnieżka?
- Kto przyszedł do Królewny pod nieobecność krasnoludków?
- Co zjadła Królewna Śnieżka?
- Kto obudził Królewnę ze snu?
Uzupełnianie przygotowanej przez nauczyciela karty pracy w postaci szukanie drugiej polówki jabłka spośród pociętych jabłek na dwie części i naklejanie ich na kartkę.
4.” Zaczarowane jabłuszko” – zabawa dydaktyczna polegająca na tym, że dzieci przekazują sobie z rąk do rąk jabłko zawinięte w folie aluminiową i kończą rozpoczęte zdanie: „ Chciałbym dostać od Mikołaja....”. I przekazują sobie jabłko z rąk do rąk.
5.Zabawa dydaktyczna - „ Jabłuszka w koszyczku” – dzieci z zawiązanymi oczami szukały za pomocą dotyku spośród owoców i warzyw znajdujących się w koszyku – jabłka.
6.Praca plastyczna – „ Jabłka w koszyczku” – dzieci stemplują połówkami jabłek na wyciętym wzorze koszyczka z papieru kolorowego. Domalowywują farbami ogonek, listek oraz cały kształt jabłka poprawiają. Zorganizowanie wystawy prac plastycznych dzieci.
7.„ Jabłkowy quiz” – dzieci odpowiadały na pytania dotyczące spożywania owoców w tym jabłka.
8. „ Jabłkowe pląsy” – zabawy taneczne dzieci w rytm muzyki z płyt Cd. Dzieci tańczą z przypiętymi emblematami jabłek np. zielone i czerwone. Na hasło w muzyce mogą dobierać się w pary lub tworzyć kółeczka złożone np. tylko z zielonych jabłek. Te kółeczka tańczą.
Inną propozycją zabawy tanecznej jest „ Taniec na jabłku” – dzieci w parach lub pojedynczo tańczą na jabłku w taki sposób, by nie wyjść i nie wypaść poza jabłko.
9. Stemplowanie ogromnego jabłka w grupach i przyozdobienie nim wyciętego z papieru drzewa jabłoni.
10.Zakończenie zajęć. Pytanie do dzieci: Czy podobały się wam zajęcia? Jeśli tak, to dzieci rysują na emblemacie jabłka uśmiech, a jeśli nie to smutna minkę.