Scenariusz zajęć z zakresu Edukacji matematycznej prowadzonego wg koncepcji E. Gruszczyk – Kolczyńskiej ,,Dziecięca matematyka”.
Grupa: 6 – latki
Nauczyciel: mgr Dorota Klepacka
Temat: ,,Ptaki zimą” – zabawy matematyczne
Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności dziecięcego liczenia,
• rozwijanie logicznego myślenia,
• liczenie elementów i określanie, ile ich jest,
• ustalenie równoliczności poprzez ustawianie w pary,
• dostrzeganie rytmu i przedstawienie go.
Cele operacyjne:
• prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 6,
• prawidłowo wykonuje działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6,
• myśli logicznie i samodzielnie,
• wie, jak należy współdziałać i współpracować w zespole,
• umie nabyte wiadomości zastosować w różnych sytuacjach,
• umie tańczyć i śpiewać, recytować wiersz.
Forma organizacji pracy:
• grupowa
• indywidualna
Metody pracy:
• czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania,
• percepcyjne: obserwacja, pokaz nauczyciela,
• aktywizujące: metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, Klanzy, Batti Strauss, Bon Depart.
Pomoce dydaktyczne:
• płyty CD z piosenkami ( ,,Zima”, ,,Gawron”) utwór do zabawy wg Batti Strauss
• radio,
• ptaszki na klamerkach,
• karmnik z ptakami,
• małe sylwety ptaków – liczmany,
• wiersz ,,Biegały ptaszki” T. Kubiaka
• patyczki, trójkąt do tworzenia karmnika,
• kartka z kropkami do liczenia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I część wstępna:
1. Powitanie dzieci
II Rozwinięcie:
2. ,,Biegały ptaszki” – wiersz T. Kubiaka ( recytacja wiersza z elementami naśladownictwa ruchem. Elementy metody Bon Depart – wypowiadanie słów sylabami.
3. ,,Ptaszki” – zabawa ruchowa – tworzenie grup ptaków wg:
• kolorów – parami
• kolorów – w kole
• określonej ilości uderzeń np.: po 4, po 6 ptaków w kole.
4. ,,Gawron” – zabawa przy piosence z elementami naśladownictwa.
5. ,,Ptaki” – zabawa z elementami współdziałania, ustawienie wg podanego rytmu np. żółty ptak, zielony ptak, czerwony ptak.
6. ,,Galop” – zabawa przy muzyce z elementami Klanzy
7. ,,Kolorowe ptaki” - układanie ptaków wg kolorów np. 1 grupa - po lewej stronie 5 żółtych – po prawej stronie 1 czerwony, 2 grupa – po lewej stronie 3 żółte – po prawej 3 czerwone. Określanie po której stronie jest więcej – ustawienie w pary.
8. ,,Pędzą drogą sanie” – zabawa przy muzyce (piosence) z elementami naśladownictwa
9. ,,Karmnik” – ułożenie wg wzoru z użyciem pasków papieru, trójkąta, dopasowanie ilości ptaków do ilości kropek na kartce – indywidualizacja pracy.
10. ,,Ptaki tańczą” – zabawa przy muzyce Batti Strauss.
III Zakończenie:
11. ,,Słoneczka” – na zakończenie zajęcia , dzieci określają czy zabawy matematyczne podobały się. Mają do wyboru uśmiechnięte i smutne słoneczka.