Numer: 25714
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zabawy z bałwankami - scenariusz zajęć

Prowadząca: Małgorzata Gańczarczyk

Temat kompleksowy: ,,W krainie bałwanków”- zajęcia otwarte dla rodziców.

Temat zajęcia: ,,Wesołe zabawy z bałwankami ”- różnorodne zabawy rozwijające i utrwalające pojęcia matematyczne z wykorzystaniem fragmentu wiersza A. Łady- Grodzickiej pt: ,, Dziewięć bałwanków”.

Data: 17.01.2014 r.

Grupa wiekowa: 5-tki

Cel ogólny:
• Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania.
• Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci.
• Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie danej liczby.
• Rozumienie poleceń zawierających liczebniki porządkowe.
• Rozpoznawanie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt.
• Rozwijanie orientacji przestrzennej.
• Wdrażanie do zgodnej współpracy.

Cele szczegółowe: (dziecko...)
• Rozwija orientację w schemacie własnego ciała.
• Rozwiązuje zagadkę słowną.
• Wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie.
• Dzieli wyrazy na sylaby , głoski.
• Posługuje się liczebnikami porządkowymi.
• Przelicza w zakresie liczby 6.
• Zna i rozróżnia figury geometryczne.
• Orientuje się na kartce papieru.
• Rozróżnia wielkości kul : mała, średnia, największa.
• Reaguje odpowiednio na przerwę w muzyce.
• Zamalowuje odpowiednia ilość kwadratów.
• Rozumie polecenia n-lki.
• Jest aktywne podczas zajęć.

Metody: czynna, oglądowa i słowna wg M. Kwiatowskiej
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”, wiersz A. Łady – Grodzieckiej „Dziewięć bałwanków”, sylwety bałwanów, patyczki, figury geometryczne, bristol z narysowanymi kulami, przedmioty-bałwana: garnek, miotła itp. , bębenek, bałwanki z kapeluszami , płyta Cd -,,Pedagogika zabawy”


Przebieg zajęć

1.,,Gimnastyka” - powitanie rymowanką. Wykonywanie poleceń zgodnie z słowami rymowanki.

Rączki w górę wyciągamy,
Dookoła się obracamy,
Lewą nóżką tupnę raz,
I do tego klasnę wraz,
Prawą nóżką tupnę raz
I do tego klasnę wraz.
Ręce w górę, ręce w bok,
Niski przysiad, równy krok.
Marsz dookoła, gra muzyka
I skończona gimnastyka.

2. Wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?” Wprowadzenie do tematyki zajęć.

Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary. jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!

Krótka rozmowa z dziećmi na temat wiersza- zagadki.

3.,,Bałwan i zima” - wyróżnienie głoski w nagłosie i wygłosie w wyrazie bałwan. Dzielenie wyrazów bałwan, kapelusz, miotła, węgielki, marchewka na sylaby. Wyróżnienie głosek w wyrazach kula, lód, mróz. Układanie odpowiedniej ilości patyczków.

4.„W bałwankowej krainie” - słuchanie fragmentu wiersza pt: „Dziewięć bałwanków”
A. Łady-Grodzickiej. Wykonywanie zadań zgodnie z treścią (każde dziecko otrzymuje 6 bałwanków) .

a.Gdy w bałwankowej krainie nastał dzień, bałwanki postanowiły wybrać się na spacer. Dróżki w bałwankowej krainie są bardzo wąskie, dlatego bałwanki musiały iść jeden za drugim. Posłuchajcie jak się ustawiły i ułóżcie bałwanki w odpowiedniej kolejności.

Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.

Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko?
Kto na to odpowie.

Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.

A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no bo nie ma uszu.

A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.

A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepce cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.

Zadawanie pytań dotyczących utworu np.: Jak wyglądał czwarty bałwanek?, Co mówił szósty bałwanek? Przeliczenie bałwanków.

b.„Którego bałwanka mam na myśli?” - zabawa dydaktyczna. N-lka ustawia bałwanki wg kolejności i opisuje ich cechy charakterystyczne (najmniejszy, ma garnek na głowie, najchudszy itp.). Dzieci odpowiadają na pytania n-lki stosując liczebniki porządkowe (pierwszy, trzeci, szósty ...) .

c.„Bałwankowe zabawy” - rozwiązywanie zadań matematycznych .

•3 bałwanki poszły bawić się śnieżkami. Pierwszy ulepił 2 kule, drugi – 3 a trzeci – 1.
Ile kul ulepił pierwszy i drugi bałwanek ? ile kul ulepiły razem 3 bałwanki?

•Bałwanki lepiły śniegowy domek. Najpierw do pracy zabrały się 4 bałwanki. Potem przyszły jeszcze 2 bałwanki. Ile bałwanków lepiło śniegowy domek ?

5.,,Bałwankowa rodzina” - zabawa ruchowa ze śpiewem ( wg pedagogiki zabawy KLANZY). Dzieci śpiewają i naśladują ruchem czynności wykonywane przez bałwana.

6.,,Guziki bałwana” - zabawa utrwalająca nazwy i cechy charakterystyczne figur geometrycznych. N-lka rozdaje dzieciom figury geometryczne, po ich wyciągnięciu i rozłożeniu na dywanie dzieci wymieniają cechy charakterystyczne danej figury oraz dostrzegają różnice między nimi. Podnoszą do góry wymieniony przez n-lkę kształt figury. Następnie n-lka umieszcza na tablicy bałwana, który ma guziki w postaci figur geometrycznych.( Na drugiej kuli znajdują się guziki-kwadrat, dwa trójkąty , na trzeciej – dwa koła, prostokąt. N-lka odsłania dzieciom 2-gą kulę bałwana, trzecia jest zasłonięta . Po chwili zakrywa 2-gą kulę. Zadaniem dzieci jest ułożenie na drugiej kuli bałwanka (każde dziecko ma swojego bałwana) odpowiednich figur geometrycznych. To samo ćwiczenie powtarzamy z 3 kulą. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej

7. „Zabawa z bałwanem” - kształtowanie orientacji przestrzennej (prawidłowe stosowanie pojęć: na, pod, na środku, pomiędzy, po prawej i lewej stronie, prawy, lewy górny róg kartki.) oraz rozumienie pojęć: najmniejszy, średni, największy. Na tablicy rozłożona jest kartka (bristol na którym narysowane są trzy koła – kule śnieżne), na dywanie przedmioty bałwanka. N-lka opisuje co ma znajdować się na tych kulach. Wybrane dzieci wykonują zadanie zgodnie z tekstem czytanym przez n-lkę, wczuwając się w role dzieci, które lepiły bałwana. Sylweta bałwana umieszczona jest na tablicy (dzieci siedzą twarzą do tablicy, żeby lewa strona, prawa u każdego dziecka była taka sama ). Zadaniem dzieci jest przypinanie odpowiednich przedmiotów na sylwetę bałwana zgodnie z treścią poniższego ćwiczenia.

•Dzieci ulepiły bałwana z trzech kul. Na najmniejszej kuli, która jest głową położyły garnek. Na środku najmniejszej kluli umieściły nos bałwana-marchewkę, pod marchewką usta zastąpiły zwykłym patykiem. Po prawej stronie marchewki dzieci umieściły jeden węgielek, po lewej stronie marchewki drugi węgielek. Powstały oczy.
•Na średniej kuli bałwan miał trzy guziki w kolorze czerwonym. Na największej kuli miał ich cztery w kolorze żółtym. W prawej ręce bałwanek trzymał miotłę, a w lewej niebieskie wiaderko.
•W prawym dolnym rogu kartki stały sanki, a w lewym górnym rogu leciał ptaszek. Z góry (nieba) spadały trzy piękne śnieżynki.

8.,,Kapelusze bałwanków” - zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci podskakują, tupią w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się. N-lka uderza w bębenek, dzieci liczą ilość uderzeń i ustawiają się przy bałwanku o odpowiedniej ilości kropek na kapeluszu, odpowiadającej ilości uderzeń w bębenek. (Sylwety bałwanów umieszczone są w różnej części sali.)

9. Masaż relaksacyjny w parach.
Wieje, wieje wiatr - lekko dmuchamy we włosy kolegi
Mrozek szczypie w nosy, w uszy - delikatnie szczypiemy uszy kolegi
Śnieżek mocno w oczy prószy- stukamy w plecy opuszkami palców
Dzieci biegną do ogródka - szybkie ruchy palcami wskazującymi na przemian
Lepią ze śniegu zimowego ludka - rysowanie bałwanka.

10.,,Pokoloruj tyle kwadratów, ile obok jest przedmiotów”– praca indywidualna. Wykonanie karty pracy zgodnie z poleceniem n-lki.

11.Pożegnanie wierszykiem – rymowanką „Cześć, hej, cześć, ok”.

Opracowała: Małgorzata Gańczarczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.